מה הביא לזינוק של 1,200% בשנה אחת במניית רציו?

המשקיעים ברציו מסתמכים על תגלית הגז בשדה תמר

רם דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם דגן

<<החלום של מניית רציו, שזינקה ב-1,200% ב-2009, הוא הקידוח הימי שנקרא רציו-ים. הקידוח ממוקם בסמוך לשדה הגז הגדול, "תמר", שהתגלה בשנה שעברה. רציו מחזיקה ב-15% מזכויות הקידוח ברציו-ים, היתרה מוחזקת בידי אבנר (22.67%), דלק קידוחים (22.67%) וחברת הגז הזרה, נובל (40%), והשלוש מחזיקות גם בתמר.

הנכס העיקרי של רציו הוא רציו-ים. לכן, השווי שבו נסחרת המניה הוא אומדן טוב לשווי החלום שטמון במעמקי רציו ים. רציו נסחרת כיום לפי שווי של כ-750 מיליון שקל, המשקף לקידוח רציו-ים שווי של כ-5 מיליארד שקל. הרבה? מעט? מי שהביא את רציו לשווי הנוכחי שלה, מאמין שזה רק הקצה.

בדרך לגילוי הגז צריך רציו-ים לעבור שלושה שלבים עיקריים: בדיקות ססמיות, בדיקות תלת-ממד, ולאחר מכן קידוח. הסטטיסטיקה של קידוחי גז ונפט בעולם היא רזה למדי: גם לאחר שהושלמו הבדיקות, הסיכוי שלאחר ביצוע הקידוח יימצא שלל הוא 10%. בישראל מדברים על הסתברויות גבוהות יותר. למשל, לפני הקידוח בתמר העריכו הקודחים את הסיכוי למצוא גז ב-35%.

בענף מייחסים את ההסתברויות הגבוהות באופן יחסי לטכנולוגיות של חברת הקידוח האמריקאית נובל. ההערכות הן כי אם נובל תחליט לבצע קידוח ברציו-ים, ההסתברות למציאת גז תהיה גבוהה מ-35%. יש רק בעיה קטנה, רציו-ים עדיין לא עבר את השלב בדיקות התלת-ממד. הבדיקות האלה - שבעקבותן יוחלט אם לבצע את הקידוח - יושלמו רק ברבעון השני. רק אז נקבל מושג רציני אם העליות ברציו היו רציונליות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב