אלוביץ' נכשל - מימן חושב שיצליח

אי אפשר להוריד את הסמייל מהפנים של יוסי מימן

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

משרד התקשורת

בחצי השנה האחרונה נהפך שוק התקשורת להצגה הכי טובה בעיר. היחיד שלא לקח חלק בהצגה הוא משרד התקשורת, שלכאורה אמור היה להתוות את כיוון ההתפתחות של השוק.

רבות נכתב על חוסר המדיניות של משרד התקשורת בשנים האחרונות, ועל חוסר היכולת שלו לקבל החלטות מהותיות. עם זאת, מסקנה אחת עלתה די בבירור מהמדיניות המעורפלת שלו - הוא תומך בגיבוש קבוצות תקשורת גדולות.

כעת המשרד מזגזג שוב, וזאת לאחר שבזמן קצר יחסית קיבל השוק תפנית לכיוון של קבוצות תקשורת גדולות. המשרד לא התלהב, בלשון המעטה, מהאפשרות ש-HOT או פרטנר ירכשו את 012 סמייל. באמצעות תיאום עם הרשות להגבלים עסקיים, סימן המשרד לנוגעים בדבר כי "ייקח לו זמן לאשר את העסקה". סחבת זו, שבה מתמחה המשרד, דנה למעשה את גורל העסקה. שאול אלוביץ', המוכר של סמייל, לא יכול היה לחכות שמשרד התקשורת והרשות להגבלים "ילמדו" את השוק שעליו הם אחראים. הוא היה חייב לסגור את עסקת בזק תוך חצי שנה, ולכן יוסי מימן היה פתרון אידיאלי בעבורו.

שאול אלוביץ'

מדהים איך אלוביץ' הצליח למכור את סמייל במחיר גבוה יחסית, וזאת בזמן שכל הרוכשים הפוטנציאלים יודעים כי הוא מוכר תחת לחץ. לא רק שהוא הצליח למכור מהר יחסית, אלא היתה לו את הפריווילגיה לבחור את הגוף שירכוש ממנו.

למדיניות משרד התקשורת היתה אמנם משקל בהחלטתו של אלוביץ' למכור למימן, אבל ככל הנראה היה שיקול נוסף. אלוביץ' לא רצה לחזק את המתחרים הגדולים של בזק, כלומר פרטנר או HOT. פרטנר ללא סמייל תמשיך לסבול מחוסר מיקוד ניהולי ותמשיך לאבד מומנטום לפלאפון - זרוע הסלולר של בזק.

HOT ללא סמייל תיאלץ כנראה לבצע השקעה לא קטנה כדי להתרחב גם לתחום האינטרנט, דבר שיעיב על היכולת שלה להתחרות ב-yes או בבזק בתחום הטלפוניה הקווית. אלוביץ' אולי מפסיד כמה עשרות מיליוני שקלים בשל החלטתו למנוע מ-HOT או פרטנר לרכוש את סמייל, אבל הוא ירוויח זאת בשנים הקרובות באמצעות הדיווידנדים השמנים שבזק תייצר לו, בשל התחרות הנמוכה בה.

יוסי מימן

האיש שהפסיד 850 מיליון שקל בערוץ 10 מכניס את עצמו שוב למיטה חולה. סמייל וערוץ 10 הם שני תוצרים של רגולציה ייחודית הקיימת בישראל. הקיום העסקי של שניהם תלוי בגחמות הפוליטיות של קובעי המדיניות בירושלים.

אלוביץ' נואש מניסיונותיו להפוך את סמייל לגורם דומיננטי בשוק התקשורת, בדיוק משום שלא הצליח להניע את גלגלי הרגולציה. האם מימן חושב שיצליח במקום שבו אלוביץ' נכשל? האם הוא חושב שיצליח לשכנע את הפקידים והשרים בירושלים לאפשר לסמייל מנוע צמיחה בדמות רישיון כמפעיל סלולר וירטואלי? לאחר שירק דם בקמפיין להצלת ערוץ 10, מכניס עצמו מימן שוב לעמדת נחיתות מול הרגולטור.

עם זאת, ייתכן כי למימן יש תוכנית מגירה סודית. ייתכן כי הוא רואה לנגד עיניו סיבוב פיננסי מהיר. הוא יודע שאלוביץ' לא יכול לחכות שמשרד התקשורת יאשר לו למכור את סמייל ל-HOT או פרטנר - שנחשבים לאסטרטגיים. מימן אולי מתכוון לחכות כמה חודשים ואז למכור את סמייל במחיר גבוה יותר לשני המשקיעים האסטרטגיים.

הבעיה בתיאוריה הזאת היא שהזמן פועל לרעת סמייל. היא מוקפת ענקים, וצפויה להתחיל לאבד מומנטום בקרוב. מימן עשוי למצוא את עצמו מוכר את החברה מתוך לחץ.

צרכן התקשורת

צרכן התקשורת עשוי, לכאורה, להרוויח מרכישת סמייל על ידי מימן, ולו בשל העובדה כי סמייל לא תיבלע על ידי אחד מענקי התקשורת המתחרים ותישאר עצמאית.

עם זאת, בטווח הארוך, קשה לראות את סמייל שורדת ללא מהלכים אסטרטגיים מהותיים, כלומר רכישות ומיזוגים. כדי לשמור על עצמאותה, תצטרך סמייל לחבור ל-yes או למירס, כי אין בשוק המקומי עוד אפשרויות.

במקרה של מירס, מימן כנראה אחר את הרכבת, שכן החברה צפויה להימכר בימים הקרובים ל-HOT. גם yes היא מחוץ לתחום עבור מימן, בשל אחזקותיו הצולבות בערוץ 10. המסקנה היא שמימן יתקשה לממש את החזון של אלוביץ', ולהפוך את סמייל לקבוצת תקשורת אלטרנטיבית. סמייל עצמאית, אך נכה, ולא תחזק את מצבו של הצרכן לאורך זמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן