חברת ההנדסה ברן עברה לרווח תפעולי של 20 מ' ש'; מסתמן שינוי באווירה הכלכלית שיתבטא בסוף השנה

הכנסותיה של ברן ירדו לעומת הרבעון המקביל אך עלו בהשוואה לרבעון הקודם; תזרים המזומנים עלה ל-16 מ' ש'

טל לוי
טל לוי

"לקראת סוף הרבעון הקודם ובמהלך הרבעון הנוכחי, מסתמן שינוי באווירה הכלכלית ושיפור באופטימיות ובנכונות הכללית בסביבה העיסקית, בשווקים בהם פועלת הקבוצה הן בישראל והן מחוץ לישראל", כתבה קבוצת ההנדסה ברן בפתיחת הדו"חות הכספיים שהציגה לרבעון השלישי של 2009.

ברן מציגה ירידה בהכנסות לעומת הרבעון המקביל אך מראה שיפור בכל הפרמטרים בהשוואה לרבעון הקודם. הכנסות החברה ירדו ברבעון השלישי של 2009 ב-36% לעומת הרבעון המקביל ל-257 מיליון שקל. הירידה בהכנסות נובעת מירידה בהיקף הפעילות וכן מהמעבר מאיחוד מלא לאיחוד יחסי של חברה בת אשר הקטין את ההכנסות ב-54 מיליון שקל.

למרות הירידה בהכנסות עברה ברן לרווח תפעולי של 19.6 מיליון שקל לעומת הפסד תפעולי של 5.3 מיליון שקל ברבעון המקביל. הסיבות לכך הן ירידה בהוצאות התפעול כתוצאה מתהליך התייעלות, ירידה בעלות המכר בפעילות החברה ברוסיה שרשמה הפסדים ברבעון המקביל, ועלייה ברווחיות של חטיבת התקשורת. הרווח הגולמי מהווה כעת 17% מההכנסות לעומת 6% בלבד ברבעון המקביל.

בשורה התחתונה מציגה ברן רווח נקי של 4.5 מיליון שקל לעומת הפסד של 11.7 מיליון שקל ברבעון המקביל. עם זאת, ברן נהנתה ברבעון הנוכחי מהטבת מס של 1.9 מיליון שקל כתוצאה מירידה צפויה של מס החברות.

תזרים המזומנים של ברן מפעילות שוטפת (כלומר כסף מזומן שנכנס לקופה - להבדיל מרווח חשבונאי) מסתכם ברבעון השלישי של 2009 ב-15.6 מיליון שקל לעומת תזרים שלילי של 90 מיליון שקל ברבעון המקביל - בעיקר בשל גבייה מואצת של חובות ודחיית תשלומים לספקים. ב-9 החודשים הראשונים של 2009 ייצרה ברן מזומנים בהיקף של 121 מיליון שקל לעומת הוצאת 28 מיליון שקל בתקופה המקבילה והוצאת 50 מיליון שקל בכל 2008.

בהשוואה לרבעון הקודם (ומבלי לנכות עונתיות) מציגה ברן עלייה של 9% בהכנסות וכן רווח תפעולי גדול פי 3 לעומת הרווח התפעולי שנרשם דאז. ברבעון הקודם הציגה ברן הפסד נקי של 2.5 מיליון שקל בשל הוצאות מימון של כ-10 מיליון שקל.

בברן מסבירים את השיפור בתוצאות בצעדי הצמצום וההתאמה שעברו חברות הקבוצה החל מסוף 2008, ובאופן ניכר ואינטנסיבי יותר מתחילת 2009 - אלו באים לידי ביטוי ברבעון השלישי של 2009. היקף הצעדים שבוצעו עד כה מוערך בהקטנת הוצאות ישירות של למעלה מ-40 מיליון שקל בשנה.

קבוצת ברן שולטת על כ-70 חברות בנות וקשורות. מרכז הניהול של הקבוצה יושב בישראל, שבו החלה החברה את פעילותה לפני כ-30 שנה. כמחצית מהכנסות החברה מפרויקטים מגיעות מפעילות בישראל. במהלך השנים התרחבו תחומי הפעילות, המרכזי שבהם הינו מתן פיתרונות הנדסה במגוון נושאים על ידי ביצוע פרויקטים הנדסיים-ביצועיים בתחומים מגוונים.

במקביל למתן פיתרונות מתחום הפרויקטים ההנדסיים, התפתחו עם השנים מספר תחומי פעילות נוספים בחברה - נדל"ן מניב ויזמי בארץ ובחו"ל, שיווק וייצור מזון עבור בעלי חיים בישראל, ובעלות על מפעל תעשייתי המייצר מוצרים בתחום הלחצנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"