גושן צריך להגיד גם מה כן צריך לעשות

רם דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם דגן

<<אתמול, כמעט שנה לאחר שוועדת חודק יצאה לדרכה, נזכר יו"ר הרשות ניירות ערך, זוהר גושן, לצאת נגדה. "זה לא נכון לפתור בעיות רוחביות בשוק האשראי רק באמצעות הגבלת ההיצע למוסדיים", אמר גושן בנאום חריף, שכל מטרתו היא חיסולה של ועדת חודק.

למרות הביקורת הנוקבת והרצון לקבור את מסקנות הוועדה, גושן יודע כי הוועדה לא תפוזר, וכי הרכב החברים בה לא ישונה. התקווה של גושן היא הממונה על הביטוח ושוק ההון החדש, עודד שריג. אתמול נפגש גושן עם הבוס של שריג, שטייניץ, שלא היה מופתע מהדברים שאמר השבוע גושן, מכיוון שהם תואמו עמו - אולי כדי לחלץ את שטייניץ, שהתחייב לאמץ את מסקנות הוועדה, מהמלכודת שאליה נקלע. שריג, אמנם אינו חבר בצוות ועדת חודק, אך התקווה ברשות ניירות ערך היא שהצוות - הכולל בעיקר מנהלי השקעות מוסדיים, כמו ענת לוין ממגדל וגילי כהן מאקסלנס, הנתונים למרותו של שריג - ירשום במחברת שתוגש לשטייניץ את המשפטים החדשים שהוא יכתיב להם.

ועדת חודק כבר פועלת כמעט שנה. אם כן, מדוע גושן המתין כל-כך הרבה זמן כדי לצאת נגדה? לגושן יש בטן מלאה על הוועדה מיומה הראשון; בסביבתו טוענים שעל מינוי הוועדה הוא קרא בעיתון. לאחר שהוועדה יצאה לדרכה, הגיע גושן לסיכום בעל פה עם הממונה על הביטוח הקודם, ידין ענתבי, ולכן לא קם על רגליו מיד. בינתיים ענתבי עזב, מה שהפך את הטחת האשמה בו לקלה יותר. כיום מתלוננים בסביבתו של גושן על כך שענתבי לא עמד בסיכומים והוביל את הוועדה למסקנות שאליהן הגיעה, תוך התעלמות מוחלטת מההערותיו של גושן.

גושן סולד ממסקנות הוועדה. ראשית, הוא חושש שהמסקנות עלולות לגרום לנזק יותר מאשר לתועלת. גושן חושב שהבעיה של השוק היא תמחור - בעלי ההון שמגייסים הון מכספי הפנסיה אינם משלמים מספיק לחוסכים לפנסיה. לטענתו, במקרה זה הוועדה כלל אינה פותרת את הבעיה - בעלי ההון ימשיכו לגייס את הכסף בזול, גם לאחר שמסקנות הוועדה ייושמו.

גושן יודע לומר מה לא צריך לעשות בשוק האג"ח, אך מסרב לגלות מה הוא חושב שכן צריך לעשות. חברות רבות צפויות לנצל בחודשים הקרובים את הדו"חות הכספיים הטובים של 2009. שוק הגיוסים וההנפקות צפוי לחזור לעבוד בקצב גבוה. יכול להיות שהמסקנות של ועדת חודק אינן מושלמות, אך המציאות שגושן מציע כרגע מייאשת יותר. איך הוא חושב לטפל בבעיה? גושן אינו אומר דבר.

בסוף הסיבוב הקודם של שנות הגאות התעוררו החוסכים וגילו שתחת עיניה העצומות של רשות ניירות ערך ניתן כספם כהלוואה בזול או בצורה מופקרת. גושן אולי יצליח לעקר את מסקנות ועדת חודק, אבל המשקיעים נותרים עם אותה מציאות בעייתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב