בישראל לא עושים, אז גם לא טועים

התחממות כדור הארץ

אלחנן אברמוב
אלחנן אברמוב

>> עיני כל העולם היו נשואות לקופנהאגן בציפייה לבשורה שיביא הכינוס העולמי לתושבי כדור הארץ ההולך ומתחמם. מנהיגים רבים, כולל משלחת נכבדה מישראל, פקדו את הכינוס והשמיעו משם את הצהרותיהם.

ממשלת ישראל קיבלה עוד ב-2002 החלטה הקובעת שבתוך חמש שנים יעמוד ייצור החשמל בישראל מאנרגיה חלופית על שיעור של לפחות 2% מסך כל הצריכה, וששיעור זה יעלה בהדרגה ב-1% בכל שש שנים. אבל דבר אחד לא עשתה הממשלה - קביעת תוכנית עבודה עם אבני דרך ברורות למימוש החלטה זו. אמנם בשנה האחרונה החלה לפעול תוכנית שיזם שר התשתיות לשעבר, בנימין בן אליעזר, לייצור חשמל ממתקנים פוטו-וולטאים קטנים, אך עשייה זו היא קטנה בהיקפה והססנית, ובוודאי שאינה מתקרבת ליעדי התוכנית המקורית.

עניין זה וענייני תשתיות אחרים, כמו התפלה והפרטת שוק האנרגיה, סובלים משיתוק ביורוקרטי המונע ומתודלק בקביעות בחשש משגיאות ומכשלים. כל מי שמנהל עסק כשהו יודע שהדרך היחידה לא לטעות היא לא לעשות. בגופים עסקיים קיים כוח מאזן הנובע מהרצון החזק לפיתוח העסקי ולעשיית רווחים. ואולם במנגנון הציבורי, בהיעדר כוח מאזן כזה, הכיוון הוא ברור ועקבי ומוביל לשיתוק מוחלט.

דלק נוסף המניע את מנגנון השיתוק נובע מהעובדה שבתחום התשתיות מתקיים קשר הכרחי בין משאבי המדינה (תמריצים, קרקעות וזיכיונות) לבין בעלי ההון המעוניינים לרתום את הונם לקידום אותם פרויקטים, מתוך מניע של עשיית רווחים. קשר כזה נתפש כמעט באופן אינטואיטיבי כנגוע בשחיתות, מה שמביא אנשי ציבור הנושאים באחריות לביצוע ההחלטות להימנע מקידום נמרץ מדי של הביצוע, כדי להבטיח שלא ידבק בהם רבב.

כדי לצאת מהמלכוד נדרשת מנהיגות נחושה ואמיצה הפועלת ללא פשרות לקיום ההחלטות המתקבלות. כמו כן, נדרשת ראייה כוללת המציבה את היעדים, מתווה את הדרכים להשגתם ועוקבת אחר הביצוע. חובה ליצור מערכת פשוטה ושקופה של תמריצים שתאפשר מנגנון יעיל ומהיר של הליכים מכרזיים למימוש הפרויקטים. כך, פרויקטים גדולים הנמצאים על הנייר זה זמן רב, כמו אלה המתוכננים באשלים ובתמנע, יתממשו בתוך חודשים ולא ייגררו לאורך שנים.

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת ההנדסה ברן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"