המושבניק דוד כהן האמין ללבייב - ודורש את הכסף בחזרה

הפנסיונר דוד כהן האמין ללב לבייב, שאמר כי אפריקה יכולה להחזיר את חובותיה, ורכש ביוני אג"ח מסדרה ט' שהנפיקה החברה ■ חודשיים אחר כך אמר לבייב שהוא לא יכול להחזיר את הכסף ■ ביום שני האחרון לא החזיר לכהן את ההלוואה ■ אתמול ביקש כהן מזוהר גושן, באמצעות עו"ד יורי נחושתן, לבדוק את התנהגות אפריקה ולהתנגד להסדר

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

>> דוד כהן, גמלאי בן 70, המתגורר במושב בדרום הארץ הסמוך לנתיבות, החליט במאי-יוני 2009 לרכוש אג"ח מסדרה ט' של חברת אפריקה ישראל, שהיו אמורות להיפרע בידי החברה ביום שני. כהן לא שש להמר על חלק גדול מחסכונותיו. הוא פשוט עקב אחרי דיווחים של אפריקה והצהרות של החברה, והתרשם שהיא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה, בוודאי ובוודאי באלו שמועד הפירעון שלהן אמור להיות בתוך חודשים ספורים, כמו במקרה של אג"ח ט'.

בדיווחים אלו ציינה אפריקה כי בכוונתה לבצע רכישה עצמית של אג"ח, וגם נימקה את התוכניות: "דירקטוריון החברה", נכתב בדיווח, "אישר את הרכישה העצמית של אג"ח לנוכח הערכת הדירקטוריון כי בשל המצב בשוק ומחירי איגרות החוב, רכישתן תיצור חיסכון משמעותי בהוצאות המימון העתידיות של החברה ותאפשר לרשום רווח כתוצאה מהקטנת ההתחייבויות בגין איגרות החוב. נראה כי רכישה עצמית של אג"ח היא הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לחברה".

אם אפריקה סבורה כי האג"ח שלה הן הזדמנות כלכלית, זה בוודאי טוב גם בשבילי, חשב בוודאי כהן.

באוגוסט, שלושה חודשים בלבד לאחר שרכש את האיגרות, התבדה כהן. אפריקה הודיעה כי היא מבקשת להגיע להסדר עם מחזיקי האג"ח משום שאינה מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה. שלשום היה אמור כהן לקבל החזר קרן וריבית, אבל אפריקה לא פרעה את הקרן אלא רק את הריבית.

מלבד כהן הוכו בתדהמה רבים שרכשו את אג"ח מסדרה ט' במאי 2009. עד לרישום זה כהן לא יכל לרכוש אותן באופן ישיר. סדרה ט' לא היתה סדרה ציבורית - את הכסף גייסה אפריקה ישראל בהנפקה פרטית כמה שנים לפני כן. בהנפקה כזו משתתפים רק גופים מוסדיים.

כעת תוהה דוד כהן, באמצעות עורך דינו יורי נחושתן ממשרד עוה"ד נחושתן ספרן שרף ושות', מדוע אפריקה עמלה לרשום את האג"ח למסחר זמן קצר לפני שהודיעה כי לא תעמוד בהתחייבויותיה. במכתב ששלח אתמול נחושתן לזוהר גושן, יו"ר רשות ני"ע, הוא דורש ממנו לחקור מדוע החליטה אפריקה להביא לרישומן למסחר של אג"ח ט' במאי. הוא דורש מרשות ני"ע לחקור מיהם המשקיעים באג"ח ט' שמכרו את האיגרות בסמוך למועד הרישום למסחר ואם הגיעו להסדרים כלשהם עם אפריקה או מי מטעמם לפני שעשו זאת.

במכתב מעלה נחושתן חשד כי אפריקה נאלצה לרשום את אג"ח ט' בשל דרישת משקיעים מוסדיים שרצו למכור את האיגרות. הוא חושש כי בידי משקיעים אלו היה מידע שלא היה בידי הציבור שמיהר לרכוש. הוא מעלה אפשרות כי רישום האג"ח למסחר זמן כה קצר לפני מועד פירעונן משקף אינטרס של מחזיקיהן לצאת מהפוזיציה, כשאפריקה שיתפה פעולה.

עוד הוא דורש מרשות ני"ע לחקור ממה נובע הפער בין הצהרותיה של החברה במועד הרישום למסחר ובסמוך לו בדבר חוסנה של החברה לבין הצהרתה שבועות ספורים לאחר מכן כי היא חדלת פירעון.

לטענתו של דוד כהן, לא ייתכן שבעלי אג"ח ט' שרכשו אג"ח אשר נרשמו למסחר חמישה חודשים לפני מועד פירעונן, ימצאו עצמם עם אג"ח שמועד פירעונן הוא בעוד 16 שנה. לדבריו, חמור מכך הוא שההסדר מעניק פטור גורף מאחריות לכל בעלי המניות, בעלי שליטה ובעלי משרה בחברה, מבלי שבוצעה עד כה בדיקה בכל העניינים האלו. לנוכח כך, הוא דורש להודיע לבית המשפט כי רשות ני"ע אינה תומכת בהסדר כל עוד לא מוצתה חקירה בעניין.

מהרשות נמסר כי היא בודקת היבטים הקשורים באפריקה ובהסדר החובות שלה. מאפריקה נמסר: "אפריקה חתמה על הסדר עם מחזיקי האג"ח. מעבר לכך איננו מגיבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?