למרות הרווחים של השנה האחרונה - הבנקאים חוששים מאפטר שוק

השנה צפוים הבנקים לחזור לרווחיות הגבוהה שנרשמה באמצע העשור ■ תחום האשראי יתאושש, אך ההפרשות יוותרו גבוהות ■ ב-2010 רווחי חמשת הבנקים הגדולים צפויים לחזור לרמות של ערב המשבר, מה שישכיח לחלוטין את טראומת 2008 ■ אך הבנקאים מודאגים - לא ברור ממה

אתי אפללו
אתי אפללו

<<"אנחנו פסימיים", אמרו ראשי מערכת הבנקאות בפגישה האחרונה שקיימו עם שר האוצר, יובל שטייניץ, באמצע דצמבר. ואולם אם מסתכלים על דו"חות הבנקים, קשה להבין על מה הם מדברים. לאחר המכה שספגו ב-2008, שבה הרווחים כמעט ונמחקו, ב-2009 חזרו הבנקים לרווחיות של אמצע העשור האחרון וב-2010 רווחי חמשת הבנקים הגדולים צפויים לחזור לרמות של ערב המשבר, מה שישכיח לחלוטין את טראומת 2008.

אלא שבבנקים מודאגים. על פי תחזיותיו של מנהל מחלקת המחקר בכלל פיננסים ברוקראז', יובל בן זאב, חמשת הבנקים הגדולים ירוויחו ב-2010 כ-7 מיליארד שקל. את הרווח הגבוהה ביותר יציג לאומי - עם 2.37 מיליארד שקל. הפועלים נמצא מיד אחריו עם רווח חזוי של של כ-2.23 מיליארד שקל, דיסקונט צפוי להציג רווח של 991 מיליון שקל, מזרחי טפחות יציג רווח של 824 מיליון שקל, והבינלאומי יסגור את הרשימה עם רווח של 641 מיליון שקל. מבחינת התשואה על ההון, בן זאב צופה שכל הבנקים מלבד דיסקונט צפויים להציג תשואה דו-ספרתית על ההון - מזרחי טפחות צפוי להציג תשואה של 12%, אחריו לאומי ופועלים עם תשואה של 10.7%, הבינלאומי יציג תשואה של 10.3% ודיסקונט יציג תשואה של 9.9% על ההון.

בן זאב מעריך כי ב-2010 בנק הפועלים יהנה מהכנסות המימון הגבוהות ביותר - 7.97 מיליארד שקל, לאומי אחריו עם 7.83 מיליארד שקל ודיסקונט יהנה מהכנסות מימון של 5 מיליארד שקל.

הכנסות המימון יושפעו מכמה גורמים - בהם עליית הריבית במשק. בן זאב מניח כי בהמשך להודעת בנק ישראל מהשבוע על העלאת הריבית לרמה של 1.25%, היא תעלה ותמשיך עד לרמה של 3% בסוף 2010: "משמעות הדבר היא ריבית ממוצעת של כ-2.2% ב-2010 בהשוואה לכ-0.7% ב-2009. עליית הריבית תגדיל את המרווח בין הריבית שהבנקים נותנים עבור פקדונות לריבית שהם גובים על האשראי, ותביא לתוספת של מאות מיליוני שקלים בהכנסות המימון", אומר בן זאב.

בן זאב צופה גם גידול בתיק האשראי של הבנקים. "צמיחת האשראי במשק תהיה 3%-5% וכך צפויה גם צמיחת האשראי במערכת הבנקאית. בנוסף, אימוץ חלקי או מלא של המלצות ועדת חודק תשחק לידיהם של הבנקים בתחרות על אשראי חדש".

שאלת ההפרשות לחובות מסופקים

ב-2009 צימצמו כל הבנקים מלבד מזרחי טפחות, את היקף תיק האשראי שלהם לציבור. "זה לא שיש ביקוש אדיר לאשראי ואנחנו לא נותנים. החברות, בעיקר היצואניות, עוברות תהליכי התייעלות, מקצצות את מסגרות האשראי, ומורידות את הביקוש לכסף", מספרים באחד הבנקים.

בכיר בענף הבנקאות דווקא אופטימי לקראת הבאות. "ב-2010 נראה גידול של 3%-5% בתיק האשראי של הבנקים", הוא מעריך. "האשראי לתחום הקמעוני יצמח בכ-5%, האשראי לתחום העסקי-מסחרי יצמח בכ-6%, והאשראי בחו"ל לא יצמח. תיק האשראי של כל בנק יצמח לפי התמהיל הפנימי שלו, כשממוצע המערכת יהיה 3%-5%".

הפרשות לחובות מסופקים ימשיכו לרכז עניין גם ב-2010. השאלה הגדולה ביותר היא אם דו"חות הבנקים ישקפו את כל נזקי המשבר של 2009, או שאנו צפויים לראות עלייה בהיקף ההפרשות לחובות מסופקים.

"הבנקים מציגים הפרשות הנמוכות יחסית למקובל בעת משבר, אך המצב הזה לא יימשך", אומר אנליסט המסקר את תחום הבנקאות. "כפי שבעבר ההפרשות בתקופת המשבר עלו ועלו עד שהגיעו ל-1% מהתיק בתקופת משבר, כך יהיה גם הפעם. ההפרשות מגיעות באיחור מסויים לאחר המשבר, ואנחנו נראה אותן ממשיכות ועולות גם ב-2010".

בן זאב לעומת זאת, צופה כי ב-2010 לא יגיעו ההפרשות לחובות מסופקים להיקף כזה. לפי בן זאב, הבנקים דיסקונט והפועלים יציגו את ההפרשות הגבוהות במערכת - 0.8% מהתיק. לאומי יציג הפרשות בהיקף 0.7% ומזרחי טפחות יציג את ההפרשות הנמוכות ביותר - 0.4%.

שנה מכרעת ללאומי ולדיסקונט

ב-2010 אמורים למצוא את דרכן לשוק מניות של שלושה בנקים - אחזקות המדינה בלאומי (9.9%), אחזקות המדינה בדיסקונט (25%), ואחזקות דיסקונט בבינלאומי (26%). למעשה אחזקות אלה היו אמורות למצוא את דרכן לשוק כבר פעמים רבות לאורך העשור האחרון - אך לפי הצהרות האוצר במקרה של לאומי ודיסקונט ונחישותו של המפקח על הבנקים רוני חזקיהו במקרה של האחזקות בבינלאומי, השנה זה אכן יקרה.

כל אחד מהבנקים יושפע אחרת מהשינויים הצפויים. בלאומי ייתכן שיתפתח מאבק לגיבוש גרעין שליטה. בדיסקונט ייתכן שהמהלך של המדינה יצטרף למהלך נוסף שבו יהיה שינוי בעלות, כולל בבנק, לאחר שקבוצת ברונפמן-שראן אמנם ציינה כי היא רואה בדיסקונט השקעה לטווח ארוך, אך עדיין מאותת כי הוא על המדף.

בבינלאומי, ייתכן שבעל השליטה צדיק בינו, יבחר שלא להגדיל את חלקו בבנק ולרכוש חלק מהאחזקות שימצאו דרכן לשוק, אבל המכירה תפתח פתח לאיחוד שתי סדרות מניות של הבינלאומי (הבינלאומי 1 והבינלאומי 5), ומניות הבנק ימצאו את דרכן למדד ת"א 25.

בנוסף, ב-2010, כל המנהלים הבכירים שמונו ב-2009, יצטרכו לעבוד ולהראות תוצאות. בבנק דיסקונט ייכנס לתפקידו בתחילת השנה יוסי בכר, יו"ר הדירקטוריון החדש. "בכר לא בא לנהל את הבנק, ולא נראה שתהיה בעיה בעבודה המשותפת בינו לבין המנכ"ל גיורא עופר. בהתחלה הם יבדקו קצת זה את גבולותיו של זה, ואחר כך הם יצטרכו לעבוד", טוען אנליסט המסקר את תחום הבנקאות.

גם בבנק הפועלים, שרשרת המינויים של 2009 - שכוללת כמעט את כל שכבת הניהול העליונה של הבנק, ובכלל זה היו"ר יאיר סרוסי והמנכ"ל ציון קינן - תצטרך להתחיל לעבוד יחד. בנק לאומי צפוי גם כן לעבור שינויים בהנהלה, כשהיו"ר איתן רף צפוי להתחלף במאי. החלפה זו צפויה לגרור אחריה שרשרת של שינויים בכל ההנהלה הבכירה של הבנק, ובכלל זה את סיום כהונתה של המנכ"לית הוותיקה, גליה מאור.

זירות תחרות חדשות

לאחר שבשנים האחרונות חיפשו הבנקים - בעיקר בנק הפועלים - תשואה במכשירים אקזוטיים מעבר לים, הגיע המשבר ומיקד אותם בלקוחות הישראלים. "ב-2009 הבנקים יפשילו את המכנסיים וישכשכו את הרגליים בביצה המקומית", אמר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, אלי יונס, בכנס לפני כשלושה שבועות.

החזרה לישראל תחזיר למפת התחרות את תחום המשכנתאות בפרט ואת תחום הקמעונות בכלל. התמקדותו של הפועלים בתחומים אלה צפויה להשפיע על המערכת כולה. "בנק הפועלים צפוי להיות מאוד אגרסיבי בתחרות", אומר בן זאב. המשמעות היא בשורות רעות למזרחי טפחות. "אחד הדברים שישפיעו על המערכת הבנקאית בשנה הקרובה הוא אימוץ הוראות באזל 2, שמעלות את דרישות ההון בכל הבנקים ויצרו עודף הון של מיליארד שקל למזרחי טפחות", אומר בן זאב.

"מזרחי טפחות יחפש מה לעשות עם הכסף כדי לייצר תשואה. קשה לראות את המפקח מתיר לבנק לחלק דיווידנד חד-פעמי גדול, ולכן הבנק יצטרך לצמוח בפעילות האשראי, או באשראי הקמעוני ובמשכנתאות - שם מחכה לו בנק הפועלים; או באשראי העסקי - שם המשמעות היא הגדלת סיכון; לא ברור אם מזרחי טפחות ימהר לעשות זאת", אומר בן זאב. "בתחום המשכנתאות מזרחי מסיים את השנה עם נתח שוק של 36% במשכנתאות חדשות, אני לא רואה אותו שומר על נתח זה לאורך זמן".

המניות פחות אטרקטיוויות לזרים

כיום נסחרים הבנקים במכפיל הון של 1 ויותר, שנחשב גבוה, לאחר עליית מניות הבנקים בשנה האחרונה בעשרות אחוזים. השאלה היא מה יהיה בשנה הבאה?

"מניית דיסקונט עשתה השנה 170%. אני לא רואה אותה עושה את אותו מהלך גם בשנה הבאה", אומר אחד האנליסטים המסקרים את השוק. למרות העליות, בן זאב מאמין שהסקטור ימשיך לבלוט לטובה גם ב-2010, וצופה עלייה נוספת של 15% במניות הבנקים בשנה הקרובה.

עם זאת, ב-2010 מניות הבנקים הופכות להיות פחות אטרקטיביות עבור המשקיעים הזרים, משתי סיבות. הראשונה היא שהבנקים הישראלים עדיין לא מחלקים דיווידנד, מה שמציב אותם בנחיתות לעומת, לדוגמה, סקטור התקשורת. בן זאב צופה חזרה לחלוקת דיווידנד בהמשך השנה, כשהבינלאומי הוא המועמד הראשון לחלוקה ואחריו לאומי ומזרחי.

הסיבה השנייה היא כניסתה הצפויה של ישראל למדד המדינות המפותחות MSCI, שתציב את הבנקים בישראל בקו אחד מבחינת אטרקטיביות השקעה עם בנקים במדינות מפותחות - ולא במדינות מתפתחות, מה שצפוי להוריד את האטרקטיביות היחסית שלהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"