קומברס תשלם 225 מיליון דולר ליישוב תביעה ייצוגית נגדה בגין פרשת הבקדייטינג

קובי אלכסנדר, שנמלט מארה"ב לנמיביה בעקבות הפרשה, ישלם 60 מיליון דולר מהסכום

ניר צליק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צליק

קומברס חתמה על ההסכם ליישוב התביעה הייצוגית שהוגשה כנגדה בעקבות פרשת הבקדייטינג של אופציות החברה בניו יורק. משקיעי מניית קומברס בתקופה שבין ה-30 לאפריל 2006 ועד 29 לינואר 2008 יזכו לפיצוי. קבוצת מנורה מבטחים, אשר השקיעה במניות קומברס והינה התובעת הייצוגית המובילה בתביעה, טענה כי הנאשמים היו מעורבים בבקדייטינג של ניירות ערך ואי סדרים חשבונאיים אשר ניפחו את מחיר מניית קומברס.

על פי ההסדר תשלם קומברס למשקיעים, ובראשם מנורה-מבטחים הישראלית, 225 מיליון דולר, מהם 60 מיליון שישולמו ע"י קובי אלכסנדר עצמו, לשעבר מנכ"ל ויו"ר החברה. זהו אחד הסכומים הגדולים ביותר אי פעם ששולם על ידי בכיר לשעבר כדי ליישב תביעה ייצוגית בניירות ערך בבית משפט פדראלי.

עו"ד מרק גרוס, מראשי פירמת פומרנץ, אמר כי "זהו ההסדר השני בגודלו בהיסטוריה של תביעות ייצוגיות כנגד בקדייטינג של אופציות. אנו שמחים על כך שההסכם ישיב חלק משמעותי ביותר מהנזקים שנגרמו לתובעים הייצוגיים". הצדדים מסרו כי הם מתכוונים להגיש באופן מיידי את ההסדר לאישור בית המשפט בארה"ב.

פרשת הבקדייטינג, שבעקבותיה קומברס והחברות הבנות, אולטיקום וורינט לא הגישו דו"חות כספיים ממארס 2006, כאשר אנליסטים של ה"וול סטריט ג'ורנל" בחנו את מועדי חלוקת האופציות אצל חברות ציבוריות רבות בארה"ב. בין היתר, התגלה צירוף מקרים בלתי סביר של הקצאת אופציות למנהלים בחברת קומברס בימים בהם נסחרה מניית החברה בשפל.

בעקבות התחקיר החלה קומברס בבדיקה פנימית שבסיומה אולצו שלושה ממנהליה הבכירים לפרוש מתפקידם: היו"ר והמנכ"ל קובי אלכסנדר, שנמלט לנמיביה, סמנכ"ל הכספים דייוויד קריינברג והיועץ המשפטי וויליאם סורין. במקביל, החל משרד התובע המחוזי בניו יורק לבחון את פרטי הפרשה, וחודשים אחדים לאחר מכן הוגשו כנגד אלכסנדר, קריינברג, וסורין כתבי אישום פליליים לבית המשפט הפדרלי בברוקלין.

במקביל, הגישו בעלי מניות בקשות להגשת תביעה ייצוגית כנגד קומברס, אלכסנדר ובכירים נוספים בחברה, בטענה כי ההונאות ברישום מיליוני האופציות יצרו להם הפסדים כספיים כבדים. גם קומברס עצמה הגישה תביעה פיצויים כנגד אלכסנדר וסורין, בטענה ששינוי תאריכי הקצאת האופציות יצרו לחברה הפסדים כספיים בהיקף של יותר מ-70 מיליון דולר. קובי אלכסנדר מצידו, הגיש תביעת פיצויים נגדית בהיקף של 72 מיליון דולר, בטענה שקומברס סירבה למלא התחייבויות שהיו לה כלפיו לאחר שעזב את החברה ב-2006, ביניהן מימוש של אופציות שקיבל כחלק מחבילת השכר.

טענת הרשויות האמריקניות היתה ששלושת מנהלי החברה קיבלו אופציות בתוך הכסף שלא דווחו כלל ולא נרשמו כהלכה בספרים, וגילמו בתוכן רווח מהותי מיידי. אלכסנדר הרוויח 138 מיליון דולר בין 1991 ל-2001 ממכירת אופציות שביסודן. קריינברג זכה לרווח של 13 מיליון דולר כתוצאה ממכירת האופציות שבבסיסן תיארוך לאחור וסורין הרוויח מהמכירה 14 מיליון דולר. בנוסף, לשלושה גם היום מיליוני אופציות שמקורן בתיארוך לאחור. הם גם הקימו קרן חשאית נפרדת להקצאות אופציות לעובדי מפתח.

בקדייטינג הוא שינוי רטרואקטיבי של מועד ההענקה של כתבי אופציה למניה לתאריך שבו מחיר המניה היה בשפל, כך שמימוש האופציה יניב רווח מרבי למחזיק בה. על פי מעקב שפורסם בעבר על ידי העיתון "וול סטריט ג'ורנל", לפחות 115 חברות דיווחו לבעלי המניות שלהן על חקירה פנימית, חקירה של ה-SEC, חקירה פלילית או תיקון דו"חות כספיים בעקבות חשדות לבקדייטינג. בין החברות ברשימה נמצאות אפל, מק'אפי, Monster, Broadcom והחברות הישראליות קומברס, מרקורי אינטראקטיב, צורן ואם-סיסטמס.

קבוצת קומברס מורכבת מארבע חברות בנות: קומברס אינק, העוסקת באספקת פתרונות ערך מוסף לחברות תקשורת (תאים קוליים ופתרונות להעברת SMS וקובצי מולטימדיה בסלולר). החברה הבת השנייה בגודלה בקבוצה היא ורינט, המתמחה במערכות הקלטה מתוחכמות לווידיאו ולאודיו, ומתחרה בנייס מערכות הישראלית.

השלישית היא אולטיקום, הפועלת בעיקר מחוץ לישראל, ומוכרת פתרונות תוכנה לרשתות סלולר ונסחרת אף היא בניו יורק. החברה הרביעית היא סטארהום, הזוכה לחשיפה מינימלית. סטארהום היא חברה פרטית המתמחה בשירותי נדידה (Roaming) בעבור חברות סלולר.

אולטיקום, קומברס וורינט הועברו למסחר בפינק שיטס, הרשימה המשנית של הנאסד"ק, בעקבות העובדה כי לא פירסמו דו"חות מבוקרים בעקבות הפרשה. אולטיקום שבה כבר להיסחר בנאסד"ק אחרי הגשת דו"חותיה הרבעוניים, כאשר קומברס צפויה לשוב ולפרסם דו"חות בפברואר הקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי