המדינה מממנת ויאגרה ומסאז'ים לאח"מים לשעבר

הם מגישים קבלות למשרד הבריאות עבור רכישת חיתולים, ניתוח אף, נסיעה ל"טיפול בחום" בגרמניה, מיטה אורתופדית עם מנוע, נעליים אורתופדיות, דיקור סיני ומסאז'ים להם ולבני זוגם - והמדינה בדרך כלל משלמת. ככה זה כשאתה אח"מ לשעבר

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> מבוטח רגיל בקופת החולים הזקוק לתרופה נתון לחסדיהן של הקופות ולחברות הביטוח הפרטיות המציעות ביטוח משלים. אבל אצל קבוצת יחידי סגולה, אח"מים לשעבר, דין הבריאות שונה. הם קונים את התרופה בכספם הפרטי, בין אם מדובר בוויאגרה, בחיתולים או בשירותי בריאות אחרים, ומגישים את החשבון לקופת המדינה.

ככה זה כשאתה נמנה עם חברי "מועדון הבריאות של האח"מים" - מועדון סגור המונה חברים כ-600 אח"מים לשעבר ובנות זוגם, בהם נשיאים, ראשי ממשלות, שרים, חברי כנסת, שופטים, דיינים ומנכ"לים ותיקים, הזכאים למימון תרופות חינם על חשבון הקופה הציבורית. במועדון חברים בעלי תפקיד שמונו או פרשו עד 1986, וכן שופטים ותיקים שמונו או פרשו עד 1995, חלקם עדיין מכהנים בתפקידם. האח"מים נהנים מהחזר הוצאות מהמדינה בגין צורכי הבריאות שלהם, ובהן כאלה שאינם נכללים בסל הבריאות, בתמורה להצגת קבלות למשרד הבריאות. ההסדר אינו חל על מי שמונה אחרי 1986 ואינו שופט.

אחד האח"מים לשעבר תבע באחרונה ממשרד הבריאות לממן עבורו כמה חפיסות של כדורי ויאגרה. הקשיש, המסתייע במקל הליכה, הסביר שמדובר בתרופה ל"שיפור חיי המין", הרשומה כחוק בישראל, ולפיכך הוא זכאי לה כדין. משרד הבריאות, שמתקשה להגדיל את מקורות סל התרופות, נענה בחיוב. ואילו אח"מ אחר, אף הוא בא בימים, תבע שהמדינה תישא בעלות של כמה אלפי שקלים בשנה לרכישת חיתולים למבוגרים. גם כאן פתחה המדינה את הכיס והרעיפה עליו מזומנים.

רבים מהאח"מים הללו חושבים שהשמים הם הגבול. כך, אח"מית לשעבר דרשה באחרונה מימון ממשלתי לניתוח אף. לטענתה, מדובר בשיפור הבריאות והנשימה. אח"מ אחר דרש שהמדינה תשלם את נסיעתו לגרמניה לצורך "טיפולים בחום", במחיר הנאמד בכמה אלפי שקלים. ואילו אח"מ אחר רצה שהמדינה תשלם לו עבורו רכישת מיטה אורתופדית לחדר השינה עם מזרון עולה ויורד בעלות של כמה עשרות אלפי שקלים.

שלוש התביעות הללו הוגשו ונדחו על ידי ד"ר מיכאל דור, ראש אגף רפואה כללית במשרד הבריאות וסגן וממלא מקום ראש מינהל הרפואה. הזכאות למימון היא רק לטיפולים שניתנים בישראל ולא בחו"ל, ואילו מיטה אורתופדית משוכללת אינה ציוד רפואי הכרחי אלא, ריהוט לכל דבר.

דור מופקד על ביצוע הסדר הבריאות לאח"מים לשעבר והוא נחלץ להגן על הקופה הציבורית. האח"מים לשעבר מציפים את משרד הבריאות בדרישות שונות ומשונות. אחד השופטים לשעבר הגיש קבלות למדינה בגין רכישת תרופות מנע כמו פרופוליס וחיזוקית. אחר רצה שמשלם המסים יממן עבורו טיפולי הומיאופתיים או טיפולי דיקור סיני. ישנם גם כאלה שביקשו את מימון המדינה לטיפולים קוסמטיים ומסאז'ים.

הפיזיותרפיסט לא נותן קבלות

משרד הבריאות השיב את פניהם ריקם. תוספי מזון כמו ויטמינים ותה סיני לא אושרו, אלא רק כאלה שהוגדרו כתרופות. ואילו מסאז'ים לא ניתן לממן אלא אם כן הם מבוצעים על ידי בעלי מקצוע מוכרים ומוסמכים, כמו פיזיותרפיסטים.

חלק מהטיפולים שאותם דורשים האח"מים הם חסרי ערך רפואי לחלוטין, ולא נעשים על ידי בעלי מקצוע מוסמכים, אלא על ידי "מומחים" שעברו השתלמויות, לעתים רוחניות, בהודו או בסין. אבל זה לא מונע מאח"מים רבים לנסות להגיש תביעה - אין להם מה להפסיד.

זאת ועוד, למשרד הבריאות הוגשו תביעות שגובלות באי-חוקיות. אחד השופטים לשעבר ביקש החזר בגין תשלום לפיזיותרפיסט. כשנשאל מדוע לא הגיש קבלה כנדרש השיב שהפיזיותרפיסט לא נוהג לתת קבלות מס. כלומר, שופט בדימוס שילם ב"שחור" לפיזיותרפיסט ועוד דרש מהמדינה לשלם.

בכיר אחר הגיש קבלות בגין רכישת תרופה למלריה, שניתנת למי שנוסע לביקור במזרח הרחוק. מאחר שמדובר בקשיש שאינו יכול לטוס בעולם, תהו גורמי ממשלה לשם מה הוא נזקק לתרופה. התביעה נדחתה לאחר שהועלה חשש לכאורה כי היא מיועדת ככל הנראה לנכדו של האח"מ.

האח"מים יודעים לנצל היטב את זכאותם. בכיר אחר לשעבר גילה בשנים האחרונות כי לא הגיש קבלות בגין טיפולים והחזרי הוצאות במשך שבע שנים. אי לכך, בטרם פטירתו קיבל מהמדינה החזרים בסכום כולל של כחצי מיליון שקל.

המועדון מזדקן והמחירים עולים

ההחזר לכל אח"מ לשעבר ולבני משפחתו מגיע לעתים לעשרות אלפי שקלים בשנה. הזדקנות אוכלוסיית המוטבים להסדר גורמת לגידול בהוצאות הרפואיות שלהם, ובכלל זה אשפוז סיעודי.

לפי הערכות, העלות למדינה בגין אשפוז סיעודי לאח"מ לשעבר מגיעה לכ-10,000 שקל בחודש ויותר. מדובר בהוצאה שנתית לאח"מ של כ-120 אלף שקל בשנה. היות שמדובר באוכלוסייה מובגרת, הרי שכ-70% מהתקציב מועבר לטיפול סיעודי. באחרונה הטיל משרד הבריאות הגבלות על השתתפותו במימון האשפוז הסיעודי.

הגידול בהוצאות הרפואיות גרם לגידול בתקציב האח"מים לשעבר. ל-TheMarker נודע שמשרד הבריאות תבע בסוף השבוע מהאוצר להגדיל ב-25% את תקציב החזר הוצאות הבריאות לאח"מים לשעבר ולבנות זוגם. ב-2009 הגיע התקציב בפועל ל-12 מיליון שקל וכעת, לנוכח הזדקנות האח"מים ומיצוי הזכויות, מבקשים במשרד הבריאות להגדיל את התקציב ל-15 מיליון שקל ב-2010.

עד שנות ה-2000 הגיע התקציב השנתי של האח"מים למימון החזר ההוצאות הרפואיות ל-5 מיליון שקל, בשנות ה-2000 הגיע ל-10-11 מיליון שקל, ואם תאושר התוספת הרי שמדובר בהגדלה של כ-50% בתקציב הכולל.

כ-70% מההוצאה בסעיף טיפול האח"מים בשנה מופנים לסיעוד, ולא בכדי: מדובר באוכלוסייה של קשישים. הוצאות הסיעוד שלהם עשויות לגדול במשך השנים. ההוצאה הציבורית לכיסוי הוצאות הבריאות של האח"מים לשעבר והשופטים צפויה לעלות בטווח הבינוני, משום שהאוכלוסייה הזכאית מזדקנת ונזקקת ליותר ויותר שירותים סיעודיים, שהנטל הכלכלי שלהם רב. כמו כן, הם נזקקים ליותר תרופות שלא נכללות בסל הבריאות.

ואולם בטווח הארוך צפויה ירידה בהוצאות הבריאות של הקבוצה, משום שמספר הזכאים להטבה יפחת במידה ניכרת כתוצאה משיעור תמותה גבוה, ולנוכח העובדה שלא מצטרפים זכאים נוספים להטבה, משום שהאח"מים שמונו מאוחר יותר אינם נהנים מהסדר זה.

לפי הערכות, ב-15-20 השנים הבאות תמשיך המדינה לממן את הוצאות הבריאות של קבוצה זו, בסכום מצטבר של כ-200-300 מיליון שקל. עבורם יש את כל המקורות התקציביים האפשריים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה