עושים עוול למערכת התכנון

רפורמת התכנון

ניר פפאי
ניר פפאי

>> הרפורמה בתכנון נתפשת בטעות בשיח הציבורי כעניין ביורוקרטי. ואולם מדובר במהלך דרמטי בעל השלכות מרחיקות לכת על חיי כולנו.

"סגירת מרפסת" אינה קשורה להליכי התכנון, אלא להליכי רישוי שבהם אכן נדרשת רפורמה נרחבת. ועדת זיילר, שנדרשה לבחינת העניין, המליצה להפריד בין הליכי התכנון המרחבי לבין הליכי רישוי הבנייה, הן מבחינה הוראות החוק והן מבחינת הגורמים המטפלים. הניסיון לכרוך את התכנון ברישוי, מכיוון שמרבית הציבור אינו מבדיל בין השניים, עושה עוול קשה למערכת התכנון.

הטענה כי התכנון מעכב את פיתוח המדינה נשמעת חדשות לבקרים על ידי גורמים ממשלתיים, אך בדיקת העובדות מלמדת שדווקא הממשלה היא אחת המעכבים המשמעותיים ביותר ליישום וביצוע של תוכניות. מנתונים שפורסמו באחרונה על ידי מינהל התכנון במשרד הפנים עולה כי קיים מלאי תכנוני של יותר מ-200 אלף דירות מאושרות לבנייה, 182 ק"מ של מסילות ברזל ו-180 ק"מ של צנרת גז. צבר פרויקטים הנאמד בהיקף של כ-400 מיליארד שקל זמין לביצוע. פרויקטים אלה בתחום הפיתוח כבר עברו את הליך התכנון וכעת מחכים ליישום.

הטענה כי "אי אפשר לבנות פה בתים, מפעלים ובתי מלון" מנסה לכרוך את התכנון במחדלי הרישוי. דו"ח הבנק העולמי שבודק תחרותיות כלכלות בעולם, מצא כי ישראל המצאת במקום 120 (מתוך 178) בתחום רישוי הבנייה ו-152 בתחום רישום הנכס. אכן, מצבנו בתחום הרישוי גרוע, אך הדו"ח כלל לא מתייחס לתחום התכנון, אותו המדינה מבקשת לעקר.

גם את העלייה במחירי הדיור נוח להעמיס על הכתפיים הצרות של מערכת התכנון, אך דו"ח שפורסם באחרונה על ידי מחלקת המחקר בכנסת קובע כי הבעיה נמצאת במקום אחר לגמרי. על פי הדו"ח, חוסר במדיניות ממשלתית כוללת לשיכוך התנודתיות במחירי הדיור הוא זה שהוביל לעליית המחירים החדה. בנוסף מסביר הדו"ח כי המחירים הגבוהים נובעים מעלייה בביקוש לדירות יוקרה ולדירות להשקעה, בצד המשבר העולמי שפגע בקבלנים והוביל לנפילה בהיצע. כמו כן טוען הדו"ח כי הנסיקה בביקוש לרכישת דירות היא תוצאה של הירידה החדה בשיעור הריבית על משכנתאות, הגדלת כוח הקנייה של הציבור וגידול האוכלוסייה. גם במקרה זה מסתבר שלא ניתן לתלות את האשם המרכזי במערכת התכנון.

במדינה צפופה כישראל, שמשאב הקרקע המצומצם שלה אוזל והולך, התכנון קריטי להתפתחות החברה, לצמצום פערים ולשמירה על הנוף, המורשת והסביבה למען הדורות הבאים. לכן חייבים להפריד בין הצורך ברפורמה נרחבת בכל הקשור לתהליכי הרישוי לבין הצורך לחזק ולשפר את מערכת התכנון.

הכותב הוא מנהל אגף שימור סביבה וטבע ומתכנן סביבתי בחברה להגנת הטבע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"