האשראי הבנקאי חזר לשלוט בשוק: המקור המועדף בקרב מנהלי הכספים

סקר הציפיות בקרב סמנכ"לי כספים: האשראי יקר; הסמנכ"לים בחברות הכימיה והפרמצבטיקה הם האופטימים ביותר

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

>> השלכות המשבר הפיננסי העולמי שפרץ בקיץ 2007 וצימצם דרמטית את היקף האשראי הבנקאי גם בישראל, מתפוגגות.

במקביל יש תחושה של יציאה מהמיתון וחזרה לצמיחה ושיפור רווחיות - כך עולה מסקר שנערך באוקטובר 2009 על ידי פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte-בריטמן-אלמגור-זהר, בקרב 80 מנהלי כספים בתעשייה. רוב מנהלי הכספים שהשתתפו בסקר (74%) ייצגו חברות שמחזור מכירותיהן השנתי גבוה מ-50 מיליון שקל, מהן 16% שהיקף מכירותיהן הוא יותר 500 מיליון שקל בשנה.

על פי הסקר, שנה לאחר המשבר שאיים לחסל את שוק האשראי החוץ בנקאי - מקור המימון החיצוני האטרקטיבי ביותר חזר להיות אשראי בנקאי (61%). אשראי חוץ בנקאי נראה אטרקטיבי יותר ל-21% מהנשאלים, בעוד 11% מהנשאלים העניקו עדיפות לגיוס אשראי בהנפקת איגרות חוב, ו-7% להנפקת מניות.

מחנק האשראי המתפוגג ואווירת היציאה מהמשבר מתבטאים בתחזית של הנשאלים בנוגע לשיפור תנאי גיוס האשראי בחברות. 17% מהנשאלים העריכו כי השיפור יורגש ברבעון הנוכחי, 27% העריכו כי הוא יורגש ברבעון הראשון של 2010, ו-21% העריכו כי הוא יורגש ברבעון השני.

למרות השיפור שנרשם בחודשים האחרונים בשווקים, מתברר שהחברות לא ממהרות לחזור לחגיגת האשראי. לפי הסקר, 64% מהחברות לא מתכננות להגדיל את המינוף בשנה הקרובה. מתוך הקבוצה הזאת, ב-19% מהמקרים אף מתכננות החברות לצמצם את המינוף, לעומת 36% מהחברות, המתכננות להגדיל את המינוף.

בתשובה לשאלה בדבר האפשרות להגדלת המינוף דרך הנפקת אג"ח, השיבו 82% כי מדובר באפשרות לא סבירה במידה רבה ו-9% הגדירו אותה כלא סבירה. רק 3% הגדירו את האפשרות הזו כסבירה במיוחד ו-6% כסבירה. לגבי גיוס בהנפקת מניות השיבו 83% שזו אפשרות לא סבירה במידה רבה.

52% מהסמנכ"לים סבורים שהאשראי יקר ואפילו יקר מאוד (10%). לעומתם רק -7% סבורים שהאשראי זול.

רמת האופטימיות הגבוהה ביותר לגבי הרווחיות נמצאה בענפי הכימיה והפרמצבטיקה (80%) והמתכת (67%), לעומת אופטימיות נמוכה יחסית בענף האלקטרוניקה והתוכנה (30%).

בתשובה לשאלה בדבר תחזית הצמיחה במשק ב-2010 השיבו 66% מהסמנ"לים שהצמיחה תהיה 0%-2%. 32% העריכו שתהיה 2%-4% ורק 2% צפו שתהיה צמיחה שלילית ושהמיתון יימשך.

האופטימיות משתקפת גם בתחזיות הרווחיות של החברות ברבעון הנוכחי לעומת הרבעון השלישי. 51% העריכו שהרווחיות תהיה טובה יותר, 5% שהיא תהיה טובה יותר בצורה משמעותית. 33% העריכו שהיא תישאר ללא שינוי ו-11% שתהיה נמוכה במידת מה.

צופים דשדוש בשוק ההון

להשקפתם של סמנכ"לי הכספים, שוק ההון לא עתיד להראות שינוי משמעותי תוך שנה מהיום.

מרבית המשיבים (46%) מניחים כי רמתו של מדד ת"א 25 תישאר ללא שינוי (970-1,060 נקודות), ו-28% צופים שהמדד יהיה גבוה מ-1,060 נקודות. רוב הנשאלים צופים עלייה בריבית בנק ישראל עד סוף 2010, העומדת כיום על 0.75%. ההערכה הרווחת (45%) היא שהריבית תהיה 1.5%-3%.

רוב הנשאלים (47%) העריכו, שהאינפלציה תהיה 1%-3% בשנה הקרובה. 36% סבורים ששער החליפין של הדולר צפוי לעלות ולהגיע בסוף 2010 ל-3.9-4.3 שקלים לפי הערכות 62% מהנשאלים 48 מהנשאלים העריכו ששער היורו בסוף 2010 יהיה 5.3-5.5 שקלים. רוב הנשאלים (54%) העריכו כי עסקות מיזוגים ורכישות צפויות לעלות במידה מועטה בשנה הקרובה.

"אין ספק שאנו מרגישים בתקופה האחרונה שהמשק מתחיל להיחלץ מהמשבר שבו היה שרוי בשנה החולפת, ואנו צופים כי מגמת השיפור שהחלה לתת את אותותיה תתחזק במהלך ב-2010", כך אמר בעקבות הסקר רו"ח ישראל נקל, שותף וראש מגזר התעשייה ומוצרי הצריכה בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte-בריטמן-אלמגור-זהר.

"ישנה תחזית אופטימית בכל הנוגע לרווחיות החברות וצמיחת המשק. הציפיות עדיין לא מדברות על רמות הצמיחה שהכרנו לפני המשבר, אך בהחלט ניכרת ציפייה להתאוששות בפעילות העסקית של חברות התעשייה. מדובר בעוד איתות של המשק בדבר ההתאוששות הכלכלית הצפויה ב-2010".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?