טורבוביץ' מצטרף למולטי-מיליונרים של משקיעי הגז

היו"ר החדש של דלק אנרגיה ,יורם טורבוביץ', מחזיק במניות דלק קידוחים ואבנר בשווי 100 מיליון שקל; אמור להוביל את המגעים עם חברות בינלאומיות שמתעניינות בגז של ישראל

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

>> הקצאת יחידות פנטום בשווי כלכלי מוערך של 40 מיליון שקל ושכר חודשי של 52 אלף שקל לד"ר יורם טורבוביץ', היו"ר הנכנס של חברת דלק אנרגיה מקבוצת יצחק תשובה, עוררו עניין רב באחרונה, אלא שטורבוביץ' הוא משקיע ותיק בקבוצת האנרגיה של תשובה.

לפי הערכות, טורבוביץ' מחזיק ביחידות השתתפות של שותפות אבנר ושל דלק קידוחים בשווי של כ-100 מיליון שקל. דלק אנרגיה היא בעלת השליטה באבנר (45%) ובדלק קידוחים (49.8%). טורבוביץ' רכש את היחידות לפני כעשור בתקופה שבה קבוצת דלק גילתה את שדה "מרי". אחר כך הוא קיבל דמי תיווך בסך 20 מיליון שקל ממכירת אחזקתו של אודי רקנאטי בחברת אי.די.בי אחזקות. מינויו הוא מקרה נדיר יחסית שבו בעל אחזקות מיעוט ומשקיע ארוך טווח הופך ליו"ר פעיל בחברה ציבורית.

הרקע למינויו של טורבוביץ' לתפקיד יו"ר דלק אנרגיה הוא הידע והניסיון שצבר בניהול משאים ומתנים בינלאומים, כפי שעשה כראש הסגל בלשכת אהוד אולמרט, לשעבר ראש הממשלה.

קבוצת תשובה נערכת לאפשרות שתידרש לנהל מו"מ עם חברות אנרגיה בינלאומיות בעקבות תוצאות הסקר הססמי התלת-ממדי בחמישה רישיונות שנמצאים 100 ק"מ ממערב לחיפה ו-30 ק"מ מדרום לאתר "תמר 1" בשטח כולל של 1,732 קמ"ר. הסקר ימפה את המבנה התת-קרקעי של השטחים ברישיון "רציו-ים", שמכונים "לוויתן" - משום שהם גדולים משמעותית משטח אתר "תמר 1" שהוכרז בפברואר 2009 והיה תגלית גז מסחרית. בהתאם לדו"ח שערכה חברת הייעוץ ההנדסית NSAI, עתודות הגז הטבעי במקום שמסווגות כמוכחות מוערכות ב-218 BCM, כלומר 218 מיליארד מ"ק.

חודשיים אחר כך הסתיים קידוח "דלית 1" ממערב לחדרה בתגלית גז מסחרית. מפעילת הקידוח, נובל אנרג'י, העריכה שממוצע הפוטנציאל של עתודות הגז במבנה זה מגיע ל-14.2 BCM.

"תמר" ו"דלית" שברישיונות "מתן" ו"מיכל" מוחזקים בידי נובל (36%), דלק קידוחים ואבנר קידוחים (15.62% לכל אחת), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).

הסקר שבוצע באמצעות הספינה הססמית Vanguard החל בסוף ספטמבר 2009 והסתיים. פיענוח הממצאים שנעשה בימים אלו צפוי להסתיים במארס 2010.

רישיון "רציו-ים" מוחזק בידי שותפות רציו (15%), נובל אנרג'י (39.7%), דלק קידוחים ואבנר חיפושים (22.7% לכל אחת). נובל אנרג'י העריכה במצגת שערכה למשקיעים בסוף נובמבר 2009 כי לפעילות באגן הלוונטיני יש פוטנציאל לתגליות נוספות. היא הזכירה כי בידיה רישיונות ל-3 מיליון אקר, ושבסקרים ססמיים דו-ממדים גילתה ממצאים מבטיחים רבים.

היחסים המסחריים הטובים בין קבוצת דלק לבין נובל הביאו להסכם, שבעקבותיו מחזיקות דלק קידוחים ואבנר באופציה לרכוש 15% מהזכויות בהסכם זיכיון שנחתם בין נובל אנרג'י לבין קפריסין בשטח בלוק 12. אם כי אבנר ודלק קידוחים עדיין אינן רשאיות לפי התקנון הנוכחי של הבורסה להשתתף בפעולות חיפושים מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל.

אם אכן יתברר שבאגן הלוונטיני יש עתודות גז טבעי גדולות משמעותית מאלו שהתגלו עד עתה בשדות "מרי", "נעה", "תמר" ו"דלית", כי אז יידרשו נובל אנרג'י וקבוצת דלק להגיע להסכם לשווק כמויות גז שגדולות מהיקף הביקושים בשוק המקומי.

אקסון בודקת

הפוטנציאל להפיכת האגן הלוונטיני לאתר הפקה משמעותי של גז טבעי הוא כנראה אחת הסיבות לעניין שמגלה ענקית האנרגיה אקסון מוביל (Exxon Mobil) באזור. ל-TheMarker נודע שאקסון מוביל חתמה על הסכם עם אחד ממשרדי עורכי הדין המקומיים.

אקסון מוביל הגבירה את השקעותיה בתחום הגז הטבעי במחצית דצמבר 2009 כשחתמה על הסכם עם חברת הגז הטבעי XTO תמורת 41 מיליארד דולר במניות, כולל נטילת חוב של 10 מיליארד דולר של XTO. זאת בעסקה שהיתה הגדולה ביותר בתחום האנרגיה מאז נרכשה חברת טקסקו בידי שברון ב-2001. אנליסטים העריכו שהעסקה תגביר את פעילות המיזוגים והרכישות בענף.

מניית נובל אנרג'י, שעשויה להיות חברת יעד אם אכן תגיע לתגליות נוספות במזרח התיכון ובמערב אפריקה, עלתה ב-70% ב-12 החודשים האחרונים, והחברה נסחרת בשווי שוק של 13.5 מיליארד דולר.

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, שהכריזה על כוונתה להשקיע עד 218 מיליון דולר בנובל אנרג'י כמשקיע פיננסי, דיווחה ברבעון השלישי של 2009 על רווח של 9 מיליון דולר ברוטו ממימוש מניות נובל אנרג'י שאותן רכשה בהשקעה של 94 מיליון דולר. היא ציינה כי בכוונתה להמשיך ולבצע מסחר במניות נובל אנרג'י.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן