"פונות אלינו יותר חברות עם דירוג נמוך שבוחנות הנפקה"

גיל גזית, מנכ"ל חברת מידרוג, לא בטוח שטעה בדירוגים שהעניק לאפריקה ישראל, ישן טוב עם הדירוג שהעניק לגיוס של אילן בן דב ומרגיש נוח עם הלחצים של בעלי השליטה בעניין הדירוגים שיקבלו

>> גיל גזית, מנכ"ל חברת מידרוג, היה בעבר סמנכ"ל מפעילת ניידות הטיפול הנמרץ נטל"י. ההתנסות בתחום שבו מצבי חירום הם חלק מהשגרה היומיומית אולי הקלה עליו בסוף 2008, כאשר חברות הדירוג הואשמו שדירוגיהן לא השכילו לחזות את הקריסה של חברות רבות שגייסו אשראי בשווקים.

מידרוג היתה אחראית לדירוג של מירלנד, אולימפיה, אזורים ועוד חברות רבות שהתמודדו עם קשיים, אך יותר מכל הוזכר שמה ב-2009 כחברה שהיתה אחראית על הדירוג של אפריקה ישראל - ולא השכילה לחזות את שאירע לה בקיץ ובסתיו האחרונים. איפה טעיתם בקביעת הדירוג של אפריקה?

"לא בטוח שטעינו. אם אתה מתכוון לכך שבדיעבד הדירוג של החברה הוא לא זהה לדירוג המקורי. לא בטוח שפה היה צריך ללכת להסדר. שים לב שאפריקה מגורים, למשל, הנפיקה לא מזמן בריביות יפות מאוד. יש עוד הרבה נכסים יפים בחברה. אני לא יודע למה הם הלכו להסדר.

כנראה שגורמים נוספים, כמו הבנקים המממנים של קבוצת לבייב ורואי החשבון של אפריקה, גרמו לה להבין שהיא צריכה ללכת להסדר ולא למכור נכסים תחת לחץ - כדי שהם לא יישארו עם המניות המשועבדות של החברות וללא תוכן.

"לבייב נעצר אצלנו לפני ההסדר בדירוג ברמה של BAA1. אם החברה היתה ממשיכה להתנהל ולא הולכת להסדר, אני לא יודע אם היינו מורידים לו דירוג. יש חברות שבאמת צריכות ללכת להסדר - ויש כאלה שהולכות להסדר כי נוח להן. ההסדר באפריקה טרף את כל הקלפים מהבחינה הזאת.

"הסדרים הם החלטה של בן אדם, במיוחד כשמדובר בחברת נדל"ן מניב - אז אתה יכול לומר לבעל הבית 'פשוט תמכור קצת נכסים ותחזירו את החוב'. יש כיום למי למכור נכסים. במגדל ביטוח למשל כל היום קונים נדל"ן".

מה עם כלכלית ירושלים של אליעזר פישמן? לאן אתה רואה את החברה הולכת?

"בנוגע לכלכלית כתבנו כבר בעבר שפישמן יצטרך למכור חלק מהנכסים כדי לעמוד בהחזרים. לדעתי הוא עובד על זה. לזכותו ייאמר כי בזכות ההבנה הפיננסית העמוקה הוא מעורב באופן אישי בקביעת הדירוגים של החברות שבשליטתו".

עוד חברה בצרות שדירגתם היתה חברת הביטוח מנורה. איך הגבתם לשערורייה הגדולה שפקדה את החברה בחודשים האחרונים ונחשפה ב-TheMarker, לגבי בקדייטינג ומתן הלוואות שלא על פי חוק?

"במנורה לא חשבנו שצריך להוריד דירוג. ישבנו עם החברה, הבעלים והמנכ"ל והוצאנו דו"ח מעקב אחריה. אנחנו סבורים שמדובר בחברה חזקה ויציבה, והפרשיות האלה לא ישפיעו עליה בעתיד".

ומה לגבי דלק נדל"ן?

"אנחנו לא נתנו דירוג לחברה הזאת, אלא מדרגים רק את קבוצת דלק - שנמצאת במצב פיננסי יציב. בהקשר של דלק אני חייב לציין לחיוב את אלעד תשובה, בנו של בעל השליטה, כי מההיכרות שלנו אתו בשנים האחרונות ניתן לראות שהוא משתפר משנה לשנה בהבנה העסקית שלו".

העסקים פורחים

למרות המתקפה שספגו חברות הדירוג בסוף 2008, ב-2009 הן נהנו מהאווירה הטובה יותר בשווקים. מבול ההנפקות המקומי, שכולל הנפקות אג"ח קונצרניות סחירות בהיקף של 22 מיליארד שקל ערך נקוב בינואר-אוקטובר ובסך הכל גיוסי של 36 מיליארד שקל מתחיחלת השנה - הביא עם פרנסה נאה לחברות הדירוג. זאת, בעיקר משום שכחלק מלקחי המשבר לא ניתן כמעט למצוא חברות המנפיקות ללא דירוג.

אתם מרגישים כבר את העלייה במספר החברות הלא מדורגות שיגיעו לבורסה?

"יש כיום כבר הרבה חברות בדירוגים נמוכים של BAA (הדירוג של מידרוג המקביל לדירוג אג"ח זבל BBB של מעלות) שבוחנות הנפקה. אמרתי בעבר, לפני המשבר, שיותר מ-90% מהחברות הלא מדורגות לא יחזירו את הכסף. צריך לשאול - מה פתאום שחברות ינפיקו עכשיו אג"ח לא מדורגות?

"אבל זה תהליך. בשבועיים-שלושה האחרונים אנחנו מרגישים שפונות אלינו חברות בדירוגים נמוכים יותר כדי לבחון את אפשרויות הדירוג. אנחנו נראה את התופעה של דירוגים נמוכים וגופים שינפיקו אג"ח לא מדורגות מתרחבת. זו המגמה. מי שדוחפים את החברות לזה הם החתמים - ובדירוגים הנמוכים האלה בעיקר חברות נדל"ן".

קורה לכם שאתם שולחים בעלי חברות שבאים אליכם להביא ביטחונות או שיעבודים כדי לקבל מכם דירוג סביר?

"זה לא עובד ככה אלא בכיוון השני. יש בעלי חברות שרוצים להנפיק ובאים אלי ושואלים: אם אני אתן ביטחונות תשפר לי את הדירוג? אני אומר להם שזה תלוי. בדרך כלל זה לא משמעותי לדירוג. בסקיילקס למשל שיעבדו לצורך הגיוס (חברת סקיילקס גייסה מיליארד שקל לצורך ביצוע העסקה לרכישת השליטה בפרטנר) את מניות פרטנר - אבל סקיילקס ממילא קיבלה דירוג A3 על בסיס זה שהיא מצפה לתזרים דיווידנד מלמטה, מפרטנר. אז אם פרטנר לא תהיה שווה כלום, מה זה ייתן לי?"

אתם ישנים טוב עם הדירוג שהענקתם לאילן בן דב?

"אילן בן דב יעשה דברים יפים בפרטנר. הוא יקטין את ההוצאות בחברה וישפר אותה. הוא זוכה להערכה גדולה אצלנו. הוא עשה עסקה יפה בכלום זמן. לפני שנפגשנו אתו שמענו הרבה דברים על הרוחניות שלו, אבל הוא זה שתפר את הצד הפיננסי של העסקה והוא מאוד ממוקד".

תשובה לא מתערב

בעלי השליטה בחברות מתקשרים אליכם הרבה? לוחצים עליכם בקשר לדירוגים?

"זה תלוי באיש. יצחק תשובה למשל לא יגיד מלה על הדירוגים. אליעזר פישמן דווקא יתעניין, ישאל שאלות וירטון לפעמים, אבל פישמן הוא איש פיננסים שמעורה בפרטים".

מה עם העימות הגדול שהיה לכם עם אלפרד אקירוב סביב הדירוג שהענקתם לו, וההתבטאויות שלו לאחר מכן לגבי המקצועיות של חברות הדירוג?

"אקירוב אמר את מה שאמר, ואפילו ראו אותי באיזה יום עיון מתחבק אתו, ואחרי זה ישר היו כתבות על כך בעיתון. ההתבטאויות שלו לא הזיקו לנו".

הדירוג שניתן באחרונה לגיוס של שיכון עובדים שיקף פער של שתי דרגות בין הדירוג של מעלות לדירוג שלכם. איך אתה מסביר את זה?

"במעלות קשרו את הורדת הדירוג לחשיפה לפעילות של החברה האם שיכון ובינוי בחו"ל וכן למתודולוגיה של S&P העולמית, אך אנחנו בהחלט לא חושבים כמוהם. אנחנו סבורים שהדירוג של שיכון עובדים צריך להיות יותר גבוה מזה שניתן על ידי מעלות (A מינוס), שכן שינוי מתודולוגיה לא מצדיק הורדה כה חדה של דירוג. שיכון עובדים היא חברה חזקה מאוד, בחמישייה הפותחת של חברות המגורים בישראל, שתוצאותיה משתפרות עם השנים".

האם בעקבות הפרידה העסקית בין קלמן סופרין לנחשון קיויתי בקבוצת בסר אתם מתכוונים לשנות את הדירוג של חברות הקבוצה?

"לא בהכרח. מובן שאנחנו נתעדכן בנעשה בחברה ונעקוב אחריה מקרוב, אך אנחנו לא סבורים שאירוע שכזה מחייב הורדת דירוג".

אילו תופעות מיוחדות אתם מזהים בגל ההנפקות הנוכחי?

"רואים ששוק ההון לא מפחד מהבנקים, שאחראים לכ-40%-50% מהיקף גיוס האג"ח מתחילת השנה. הם הוכיחו את עצמם כגופים יציבים שיודעים לתמחר נכון את הסיכונים ולהתמודד עם המשבר, ולכן בשוק ההון לא מודאגים שהם לא יחזירו את הכסף".

בסך הכל העסקים שלכם פורחים עם הגאות הנוכחית.

"זה לא מדויק. היו אפקטים למשבר. בהצעת חוק הדירוג של גושן, למשל, יש כמה דברים בעייתיים. הדרישה לדיו דיליג'נס של מסמכי החברות לדוגמה. במודי'ס (החברה האם של מידרוג) ראו את זה והתחלחלו. אני צריך להקים עכשיו מחלקה מיוחדת בשביל זה? צריך לשים לב שאובר-רגולציה זה אובר הסתמכות על חברות הדירוג".

האם אפשר להגיד שיצאנו כבר מן המשבר?

"נוחי דנקנר, שהוכיח התנהלות רצינית ואחראית בתקופת המשבר הנוכחית, אמר באחרונה שהמשבר הריאלי בשווקים עדיין רחוק מלהסתיים. ודנקנר, שבאחרונה נשמע יותר ויותר כגורו פיננסי בישראל, כנראה יודע על מה הוא מדבר, שכן עסקיו פזורים במגוון של ענפים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"