הקאמבק של צביקה בארינבוים: רכש את הבנק לפיתוח התעשייה ב-570 מיליון שקל; "זו השקעה לזמן ארוך"

שטייניץ: "המכירה היא סנונית ראשונה לקראת מכירת מניות המדינה בבנק לאומי ובנק דיסקונט"

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתי אפללו

חברת בי.ג’י.איי השקעות בשליטת איש העסקים צביקה בארינבוים רכשה את הבנק לפיתוח התעשייה תמורת 572 מיליון שקל, כך נודע ל-TheMarker. אתמול נערכה ברשות החברות הממשלתיות התמחרות בין 3 חברות על רכישת הבנק, כשבנק מזרחי טפחות, בנק ירושלים וחברת בי.ג'י.איי שבשליטת צביקה בארינבוים הגישו הצעות רכישה.

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ ברך על מכירת הבנק לפיתוח התעשייה ואמר שהיא "בבחינת סנונית ראשונה לקראת מכירת מניות המדינה בבנק לאומי ובנק דיסקונט שתכניס לקופת המדינה מיליארדי שקלים ובכך תביא להקטנת חובות המדינה".

מה מקבל הרוכש? הנכס העיקרי של הבנק לפיתוח תעשייה הוא תיק אשראי, בניהולו, של חובות שנותרו מאז קריסתו, בהיקף של כ-407 מיליון שקל. התיק כולל גם הפסדים צבורים לצורכי מס - כלומר, רוכש הבנק יוכל להשתמש בהטבה על מנת לחסוך בתשלום מס.

הזוכה מקבל גם כ-35 עובדים ובהם - מנכ"ל הבנק אורי גלילי ויו"ר הבנק רענן כהן. הוצאות הבנק עבור משכורות והוצאות פרישת עובדים הסתכמו בדו"ח השנתי של הבנק ב-2008 בכ-30 מיליון שקל.

הבנק לפיתוח התעשייה התאגד ב-1957 ופעל כבנק מסחרי. ב-2002 נקלע הבנק למצוקת נזילות, ובאוגוסט הולאם על ידי בנק ישראל והועמד לו קו אשראי. מ-2003 והלאה התנהל הבנק ב-RUN OFF, כלומר הוא לא קיבל עסקים חדשים והתמקד בגביית האשראי ובפירעון פיקדונות הציבור. באפריל 2008 החליטה הממשלה להפריט את הבנק ולמכור את האחזקות בו. תוכנית ה-RUN OFF הסתיימה ביולי 2008 והרישיון של הבנק פקע.

בארינבוים יצטרך להתמודד עם גביית האשראי של הבנק. מתוך תיק אשראי של 407 מיליון שקל, 227 מיליון שקל מוגדרים כחובות בעייתים. 22 מיליון שקל הם חובות שאינם נושאים הכנסה - כלומר, לא משולמת עבורם ריבית. 24 מיליון שקל הם חובות שאורגנו מחדש, 8.5 מיליון שקל הם חובות המיועדים לארגון מחדש, 2 מיליון שקל הם חובות בפיגור זמני ו-171 מיליון שקל הם חובות בהשגחה מיוחדת.

רק הבנקים יכולים להשתמש במקלט המס? כל מוסד פיננסי יכול להשתמש, ולקזז את ההפסדים הצבורים מול כל פעילות פיננסית. לדוגמא - ניהול נוסטרו, ניירות ערך, ביטוח, ריבית - חוזי החלף, קופות גמל, קרנות נאמנות וכו'.

אז עכשיו אתה תצטרך פעילויות כאלו נכון, אני רוצה לפתח אותן. אני מתכוון שיהיו לי את כל הפעילויות הללו ואם לא, אני יכול למכור הלאה, ומקלט המס הוא נכס.

יש כוונה לפעול לחידוש הרישיון הבנקאי? כרגע הדבר איננו עומד על הפרק.

היום בשוק ההון יש הזדמנויות רבות, בתי השקעות רבים נמצאים על המדף - למה דווקא לרכוש בנק בחיסול? מבחינתי זוהי פלטפורמה לפעילות בתחום הפיננסי. למרות שלבנק אין רישיון, הוא עדיין מוסד פיננסי - יש לו ניסיון בחיתום, בניהול נוסטרו ובניהול אשראי, וכן יש לו מערכות מיכון. חוץ מזה, גם אם לא נצליח לפתח את כל הפעילויות הללו, עדיין העסקה הבסיסית של תשלום בגובה 270 שקל על תיק הלוואות בגובה 400 מיליון שקל היא עסקה טובה לכשעצמה.

לא קל לגבות הלוואות חזרה החיים לא קלים

איך אתה מתכוון לממן את העסקה? חלק ממקורות עצמיים, חלק מאשראי - אבל אופן המימון עדיין לא נקבע סופית. אסור לשכוח שיש גם הרבה מזומנים בקופה, כ-300 מיליון שקל.

כלומר - מזומנים שניתן לחלק כדיווידנד כן.

כמה מתוך הסכום הזה ניתן לחלוקה? כמה שנצטרך.

יש לך מוניטין של איש עסקים שרוכש כדי "לעשות סיבוב" על נכסים השקעה בבנק לפיתוח התעשייה היא השקעה לטווח ארוך, אנחנו מאד מקווים שנשביח אותה.

מה התוכניות שלך לגבי ההנהלה הקיימת? עד היום חברי ההנהלה עשו עבודה טובה, בגלל מבנה המכרז לא היתה אפשרות לפגוש אותם - ועכשיו נתחיל לעבוד יחד.

קנית בנק עם 35 עובדים ועלויות שכר של 30 מיליון שקל, זה לא נשמע יעיל במיוחד כבר ברבעון האחרון התחילו בבנק תוכנית קיצוצים והתייעלות שעדיין לא באה לידי ביטוי בתקופה הנוכחית.

מה עם רכישה של בית השקעות כבסיס לזרוע פיננסית? על לידר התמודדנו וזה עדיין לא ירד מסדר היום.

מה תעשו עם המותג המיושן של הבנק לפיתוח התעשייה?נבחן את זה. עד הקלוזינג בעוד חודש יהיו לנו תובנות חדשות.

אל המשבר הגעת נזיל מאוד. העובדה שהחלטת להיכנס לשוק משמעותה שהעננים מתבהרים? העננים ללא ספק מתבהרים, אנחנו לא צפויים לחוות את הפאניקה והפחד שהיו פה לפני כשנתיים, אך עדיין ללא ספק יהיו מהמורות בדרך.

התחום הפיננסי יהיה במרכז של הקבוצה שלך? התעניינו בהרבה השקעות - בדפי זהב, בלידר, ב- EMI (חברה לביטוח משכנתאות). אנחנו נבחן כל השקעה שתתאים לנו מבחינת פרופיל הסיכון. כלומר, השקעות עם סיכון יחסית נמוך ופוטנציאל השבחה גבוה, גם אם התשואות בהן לא יהיו גבוהות כמו בהשקעות מסוכנות יותר.

למה ויתרתם על EMI? המוכרים (חברת הביטוח AIG) משכו את המכרז והחליטו להתקדם עם חברת ביטוח אחת בלבד, כיוון שהם חשבו שזה יקל עליהם לקבל את אישור המפקח.

צביקה בארינבוים בתפקיד גורדון גקו/גיא רולניק
פרשת פולגת: צביקה בארינבוים מפיל את התיק על המדינה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד