פרטנר זה לא אפריקה, למרות שהפופוליסטים יטענו זאת

בן דב מבצע מה שרבים עשו לפניו בחברות אחרות

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

>> בימים האחרונים החל מאבק מעט מוזר. כמה בעלי אג"ח, המיוצגים על ידי עורך דין שאפתן, הצטרפו לשלי יחימוביץ' בניסיון לעצור את חלוקת הדיווידנד חריג בסכום של כ-1.4 מיליארד שקל שאותו עתידה פרטנר לבצע ברבעון הקרוב.

המתנגדים לא בחלו בכלים פופוליסטיים כדי לייצר לעצמם רייטינג. יחימוביץ' רכבה על טראומת הפיטורים ההמוניים מהשנה שעברה והאשימה את אילן בן דב, בעל הבית החדש של פרטנר, בחליבת החברה ובפיטורי עובדים. עו"ד אופיר נאור, שייצג את בעלי האג"ח מסדרה כ"ד וי"ז של אפריקה ומייצג עתה כמה מבעלי האג"ח של פרטנר, השווה בין פרטנר לאפריקה ישראל, וכך ניצל את הטראומה הטרייה שיצרה הפרשייה כדי ליצור לעצמו יחסי ציבור.

שוק הסלולר המקומי סובל מהיעדר רגולציה תחרותית, ומשום כך החברות בו נהנות מרווחים אוליגופוליים. חברות הסלולר הוכיחו במשבר הכלכלי האחרון כי הביקוש לשירותיהן קשיח. אנשים מיהרו להפחית בהוצאות על מזון, אך לא הפסיקו לצרוך זמן אוויר סלולרי. לכל אחת משלוש חברות הסלולר כ-3 מיליון משתמשים הקשורים אליהן בחוזים ארוכי טווח ומוציאים מכיסם מאות ואלפי כל חודש. מיליוני הלקוחות ייצרו לפרטנר ב-2008 תזרים מזומנים יציב של כ-1.8 מיליארד שקל, ו-1.3 מיליארד שקל נוספים בינואר-ספטמבר 2009. לשם השוואה, סך החוב לבעלי האג"ח הוא 2.2 מיליארד שקל בלבד.

פרטנר נאלצת לפנות לבית המשפט רק בשל החלטה קודמת של בעל הבית הקודם, האצי'סון הסינית, שלא לחלק את כל הרווחים של פרטנר כדיווידנד בשנים האחרונות. בעוד המתחרים הגדולים שלה, כלומר בזק וסלקום, חילקו מדי שנה יותר מ-100% מהרווח השוטף, פרטנר חילקה 80% בלבד. האצ'יסון נערכה ליום שבו תמכור את השליטה בפרטנר, לכן העדיפה להגדיל את הונה כדי לאפשר לקונה הפוטיציאלי, במקרה הזה אילן בן דב, לרכוש את החברה בעסקה ממונפת, כלומר עם הון עצמי נמוך יחסית.

בן דב מבצע עתה את מה שנוחי דנקנר ואיפקס-סבן-ארקין עשו ב-2006 מיד לאחר שרכשו את השליטה בסלקום ובבזק, בהתאמה. הוא משנה את מבנה ההון של החברה, כך שיתאים לרמת הסיכון הנמוכה של החברה. לשם השוואה, סלקום ובזק חילקו דיווידנד חריג של 3.8 ו-4.5 מיליארד שקל, בהתאמה, בשנה לאחר שהוחלפה השליטה בהן. כל זה קרה במשך 2006, לפני שיחימוביץ' הפכה למכונת פופוליזם משומנת, ולפני שאופיר נאור הפך לאביר בעלי האג"ח של אפריקה. ב-2006 לא היה מי שינצל זאת לשם רווח פופוליסטי. לרוע מזלו של בן דב, ב-2009 יש קופצים רבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש