האפיקים המומלצים של סגן נשיא S&P אירופה ל-2010: "מניות, מניות ומניות"

יאניק מתיו, מנהל מחלקת המחקר ב-S אירופה, ורוברט קווין, אסטרטג המניות האירופיות של החברה, אופטימיים. לדבריהם, המשבר הכלכלי הסתיים, והעולם עומד לחזור לצמיחה בהובלת סין והודו ■ "להערכתנו המניות האירופיות עדיפות, בגלל המחיר ובגלל החשיפה לשווקים המתעוררים"

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

>> לאחר ריצה של כשמונה חודשים בקצב די אחיד, נראה ששוקי ההון בעולם נמצאים כיום על פרשת דרכים. רבים מהמשקיעים סבורים שמחירי המניות כבר אינם כה נמוכים. כדי שהם ימשיכו לעלות צריכות כלכלות העולם להראות סימנים להתאוששות של ממש. לכך אפשר להוסיף את ההערכות שגורסות כי האיומים על הכלכלה העולמית עדיין גדולים.

החשש המרכזי בשווקים נובע מסיומן של מרבית תוכניות התמריצים הממשלתיות, שמומנו בחובות גבוהים. הדובים, כלומר הכלכלנים שנמצאים בצד הפסימי של הסקאלה, חוששים שהיעדר תמריצים ממשלתיים נוספים בשילוב עם התנפחחות החובות הממשלתיים הם מתכון לתיקון משמעותי בשוקי המניות, ואולי גם שקיעה חזרה לצמיחה שלילית למשך כמה רבעונים בחלק מכלכלות העולם. בעבור יאניק מתיו, סגן נשיא S&P אירופה, שאחראי על מחלקת ניתוח המניות, נראה שהדילמה אם להישאר בשוק או לצאת לא ממש קיימת. את הדברים שהוא אומר אפשר לסכם פחות או יותר כך: "2010 תהיה שנת המניות".

לטענתו כלכלות העולם כבר עברו את נקודת השפל העמוקה ביותר, וכרגע פניהן לצמיחה. נכון, בחלק מהמדינות, בעיקר בארה"ב ובמערב אירופה, שיעורי האבטלה ימשיכו לטפס גם בשנה הבאה, אבל בכל הקשור לשיעורי הצמיחה ולרווחי החברות, המצב רק ישתפר וילך.

"מרבית החברות ניצלו את המשבר כדי להתייעל, ולכן הרווחים שלהן יגדלו בהשוואה למצבן לפני המשבר", אומר מתיו.

חברת המחקר והמידע סטנדרד אנד פור'ס (S&P) מוכרת בעולם בעיקר דרך שני מוצרים פופולריים שלה. הראשון הוא מדדי המניות שהיא עורכת ובראשם מדד המניות האמריקאי 500 S&P, שנחשב לאמת מידה (בנצ'מרק) למדידת ביצועים של מנהלי קרנות נאמנות מנייתיות. המוצר השני הוא דירוגי האג"ח והאשראי שהיא מבצעת לחברות רבות, שעל בסיסם מתומחרות ונרכשות אג"ח בכל העולם.

בשנים האחרונות מנסה החברה לקדם מוצר שלישי - ניתוח של חברות ומדינות לצורך תמחור שוקי מניות ואג"ח במדינות ובענפים שונים. מתיו מכהן כעת כראש מחלקת אנליזת המניות באירופה. באחרונה הוא ביקר בישראל עם אסטרטג המניות האירופיות של S&P, רוברט קווין. הביקור נועד כדי לחתום על הסכם עם בנק הפועלים שלפיו תסקר S&P עבור הבנק ולקוחותיו 50 מניות שונות - 22 מהן נסחרות בארה"ב והשאר באסיה ואירופה.

בתור אנליסטים, איזה ציון היתם נותנים לדירוגי האשראי שהעניקה S&P לפני המשבר ובמהלכו?

מתיו: "אנשים לא מבינים מהו דירוג. דירוג פירושו הערכה של ההסתברות לכך שחברה שהנפיקה אג"ח לא תשלם. המקצוענים יודעים זאת, ולכן הדירוג עובד. תסתכלו למשל על חברות שדורגו AAA. רובן עדיין מדורגות כך כיום, והן עדיין מתפקדות היטב". קווין: "אם מסתכלים על שוק האג"ח רואים שהוא עלה יפה ב-2009. החברות שהובילו את ההתאוששות היו אלה עם הדירוג הגבוה".

האם S&P נפגעה במשבר?

מתיו: "אנחנו כחברה לא ממש נפגענו. מי שנפגע הם הלקוחות שלנו - למשל הבנקים וחברות ההשקעה. המקום שבו אכן נפגענו קשור ליוקרה המקצועית. היוקרה המקצועית של כל ענף הפיננסים נפגעה במשבר, ואנחנו חלק מהענף הזה".

איך ייראה העולם הפיננסי לאחר המשבר?

מתיו: "אני לא יודע. עדיין קשה לאמוד את מלוא ההשלכות של המשבר. לא ברור עדיין איך תעבוד הרגולציה, והיכן יימצא האיזון בין הבנקים המרכזיים לבנקים המסחריים ולחברות ההשקעה. נצטרך לחכות עד שהמערכות יתייצבו, אבל זה לא ימנע את המשבר הבא. תמיד יהיה משבר נוסף. לדעתי אנחנו נמצאים כיום בנקודה הרבה יותר יציבה משמרבית המשקיעים חושבים".

מה מביא אותך למסקנה הזו?

מתיו: "המעבר החד מהמשבר הגדול בהיסטוריה לתחושה שהכל נגמר אומרת שהשווקים בדרך להתאוששות. הבנקים היו הנפגעים העיקריים במשבר. למעשה הם התמודדו עם שני משברים: הראשון הוא משבר נזילות, שהוביל למשבר המשנה של חדלות פירעון של חברות. הזרמות הכספים האדירות מצד הממשלות גרמו לכך שהבנקים יהיו אלה שיובילו את ההתאוששות בשווקים הפיננסיים".

האם יש מקום לחשוש מכך שהזרמות הכספים הגדולות יתורגמו בעתיד הקרוב לאינפלציה?

מתיו: "אני לא חושב כך. האינפלציה עדיין מרוסנת כי הצמיחה עדיין מרוסנת".

אילו שווקים בעולם יובילו את תהליך ההתאוששות?

מתיו: "השווקים המתעוררים יהיו חוד החנית. אנחנו מעריכים שהצמיחה בסין תגיע הביתה בשנה הבאה ל-8.1%. בהודו הצמיחה תגיע ל-7.1%".

מה צפוי לשווקים ב-2010?

מתיו: "מכיוון שאנו סבורים שאסיה היא השוק שיוביל את היציאה מהמשבר, אנו מעדיפים שתיק המניות יהיה מוטה לחברות אירופיות יותר מאשר אמריקאיות. הסיבה לכך היא שהחברות האירופיות חשופות יותר לשוק האסייתי מאשר החברות האמריקאיות"

"סיבה נוספת היא שהנפילות במדדי המניות באירופה היו חדות יותר. לשוק האירופי יש חלק גדול יותר במסחר העולמי, ולכן החברות האירופיות ייהנו יותר ביציאה מהמשבר".

אנרגיה וטכנולוגיה

לפי התחזית שלכם, באיזה נכס הכי כדאי להשקיע כיום?

מתיו: "מניות, מניות ועוד קצת מניות. מרבית החברות ניצלו את המשבר כדי להתייעל. התייעלות זו תיצור להן רווחים גדולים יותר בשנים הבאות. עם זאת, למרות ההתאוששות הכלכלית הצפויה, שיעורי האבטלה בארה"ב ובמערב אירופה ימשיכו לעלות. אנחנו צופים שב-2010 יגיע שיעור האבטלה באירופה ל-10.7%, לעומת 9.6% כיום. החולשה של שוק העבודה רק תגדיל את רווחיות החברות".

אילו מניות וענפים מועדפים עליכם?

קווין: "אנחנו נותנים משקל יתר למניות אנרגיה ומניות של חברות העוסקות בטכנולוגיות מידע. למניות של מגזר השירותים אנחנו מעניקים משקל חסר. גם על מניות הבנקים אנחנו ממליצים וחושבים שהן יובילו את היציאה מהמשבר.

"ב-2008 מחקו הבנקים חלק גדול מהנכסים הרעילים שלהם. הזרמות הכספים של הממשלות איפשרו להם לגייס ב-2009 יותר כסף ממה שהם מחקו ב-2008. הם מחקו יותר משהיו צריכים.

"כרגע אנחנו מעדיפים בנקים מסחריים עם חשיפה לשווקים מתפתחים כמו דרום אמריקה, למשל בנק סנטנדר הספרדי. אנחנו חושבים שניתן יהיה לקבל תשואות יפות מבנקי השקעות ששרדו את המשבר כמו גולדמן סאקס וקרדיט סוויס. בכל מקרה, החשיפה לבנקים צריכה להיות כמשקלם של הבנקים בכלכלה ובשוק".

*AAA

הדירוג הגבוה ביותר שניתן לאיגרות חוב על ידי חברות דירוג. מתן דירוג כזה הוא המלצה על כך שבהשקעה באיגרת אין כל סיכון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"