"לא רואים ירידה במחירי הדירות. הם נמצאים בזחילה אטית כלפי מעלה"

מלחמת הנתונים בשוק הנדל"ן: פרט לשוק היוקרה בבירה, שבו יש עדות לירידות מחירים, בענף לא מבינים מהיכן שאבו באוצר את הנתונים על ירידה של 6% בנובמבר. באוצר מבטיחים נתונים נוספים

<< מקורות בשוק הנדל"ן טוענים שהמספרים שהציג אתמול משרד האוצר על ירידה של 6% במחירי הדירות החדשות לא מחוברים לשטח - אחרים טוענים כי נתוני האוצר מסמנים מגמה עתידית צפויה שעדיין לא באה לידי ביטוי בפועל.

אתמול פורסם כי מרבית הקבלנים בישראל חשים ירידה בהיקף המתעניינים בדירות חדשות (בניגוד לנתוני האוצר), דבר שעדיין לא הביא לירידה במחירים. יצאנו לבדוק אם בשוק היד שנייה מזדהים יותר עם נתוני האוצר.

התחלנו בעיר בה נמכרו השנה (וגם ב-2008) הכי הרבה דירות בישראל - פתח תקוה: "בשוק היד שנייה בפתח תקוה יש רגיעה מבחינת התעניינות, כבר חודשיים. אני מאמין שזה משפיע גם על דירות חדשות. עוד אין ירידה במחירים והמוכרים שאננים אבל בהחלט יש עצירה בביקושים - רואים את זה בנתונים של הרבעון האחרון של השנה" - כך אמר איתן זמיר, זכיין אנגלו-סכסון בפתח תקוה. זמיר אומר כי הוא שומע דברים דומים מזכיינים של הרשת בערים נוספות.

זכיין רשף נכסים בגבעתיים ורמת גן, נחום סגל, מצטרף לדברי זמיר על ירידה בביקושים וטוען כי הוא חש בירידה של אחוז עד שניים במחירים: "לשוק הנדל"ן אין אמצע - או שהוא עולה או שהוא יורד, גם אם זה באחוזים בודדים. שוק היד שנייה מאוד רגוע והרוכשים מרגישים שיש להם היום יותר כוח מיקוח, גם אם מדובר כעת באחוז או שניים של ירידות".

לדברי סגל שתי סיבות מרכזיות גורמות לירידה בביקושים: "הסיבה הראשונה היא המשקיעים שנעלמו. הבורסה עולה כבר כמה חודשים ברציפות והרבה אנשים מסתכלים לכיוון הזה, ואחרים טוענים שהריבית במשק תעלה, מה שיביא לייקור המשכנתאות. בנוסף, יש הרבה אנשים שחושבים שהמחירים בשלב הזה הגיעו לשיא מסוים".

גם בחולון טוענים כי יש ירידה בביקושים, אך מוסיפים כי הביקושים הקיימים מספיקים להמשך העליות. "אני לא יודע מאיפה באוצר הביאו את הנתונים הללו", אומר המתווך איציק מושקטל, "אני לא רואה ירידת מחירים כזו אבל מייחל לה. בתקופה האחרונה המחירים נמצאים בזחילה אטית כלפי מעלה. רק לפני שבועיים נמכרה דירת שלושה חדרים ברחוב שנקר ב-1.18 מיליון שקל. זה מחירי שיא".

גם בחיפה מספר דרור אלוני, זכיין אנגלו-סכסון, על עליות מחירים: "אין בחיפה הרבה עתודות קרקע לבנייה ואין התחלות בנייה, לכן המחירים נשארים גבוהים כמו גם היציבות ברמות הביקוש. בחודשים האחרונים לא הרגשנו שום שינוי".

"בבאר שבע יש מחסור בדירות", מסביר זכיין רימקס פלוס אבי חיון, "לכן המחירים ממשיכים לטפס בדירות יד ראשונה ויד שנייה. אם לפני חצי שנה דירת ארבעה חדרים נמכרה בכ-650 אלף שקל באזור רמות ונווה זאב, היום היא נמכרת בכ-700 אלף שקל. הדירות החדשות נמכרות על הנייר בכ-760 אלף שקל וככל שהפרויקט מתקדם המחירים ממשכים לעלות. בבאר שבע יש מחסור בפרויקטים לבנייה, לצד ביקושים גבוהים ונהירה של משקיעים ולכן הערכות הן שהמחירים ימשיכו לעלות".

העיר היחידה שבה נרשמה עדות לירידת מחירים היא ירושלים. "הפרויקטים החדשים בירושלים המיועדים בעיקר לתושבי חוץ, שסובלים מזה כשנה בקושי בשיווק, לכן בחלק מהפרויקטים יש ירידות מחירים בשיעור שיכול להגיע אף ל-15%. עם זאת, שוק הדירות ביד שנייה בעיר נהנה מעליות מחירים בגלל מחסור בפרויקטים חדשים. לפי הערכות, בשכונות פסגת זאב, הר חומה, ארמון הנציב והגבעה הצרפתית, בהן מוצעות דירות חדשות במחיריםזולים יחסית,תהיה עליית מחירים בשיעור 5%-10%, כך לדברי זכיינית רימקס חזון עליזה פרידלנדר.

באוצר סירבו אתמול להרחיב לגבי הנתונים והודיעו כי בתחילת השבוע הקרוב הם יפרסמו נתונים מלאים יותר לגבי שוק הנדל"ן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן