"מנהלת חנות באג הודתה ברשלנות"

בעל הרשת עודד מודן ובתו נירית, המנהלת את החנות בנתב"ג, כופרים בעבירות המיוחסות להם וטוענים כי הרשות מסלפת את דבריהם בחדרי החקירות; החנות נפתחה מחדש אתמול בשעות הצהריים

>> המכס ערך סרטים שבהם נראות קופאיות המוכרות סחורה בלי לדרוש מהקונים להציג מסמכים - וסרטים אלה אינם נכונים. כך, לטענת רשות המסים, הגיב בחקירתו עודד מודן, הבעלים של באג, לסרטי וידאו שבהם נראו עובדות בחנות הרשת בדיוטי פרי בנתב"ג כשהן מוכרות מוצרי חשמל בלי לבקש דרכון או כרטיס עלייה למטוס, כנדרש בחוקי המכס.

לפי הבקשה לשחרור בערבות, מודן (65) גרס כי אינו מעורב כלל בניהול השוטף של חנות באג בדיוטי פרי, והודה כי לא נקט שום פעולה כדי לוודא שאכן דיני המכס נאכפים כולל ביקורת על מי מעובדיו.

החקירה הסמויה בחנות החלה בעקבות מידע מודיעיני ושלשום עברה החקירה לשלב הגלוי שבו נחקרו עשרות מעובדי החברה, חלקם תחת אזהרה. החנות נסגרה לצורך ביצוע צעדי חקירה שונים ואתמול ב-14:00 נפתחה מחדש. בסופו של דבר החליט צוות החקירה של המכס להתמקד בחשדות נגד עודד ונירית מודן. "מבחינתנו הם האחראים. מה אתם רוצים, שנעצור את הקופאית?" אמר אתמול מקור ברשות המסים.

לפי נוהלי המכס, המוכרים בחנות חייבים לבקש מכל לקוח כרטיס עלייה למטוס ודרכון. הסכם ההרשאה לקבלת זיכיון שקיבלה באג ממרשות שדות התעופה דורש ממנהלי החנות לפעול לפי נוהלים אלה.

לא בוצעה ביקורת

בנתב"ג עובדים 12 אלף איש, להם אישורי כניסה קבועים לשטח הדיוטי פרי. מדי יום ניתנים מאות אישורים חד-פעמיים לאזרחים להיכנס לאזור זה. "מכירה של טובין פטורים ממס למי שאינו מורשה היא פגיעה קשה באמון שניתן על ידי רשות המסים והמכס לחברת באג", נכתב בבקשה.

לטענת רשות המסים, נירית מודן (34) הודתה בחקירתה כי זולת הפעם הראשונה שבה קלטה את העובדים ודאגה שיעברו תדרוך קצר לגבי נוהלי המכס, היא לא טרחה לבצע שום בדיקה ובקרה בעניין. לטענת הרשות, היא אף הודתה כי לא הנחתה את עובדיה לדרוש מהנוסעים דרכון, והתדרוך הראשוני של העובדים כלל רק בקשה לבדיקת כרטיס עלייה למטוס. כשהוצגו בפניה הראיות המתועדות, היא טענה כי מדובר ברשלנות שלה עצמה.

בא כוחם של עודד ונירית מודן, עו"ד ארז הראל, כפר בשמם בכל החשדות. "מדובר בשמונה מקרים בודדים ואזוטריים מתוך עשרות אלפי עסקות תקינות", אמר הראל. לדבריו, החברה ומנהליה פועלים כדין ולא היתה להם כל ידיעה בנוגע למקרים הנטענים. בנוסף, הוא הכחיש את טענת רשות המסים שמודן האב אמר לחוקרים כי סרטי הווידיאו נערכו וכן את האופן שבו הציגה הרשות בבקשה את הודאת מודן הבת ברשלנותה.

שלשום שוחררו עודד ונירית מודן בערבויות של הפקדת מזומן של 100 אלף שקל כל אחד, וערבות צד ג' של 100 אלף שקל כל אחד. כמו כן נאסר על עודד מודן להגיע לחנות בנתב"ג למשך שבוע.

אם הפרשה תסתעף, ייתכן שהיא תשפיע גם על עסקיו האחרים של עודד מודן. מודן מחזיק גם בהוצאת הספרים מודן וב-30% מהוצאת הספרים כנרת-זמורה-ביתן. עולם הספר, שכבר התרגל בחודשים האחרונים לכותרות סביבו, רעש כשנודע לו אודות הפרשה. "יש תחרות בענף, אבל אני מאוד אוהב את עודד ואת משפחתו ומקווה שזה יסתדר ויתברר כטעות", אמר יפתח דקל, מנכ"ל כתר הוצאה לאור.

למרות הכותרות הרבות, בחרה משפחת מודן שלא לשכור יועץ תקשורת לטיפול בפרשה ולהשאיר את הטיפול בידי משרד יחסי הציבור הקבוע של באג. מודן ובתו ירדו בינתיים למחתרת, ואינם מתראיינים. "אני מעריך את זה שבזמן שמתנהלת חקירה לא נאמרים דברים שיכולים להזיק", אמר מוטי שרף, יועץ אסטרטגי והבעלים של שרף תקשורת. מרשת באג נמסר בתגובה: "החנות בנתב"ג חידשה את פעילותה ותמשיך לעבוד כסדרה. מיום פתיחת החנות עבדה החברה בשיתוף פעולה מלא עם רשויות המכס וכך תמשיך הלאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"