נאמן נאבק בסחבת: הציג תוכנית לייעול בתי המשפט

עדיפות למינוי שופטים שכותבים פסקי דין קצרים, דיונים מול שופט יחיד במקום הרכבים והטלת הוצאות משפט כבדות על צדדים שגורמים להליכי שווא - אלה כמה מ-11 הסעיפים בתוכנית של שר המשפטים

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

>> שר המשפטים יעקב נאמן, שידוע בביקורתו על חוסר היעילות ועינוי הדין בבתי המשפט, הציג אתמול תוכנית בת 11 סעיפים לייעול הליכי המשפט בישראל. נאמן הציג את התוכנית בפני עורכי דין בכירים בפורום סגור של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן.

? צמצום הרכבי בתי המשפט מהרכבים רחבים לשופט יחיד. "אין סיבה שכל ערעור בבית המשפט השלום יבוא לדיון בפני שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי, ואין סיבה שיישבו שלושה שופטים בכל דיון בבית המשפט העליון. זה גורם לסחבת בצדק", אמר נאמן.

? ביטול הליכים שגורמים לעומס. נאמן התייחס למשל להליכים שבהם ניתנת זכות ערעור באותו עניין גם בבית משפט מחוזי וגם בעליון. העניין נמצא בבחינה של ועדת נאור.

? חקיקה שתאפשר ניתוב מספר גדול של תיקים בין בתי המשפט שונים. עניין זה נמצא בדיונים בוועדת חוקה, חוק ומשפט.

? קיצור פסקי הדין. נאמן בוחן הוצאת הנחייה לוועדת הבחירה למינוי שופטים, לפיה תינתן עדיפות למינוי מועמדים לשפיטה אשר נוקטים בכתיבת פסקי דין קצרים, ממצים, שמתייחסים אך ורק לשאלות שבמחלוקת. "אין צורך שעל כל פסק דין שעוסק בעבירות תנועה ייכתב פסק דין בין עשרות עמודים", אמר נאמן.

? הוספת תקני שפיטה ואיוש התקנים הקיימים. לאחרונה מונו 67 שופטים לבתי משפט השלום, המחוזי והעליון. לדברי נאמן, יש עדיין מקום להוספת תקנים חדשים.

? הפניית הליכים רבים לגישור ובוררות. "מדינת ישראל היא המובילה ביחס מספר התיקים לשופט, אך היא בין האחרונות בפניות של אזרחים לחלופות משפטיות, כמו בוררות וגישור", אמר.

? הטלת הוצאות משמעותיות על צדדים שגורמים להליכי שווא - גם בהליכים פליליים. לדברי נאמן, על צד שמפסיד במשפט או צד שתובע 5 מיליון שקל ומקבל רק 50 אלף שקל יש להטיל הוצאות משפט משמעותיות - דבר שיוריד משמעותית את מספר התביעות.

סעיפים נוספים בתוכנית של נאמן: בחינת הקמת בית משפט מינהלי בדרגת בית משפט שלום; הפניית הליכים למחלקות שיפוטיות מתמחות; סירוב לאשר דחיית דיונים והפרדת מערכת ההוצאה לפועל מהנהלת בתי המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?