אליעזר פישמן הסתדר לפי שעה

כלכלית ירושלים רוכשת אג"ח ומתדלקת את המניה

רם דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם דגן

>> פעילות הנדל"ן של אליעזר פישמן מרוכזת בשתי חברות עיקריות: כלכלית ירושלים (72%) ומבני תעשייה (50% בשרשור). כלכלית, שמחזיקה גם במבני תעשייה, היא הגדולה וגם הבעייתית יותר. תשואות האג"ח שלה זינקו לרמות גבוהות ב-2009, שביטאו את החששות שהיו לבעלי האג"ח שהיא לא תחזיר להם את הכסף שלוותה מהם. בחודשים האחרונים התשואות צנחו והתייצבו על רמה שפויה, אבל הסיפור המפתיע נמצא במניה.

ת"א נדל"ן 15
החברה הבת מבני תעשייה ביצעה מימושים בהיקף כ-450 מיליון שקל, ולפני כמה ימים דיווחה כלכלית שהיא במו"מ למכירת נכס בישראל תמורת 215 מיליון שקל. בנוסף, בשוק שואבים עידוד מהאפשרות לשיפור במצב הנדל"ן באירופה, ובעיקר בגרמניה, שבה יש לכלכלית נכסים בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל.

ואולם מה שדחף יותר מכל את העלייה החריגה במניה הוא העלייה במחיר האג"ח של כלכלית, שהוסיפו 12%-27% מתחילת השנה, בעוד מדדי האג"ח הקונצרניות עלו ב-2%-3% בלבד באותה התקופה. כל עוד תשואות האג"ח היו דו-ספרתיות גבוהות, ההערכה היתה כי יקרה אחד משניים: או שהחברה תלך לפירוק, או שתיכנס להסדר שבו בעלי המניות ידוללו לטובת בעלי החוב, כמו שקרה באפריקה ישראל למשל. מה שבטוח הוא שבשני התרחישים בעלי המניות היו במסלול קפד ראשו, ולכן היה כדאי להתרחק מהמניה.

גל העליות האחרון ייצב את תשואות האג"ח של כלכלית סביב רמה של 8%-9%, עדיין תשואה גבוהה, אך כזו שיכולה לאפשר לה לגייס הון חדש כדי לגלגל הלוואות ישנות ולהימנע מהתחרישים הרעים.

ההתאוששות בתשואות האג"ח של כלכלית קשורות להתייצבות, אבל גם לחברה יש חלק בכך. חלק מהעלייה במחירי האג"ח מיוחסת לרכישות העצמיות של כלכלית. מתחילת המשבר ביצעה החברה רכישות עצמיות בהיקף כ-100 מיליון שקל. לא מדובר בסכום גבוה ביחס לחובות, אך באמצעותו פישמן הסתדר לפי שעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב