ההמלצה של רוביני ל-2010

ואיך זה קשור לצרות של סטנלי פישר והיצואנים?

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

סטנלי פישר עובר בימים האחרונים תקופה לא קלה. הוא מתלבט אם להמשיך לקדנציה נוספת כנגיד, ומערכת היחסים שלו עם שר האוצר יובל שטייניץ אינה פשוטה.

האסטרטגיה נראית פשוטה, אך היא אינה נטולת סיכון. תנודה חדה של המטבעות לרעת המשקיע יכולה למחוק את כל הרווח בין-לילה. זו הסיבה שיש המכנים את הקארי טרייד "איסוף מטבעות לפני מכבש נוסע": תמיד יש חשש שתימחצו ברגע אחד.

משחק הקארי טרייד היה דומיננטי בעשור האחרון. קבלנים מימנו עצמם בינים ובדולרים והשקיעו את הכסף בשקלים, טייקונים ישראלים שיחקו בלירה טורקית ועקרות בית יפניות נטלו הלוואות בינים והפקידו אותן בדולרים ניו זילנדיים.

כשפרץ המשבר העולמי, והביא עמו תנודתיות רבה וקריסה של מטבעות במדינות מתפתחות, הקארי טרייד כמעט נעלם. ואולם בחודשים האחרונים הוא חוזר בגדול. המשקיעים שוב רצים לאסוף מטבעות - ופישר מוצא את עצמו בין אלה שעשויים להימחץ.

כדי להיות אטרקטיבית, אסטרטגיה של קארי טרייד דורשת כמה מרכיבים. היא דורשת פער גדול בין הריביות של מדינות שונות. היא גם דורשת יציבות ותנודתיות נמוכה בשוקי המטבע - כדי להקטין את הסיכוי להפסד מהיר.

קארי טרייד היא אסטרטגיה מסוכנת, ולכן היא מוצלחת בתקופות של תיאבון לסיכון וחיפוש אחר מקומות ואפיקים נושאי תשואה - כמו מטבעות שמציעים ריבית גבוהה. בתקופות כאלה, המטבעות האלה אפילו נהנים מעלייה, היוצרת רווחי הון בנוסף לרווחי הריבית.

השנתיים האחרונות לא התאימו לקארי טרייד. אבל 2010 נתפשת כשנת יציבות ומסמנת עלייה בתיאבון לסיכון וחיבה לשווקים מתפתחים - בדיוק מה שהקארי טרייד דורש. אפילו נוריאל רוביני, לרוב נביא זעם המזהיר ממפולת, כתב במסמך שעדיין לא פורסם ושנמסר ל-TheMarker כי הקארי טרייד עשוי להיות הסיפור הגדול של השנה.

לפי אנשי חברת המחקר שלו, שבדקו את כל מטבעות המימון (בעלי הריבית הנמוכה) ומטבעות המטרה (בעלי הריבית הגבוהה) ההזדמנות הגדולה ביותר נמצאת באסיה. קחו הלוואה בינים, אומרים כלכלני רוביני והשקיעו את הכסף בסל של פיקדונות ואיגרות חוב הנקובים במטבעות של קוראיה, אינדונזיה, טורקיה, מקסיקו וכן - גם ישראל.

בעיניים של משקיע בינלאומי, ההיגיון של השקעה בפיקדונות שקליים או אג"ח של ממשלת ישראל די ברור. הנה מטבע שנושא ריבית של 1.25% וציפייה להמשך עליות עד 3% במהלך השנה - מול ריבית אפסית בדולר. הנה מדינה שבה האג"ח הממשלתיות לעשר שנים מניבות 5.2%, מול תשואה של 3.8% באג"ח אמריקאיות מקבילות. ישראל גם נפגעה פחות מהמשבר. היא צומחת והשקל שלה מציג בחודשים האחרונים יציבות ותנודתיות מהנמוכות בעולם.

התוצאה של הקארי טרייד נצפתה היטב בשוק המט"ח המקומי בשבוע שעבר. ספקולנטים זרים הגיעו מדי יום ומכרו דולרים תמורת שקלים. הנגיד נאלץ לרכוש את הדולרים האלה כדי למנוע מהשער מלהתרסק. בלפחות שניים ואולי שלושה מחמשת ימי המסחר של השבוע שעבר רכש בנק ישראל דולרים בהיקף מצטבר של יותר מחצי מיליארד דולר - ועדיין רק הצליח למתן את הירידה. הדולר סגר את המסחר ביום שישי ב-3.718 שקלים - ירידה שבועית של 1.5%.

לא מדובר כאן בהשפעה של מצבו של הדולר בחו"ל, אלא בהתחזקות השקל: שער סל המטבעות האפקטיבי צנח מ-94.6 נקודות בתחילת דצמבר ל-91.2 נקודות ביום שישי. מבדיקת נתוני הסל מול מועדי ההתערבות שביצע TheMarker עולה כי פישר נוהג לקנות דולרים בכל פעם ששער הסל יורד מתחת ל-92 נקודות - וכך בדיוק הוא עשה ביום שני כשהסל ירד ל-91.7 נקודות.

'קו בר לב' של סטנלי פישר: מלחמת הנגיד בספקולנטים

אלא שאם רוביני צודק, הבעיה של פישר ושל היצואנים רק מתחילה. 2010 תתאפיין בקצב גובר של רכישות שקלים, ומלחמתו של הנגיד בספקולנטים הזרים רק תחריף. מול הביקורת על מדיניותו של פישר בשוק המט"ח מצד האוצר ומצד קרן המטבע הבינלאומית, האם החשש מכישלון יהיה גורם בהחלטתו להישאר בתפקיד?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"