פרטנר זה לא אפריקה, למרות שהפופוליסטים יטענו זאת

בן דב מבצע מה שרבים עשו לפניו בחברות אחרות

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

>> בימים האחרונים החל מאבק מעט מוזר. כמה בעלי אג"ח, המיוצגים על ידי עורך דין שאפתן, הצטרפו לשלי יחימוביץ' בניסיון לעצור את חלוקת הדיווידנד חריג בסכום של כ-1.4 מיליארד שקל שאותו עתידה פרטנר לבצע ברבעון הקרוב.

המתנגדים לא בחלו בכלים פופוליסטיים כדי לייצר לעצמם רייטינג. יחימוביץ' רכבה על טראומת הפיטורים ההמוניים מהשנה שעברה והאשימה את אילן בן דב, בעל הבית החדש של פרטנר, בחליבת החברה ובפיטורי עובדים. עו"ד אופיר נאור, שייצג את בעלי האג"ח מסדרה כ"ד וי"ז של אפריקה ומייצג עתה כמה מבעלי האג"ח של פרטנר, השווה בין פרטנר לאפריקה ישראל, וכך ניצל את הטראומה הטרייה שיצרה הפרשייה כדי ליצור לעצמו יחסי ציבור.

שוק הסלולר המקומי סובל מהיעדר רגולציה תחרותית, ומשום כך החברות בו נהנות מרווחים אוליגופוליים. חברות הסלולר הוכיחו במשבר הכלכלי האחרון כי הביקוש לשירותיהן קשיח. אנשים מיהרו להפחית בהוצאות על מזון, אך לא הפסיקו לצרוך זמן אוויר סלולרי. לכל אחת משלוש חברות הסלולר כ-3 מיליון משתמשים הקשורים אליהן בחוזים ארוכי טווח ומוציאים מכיסם מאות ואלפי כל חודש. מיליוני הלקוחות ייצרו לפרטנר ב-2008 תזרים מזומנים יציב של כ-1.8 מיליארד שקל, ו-1.3 מיליארד שקל נוספים בינואר-ספטמבר 2009. לשם השוואה, סך החוב לבעלי האג"ח הוא 2.2 מיליארד שקל בלבד.

פרטנר נאלצת לפנות לבית המשפט רק בשל החלטה קודמת של בעל הבית הקודם, האצי'סון הסינית, שלא לחלק את כל הרווחים של פרטנר כדיווידנד בשנים האחרונות. בעוד המתחרים הגדולים שלה, כלומר בזק וסלקום, חילקו מדי שנה יותר מ-100% מהרווח השוטף, פרטנר חילקה 80% בלבד. האצ'יסון נערכה ליום שבו תמכור את השליטה בפרטנר, לכן העדיפה להגדיל את הונה כדי לאפשר לקונה הפוטיציאלי, במקרה הזה אילן בן דב, לרכוש את החברה בעסקה ממונפת, כלומר עם הון עצמי נמוך יחסית.

בן דב מבצע עתה את מה שנוחי דנקנר ואיפקס-סבן-ארקין עשו ב-2006 מיד לאחר שרכשו את השליטה בסלקום ובבזק, בהתאמה. הוא משנה את מבנה ההון של החברה, כך שיתאים לרמת הסיכון הנמוכה של החברה. לשם השוואה, סלקום ובזק חילקו דיווידנד חריג של 3.8 ו-4.5 מיליארד שקל, בהתאמה, בשנה לאחר שהוחלפה השליטה בהן. כל זה קרה במשך 2006, לפני שיחימוביץ' הפכה למכונת פופוליזם משומנת, ולפני שאופיר נאור הפך לאביר בעלי האג"ח של אפריקה. ב-2006 לא היה מי שינצל זאת לשם רווח פופוליסטי. לרוע מזלו של בן דב, ב-2009 יש קופצים רבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"