"המצפן שלנו הוא התחרות. שום דבר אחר לא עומד לנגד עינינו"

חברי כנסת, בכירי שוק הבינוי ולוביסטים רבים לקחו חלק בדיון שקיימה אתמול ועדת הכספים על עסקת הנסון-משאב

<<בראשונה מאז פורסם כי חברת משאב מקבוצת IDB מבקשת לרכוש תמורת 450 מיליון שקל את חברת חומרי הבניין השנייה בגודלה בישראל, הנסון ישראל, התייחסה הממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן למיזוג. לדבריה, השיקול היחיד שיכריע בעניין המיזוג הוא התחרות במשק.

בהופיעה בוועדת הכספים בכנסת אתמול נמנעה קן להתייחס לבדיקתה בעניין. ואולם, ניתן היה ללמוד על עמדתה הכוללת כשמתחה ביקורת חריפה על ההחלטה להטיל ערובה על יבואני קרטון ובכך לגרום לחיזוק כוחה של נייר חדרה מקבוצת IDB, שהינה מונופול בתחום הקרטון. קן הסבירה לח"כים כי "אנו בהחלט בוחנים בשבע עיניים את פעולתם של מונופולים ושווקים. היטל הערובה שהוטל עלול לגרום נזק בלתי הפיך לתעשיית הקרטון. הוצאת מתחרים מהשוק יכולה לעיתים להיות בלתי הפיכה. אנו רואים ביבוא משום אינטרס תחרותי. המשמעות אינה פגיעה במקומות עבודה אלא הגנה על יצרנים פרטיים. כשמונופול יכול להעלות מחיר ואין לו רסן תחרותי הוא פוגע גם במתחרים מקומיים".

שליטה אנכית על שוק הבינוי

קן היתה הדוברת האחרונה במסגרת דיון בן שעה וחצי שקיימה אתמול ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ משה גפני בנוגע לעסקה. במסגרת העסקה מבקשים ב-IDB לרכוש את חברת הנסון, שבשליטתה מחצבות ומפעלי בטון. לטענת המתנגדים לעסקה, שכוללים את התאחדות הקבלנים, חברת שפיר הנדסה, חברת ישראבטון, יבואן המלט יורם לוינסון, ח"כ חיים אורון ואחרים, אין לאשר את העסקה מכיוון שלקבוצת IDB ולחלק מבעלי השליטה בה יש דריסת רגל עמוקה בשוק הבינוי. היא באה לידי ביטוי בין היתר בשליטה בשלושה גורמים: במפעל נשר שהוא מונופול בתחום המלט, בחברת תעבורה תפזורת שהיא מונופול בתחום שינוע המלט, וכן בתחום חומרי הנפץ למחצבות. לטענתם של המתנגדים, העסקה תיצור שליטה אנכית על שוק הבינוי, החל מהשלבים המוקדמים של חומרי הגלם ועד לחברות הבניה עצמן.

בדיון לקחו חלק חברי כנסת רבים ובהם חיים אורון, שלי יחימוביץ', כרמל שאמה ומירי רגב. בנוסף התקבצו באולם הדיונים בכירים רבים מתחום הנדל"ן בישראל, ובראשם נציגי קונצרן IDB, בהם מנכ"ל כלל תעשיות צביקה לבנת. כן השתתפו בכירים מהתאחדות הקבלנים המתנגדים לקיום העסקה, ובהם נשיא ההתאחדות ניסים בובליל והמנכ"ל יוסי גורדון. כן נכחו נציגי חברת הנסון והתאגיד הגרמני היידלברג צמנט, שבבעלותו נמצאת החברה, ונציגי חברת שפיר, שהתמודדה אף היא על רכישתה. בין כל אלה בלטו לוביסטים רבים, שפועלים מטעמם של בעלי העניין בעסקה ושל המתנגדים לה.

את הדיון פתח ח"כ אורון, שיזם את הדיון, ואמר שהזהיר מפני חיזוק המונופול של חברת המלט נשר, וציין מסמך שחובר לבקשת התאחדות הקבלנים שמזהיר מפני עליית מחירים פוטנציאלית של כ-10%, שיכולה להתקיים בשל המיזוג והעלאת מחירים מצד קבוצת IDB.

אחריו דיברה ח"כ יחימוביץ', שאמרה כי "השליטה של נוחי דנקנר במשק הישראלי בכלל, ולאו דווקא בשוק הספציפי, מדאיגה אותי ומסוכנת. יש לה נגזרות שליטה בתקשורת ובשוק הפרסום. מדובר באדם החזק ביותר במשק, יותר מכל פוליטיקאי". עם זאת, יחימוביץ' טענה כי היא לא מחזיקה בדעה שיש לפסול את העסקה בשל כוחו של דנקנר. "מונופול הוא לא בהכרח דבר רע ותחרות לא בהכרח מביאה לירידת מחירים", אמרה יחימוביץ' והוסיפה כי יש לשים לב בעיקר למעמד העובדים בחברות הנוגעות לעניין, שלא ייפגעו מהמהלך: "אל תתחילו להאבק בשליטה של דנקנר דרך פגיעה במקומות עבודה ובתעשייה".

"מחירי הדירות לא יעלו אפילו באגורה"

מנכ"ל כלל תעשיות (ששולטת בחברת משאב) ומבעלי השליטה ב-IDB צביקה לבנת הדף טענות לפיהן המיזוג יביא לעלייה במחירי הדירות בישראל: "לדעתנו כל סיפור הקבלנים בדבר ייקור הדירות ב-10% אם תאושר העיסקה - אין בו שום דבר מעבר למחשבה פופוליסטית. מחירי הדירות לא יעלו אפילו באגורה".

לבנת אף התייחס לטענות שהועלו על ידי חברי כנסת שונים בדבר כוחה המתעצם בשוק הבינוי של קבוצת IDB, שהושוותה לתמנון רב זרועות ואמר: "IDB מוכרת הרבה נכסים בישראל ואנחנו לא מגדילים את עסקינו פה. בגלל 'התמנון' אנחנו משקיעים יותר בחו"ל. רק בשנה החולפת השקענו בחו"ל 1.6 מיליארד דולר, שלא הושקעו בישראל בגלל ביקורות מהסוג הזה".

בדיון נחשף לראשונה מאז ההכרזה על העסקה מצבה הפיננסי של הנסון ישראל. היועץ הכלכלי החיצוני מנחם פרלמן ממשרדו של יצחק סוארי הסביר בדיון, כי על כל משקיע שירכוש את הנסון יהיה להשקיע באופן מיידי כ-100 מיליון שקל בחברה: "צריך להיות מודעים כי תאגיד היידלברג צמנט הגרמני, שהנסון ישראל בבעלותו, נמצא במצב כלכלי קשה ורק בשנה החולפת אחד מבעלי השליטה בו (אדולף מרקל) התאבד על רקע זה. הנסון ישראל זקוקה להשקעות של 100 מיליון שקל עבור השקעה בתשתיות של סביבה ותשתיות אחרות. אם לא תבוצע השקעה שכזו יש אפשרות שהחברה תפגע ועובדים יפוטרו".

נציג חברת היידלברג צמנט, גל רוזנט, אמר לחברי הכנסת כי "החברה מעוניינת למכור את הנסון לחברת נשר בעקבות החלטת התאגיד וזאת בשל המחיר הגבוה שהציעה חברת נשר. רוזנט הוסיף כי "במידה והעסקה של נשר לא תצא אל הפועל, ההחלטה תהיה בידי התאגיד. אך אנו מניחים שהעיסקה הזו תאושר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?