האם אנחנו רוצים אינטרנט במכונית?

ווב 3.0

גדי להב
גדי להב
גדי להב
גדי להב

>> אנחנו לא בפתחה של מהפכה, אלא כבר בעיצומה: המהפכה הסלולרית. אייפון, בלקברי, נקסוס 1 וכו' וכו'. העניין הזה נכתב כבר אינספור פעמים. אבל חשוב לציין שההסתערות העולמית על הטלפונים החכמים, אינה המהפכה עצמה אלא תוצאתה.

הצורך החדש הזה הוא הדרייב מאחורי התפרצות החדשנות האחרונה. והוא גם מה שגורם לאינטרנט להיכנס לאחד המקומות היחידים שבו עדיין אינו נוכח באופן בולט: המכונית שלנו. אנחנו מבלים לא מעט זמן במכונית - זמן מת עבור חלקנו, זמן איכות עבור אחרים. בשני המקרים, אין ספק שאינטרנט הוא משהו שיכול לענות על צרכינו, ואת זה מבינות כבר חברות לא מעטות.

בתערוכת האלקטרוניקה CES שנערכה לאחרונה בלאס וגאס הוצגו לוחות שעונים למכונית עם יכולות גלישה באינטרנט. שבוע לפני כן הודיעה פנדורה, שמציעה "תחנת רדיו אישית" הלומדת את העדפות המאזין, על שיתוף פעולה עם פיוניר שיאפשר למשתמשים להתחבר לפנדורה דרך הרדיו במכונית. בשנה הקרובה, יש לשער, צפויים יותר ויותר פיתוחים בכיוון הזה.

לאינטרנט יש שימושים מועילים רבים במכונית. כל שירות מבוסס מקום - תחום שצומח בטירוף בימים אלה בשל המהפכה הסלולרית - מתאים במיוחד למכונית: מפות, דיווחי תנועה, מידע על תחנת דלק או מסעדות קרובות ועוד. מצד שני, הקשר בין טלפונים סלולריים לתאונות דרכים ידוע. רק השבוע פורסם מחקר בארה"ב, שלפיו טלפון סלולרי הוא הסיבה לאחת מכל ארבע תאונות. החוק לא ממש יעיל במקרה הזה: מספר הולכי הרגל שנפצעו בארה"ב מכיוון שהיו שקועים במסך הטלפון שלהם, הוכפל מדי שנה זה שלוש שנים. אפשר לשער כמה נהגים שקועים במסך הנייד שלהם.

ומה שנכון לטלפונים סלולריים, נכון גם למסך אחר. האם באמת רצוי שנוכל לצפות בקטעי וידיאו או לקרוא כותרות חדשות במהלך נהיגה?

אין סיבה לאסור על אינטרנט במכונית. זו תהיה איוולת, ולו מהסיבה שהאינטרנט כבר במכונית בצורה מסוכנת הרבה יותר - דרך הטלפון הנייד. אבל נראה שיצרניות וספקיות השירות יצטרכו לצמצם את ההיצע שיגיע למכונית, וזה ידרוש גם התערבות מצד הרשויות.

כשאנחנו חושבים על הסכנות באינטרנט במכונית, עלינו לקחת בחשבון לא רק את הסטת תשומת הלב הפיסית לעבר המסך, אלא גם את הפרעת הקשב הכללית שמייצר האינטרנט - מצב הצבירה שלפיו אנו רגילים לעשות תשעה דברים בבת אחת. ולאור זאת, צריך לשאול אם פעולה כמו חיפוש בגוגל, אפילו אם תיעשה בעזרת קול, היא דבר רצוי כשאנחנו אוחזים בהגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן