הבוננזה המשולשת של תשובה

תשובה נהנה מהזינוק במניות הגז? זו רק ההתחלה. מינוף התגליות יאפשר לו להכות את השוק בשתי חזיתות נוספות: המים והחשמל. המדינה מצדה עדיין לא נתנה דעתה לבעלויות הצולבות של הטייקון מנתניה

TheMarker digital
TheMarker digital

מי שידע לזהות מבעוד מועד את הממשק שבין שוקי הגז הטבעי, החשמל והמים - זכה עם תגליות הגז לתגובת שרשרת שבעתיד תסייע לו להכות את השוק בשלוש חזיתות. ולא סתם חזיתות, אלא כאלה הנוגעות במוצרי בסיס בעלי ביקוש קשיח שאינו מושפע מהותית מתהפוכות כלכליות אלה או אחרות.

דרך חברות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, מחזיק יצחק תשובה בכ-31% מהזכויות במאגרי הגז תמר ודלית וב-53% מהזכויות במאגרי ים-תטיס. סך הגז בקידוחים אלה מסתכם בכ-250 BCM, שמהווים למעשה את כלל עתודות הגז הטבעי המוכחות בשטח מדינת ישראל, וכן 56% מהגז הזמין בפוטנציה עבור המשק הישראלי לעתיד (לצד מכסת הגז המצרי המובטחת לישראל ושדה "Gaza Marine" שמול חופי עזה). ואולם תשובה הבין עוד לפני כעשור כי את האחזקה במשאב הדלקי הזה ניתן יהיה למנף בקלות יחסית לצורך כניסה לשוק החשמל, וייסד את החברה הבת דלק תשתיות, שתפעל כזרוע של החברה האם בתחום ייצור החשמל הפרטי. תחילה עסקה החברה בהקמת I.P.P אשקלון - תחנת הכוח הסמוכה למתקן ההתפלה בהספק של 87 מגה-וואט, המוסקת מן הסתם בגז הטבעי של ים-תטיס, ומייצרת כיום 50% מהחשמל הפרטי במשק.

ואולם עם פתיחתו (האטית) של שוק החשמל ליצרנים פרטיים, סיכמה דלק תשתיות על שותפות (57%) בהקמת תחנת כוח במפעל נילית שבמגדל העמק (45 מגה-וואט) ובמחלבת אלון תבור של תנובה (55 מגה-וואט). רק בשבוע שעבר הודיעה החברה גם על כניסה למיזם תחנת הכוח הפרטית של אשכולות-גת (87%) בהספק 240 מגה-וואט. כמו כן, סיכמה עם הקונסורציום הזוכה במכרז ההתפלה בשורק (IDE והאצ'יסון) על הקמת תחנת הכוח הסמוכה למתקן, בהספק של 100-130 מגה-וואט. בכך מגיעה כיום דלק תשתיות לצבר פרויקטי גנרציה בהספק כולל של עד 560 מגה-וואט.

אמנם מדובר בכ-20% בלבד מייצור החשמל הפרטי המתוכנן כרגע במשק, אך בהתחשב ברף הכניסה הגבוה לענף, ובעובדה כי דלק היא מהבודדות המחזיקות בניסיון מוכח בתחום - סביר להניח שבתוך שלוש-ארבע שנים תהיה דלק תשתיות יצרנית החשמל הפרטית המובילה במשק. זאת כאשר היא נהנית מגיבוי של חברות-אחיות המחזיקות בזכויות גז טבעי.

כניסתו של תשובה אל משק החשמל הפרטי מעמידה לו (לכאורה, כמובן) לקוחות מובטחים לגז הטבעי שגילה בתמר ובדלית. ואולם אחיזה זו גם מספקת לו יתרון משמעותי בשוק המים הנשען על תשומות אנרגיה קריטיות - ולכן השכיל תשובה להפגין דריסת רגל משמעותית אף בענף זה. קבוצת דלק היא שותפתה (50%) של כיל בחברת ההתפלה IDE (הנדסת התפלה), אשר מחזיקה כיום בשלושה מתוך מתקני ההתפלה הקיימים או מתוכננים בישראל: אשקלון (50%), חדרה (50%) ושורק (51%) - ובסך הכל, תחזיק בכ-75% ממשק ההתפלה העתידי. זאת, כאשר המדינה מתכננת לפרסם מכרז התפלה נוסף בצפון, ועשויה לפרסם מכרז חלופי לזה של מקורות באשדוד - אם יבוטל.

למרות אפשרויות זמינות אלה, המדינה עדיין לא נתנה דעתה לסוגיית הבעלות הצולבת של דלק בשלושת שוקי התשתית המתעוררים. חברות קבוצת דלק, אגב, אינן שוקטות על שמריהן. במהלך השנה החולפת רכשו דלק ושותפתה האמריקאית נובל אנרג'י זכויות בחמישה שטחי רישיונות חיפוש ימיים סביב מאגר תמר, וכן זכויות קידוח במשבצת הימית המקבילה מעברו הקפריסאי של הגבול הימי הווירטואלי. בסך הכל, מחזיקה שותפות חברות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט שבשליטת תשובה זכויות בשתי חזקות, בשני רישיונות חיפוש נפט וגז יבשתיים וב-23 רישיונות חיפוש נפט וגז ימיים - החולשים כולם על 13.2 קמ"ר ומהווים 60% משטח המים הכלכליים של ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?