"משרדי עורכי הדין הגדולים עדיין נשלטים על ידי הרבה טסטוסטרון"

לאחר 15 שנות שותפות במשרד גורניצקי ושות' עוברת דליה אבן-להב לייעץ במשרד דורית לוי-טילר ■ "רציתי להתרענן, לפעול אחרת במסגרת משרד יותר קטן", היא מסבירה ■ "תחום הבנקאות הוא תחום ללא תחרות - אפשר טיפה להתמקח עם בנקים, אבל המעבר מבנק לבנק הוא לא פשוט"

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

<<בגיל 64, בזמן שרוב האנשים כבר מתכננים את החיים הנהנתניים שאחרי הפנסיה, פורשת עורכת הדין ד"ר דליה אבן-להב ממשרד גורניצקי ושות' לאחר 15 שנות שותפות - אבל אין לה כל כוונה לנוח. "כשהעבודה מלאה עניין, זה מרגש. זו לא מעמסה. כשאתה עושה משהו שאתה אוהב, אתה נסחף. אני עצמי עדיין עובדת שעות רבות לתוך הלילה", היא מסבירה את ה"דרייב" שמוביל אותה ליעד הבא.

בראיון פרישה ל-TheMarker היא מספרת כי הסכם העסקתה המקורי בגורניצקי כלל הסדר פרישה לפיו בגיל 64 היא תפרוש מהשותפות אך תגיע למשרד למספר שעות מוגבל בשבוע.

כיום הגיע גיל הפרישה, ואבן-להב החליטה לפנות לדרך חדשה. "רציתי לנצל את ההזדמנות כדי לעשות משהו מרענן. לפעול אחרת במסגרת משרד יותר קטן. דורית היא קולגה שאני מאוד מעריכה ומכבדת. חברה מאוד טובה. לאורך השנים פינטזנו על הרעיון שנעשה משהו ביחד. פתאום נפלה הזדמנות וקפצנו עליה כמוצאות שלל רב". השתיים הכירו כאשר לוי-טילר היתה סטודנטית של אבן-להב באוניברסיטת תל אביב, לצד סטודנטים אחרים כמו ד"ר יורם דנציגר, כיום שופט בית המשפט העליון, ד"ר דורי קלגסבלד וד"ר עו"ד רלי לשם, שלמדו אצלה. לוי-טילר גם היא מצפה להתחלה החדשה בכיליון עינים: "החיבור בינינו יקנה למשרד ערך מוסף בקרב הלקוחות הקיימים ויפתח פתח לתיקים חדשים ומעניינים שעתידים להגיע", היא אומרת.

"בגילי אני יכולה להסתדר לבד"

אבן-להב הגיעה לגורניצקי, אחד המשרדים המסחריים המצליחים בישראל, בשנת 94', היישר מהאקדמיה, והיתה אז האישה השותפה הראשונה במשרד. היא גם היתה היחידה באותה עת שנשאה בתואר דוקטור. את תקופת עבודתה בגורניצקי היא מסכמת בחיבה אך בתמציתיות. "הם נתנו לי אפשרות לעשות עבודה משפטית מרתקת בתיקים מאוד סבוכים ולהיפגש עם אנשים מעניינים".

מה פחות אהבת במשרד? "גורניצקי זה משרד גדול, שצמח מאוד ב-20 השנים האחרונות. לגודל יש יתרון עצום מבחינה מקצועית, זה קצת פחות מחמם את הלב במישור האישי. יש הרבה אנשים חכמים, מוכשרים ודעתנים. כל אחד מושך לכיוון שלו. בסופו של דבר צריך לקבל החלטות. אני סברתי שבגילי ובניסיון שלי אני יכולה להסתדר לבד, לטוב ולרע. גורניצקי כמדיניות מאוד משתדלים להפוך את המשרד לבית חם, יש שם אווירה טובה מאוד".

מדוע לא רואים יותר נשים כשותפות בכירות במשרדי עורכי דין מסחריים גדולים?

"זו שאלה מורכבת. אנחנו בדרך, אך היא ארוכה. משרדים גדולים עדיין נשלטים על ידי הרבה טסטוסטרון. נשים מגיעות באיזשהו מקום בהתפתחותן לשלב של לידה והקמת משפחה. לדאבוני, עד שהן לא חוזרות עם מלוא המרץ למשרד הן לא יכולות להצטרף כשותפות. זו בעיה חברתית. בחברה שמעודדת ילודה ומשפחה לא יכול להיות שהנטל ייפול על הנשים בלבד. הגברים, לעומת זאת, ממשיכים לשחק. אבא שלי היה איש עסקים שהיה חוזר הביתה מאוחר בלילה. כשהיינו מעירים לו הוא היה משיב: "מה אתם חושבים, ששיחקתי?". התשובה שלי אליו היא "כן". זה חבל, כי יש לנשים תרומה נפלאה לתחום המשפט בפרט ולתחומים חברתיים בכלל. הן חושבות אחרת, שקולות, לא מתלהמות, לא מתנצחות כל הזמן. אנחנו עכשיו בתקופת ביניים. כשמסתכלים למעלה, במרבית המשרדים הגדולים עדיין שולטים גברים. למטה רואים שיותר נשים שותפות מצטרפות. ייתכן שבעוד 20 שנה התמונה תשתנה. תקרת הזכוכית נשברת".

להימנע ממינגלינג בין עורכי דין לבוררים

לאבן-להב ניסיון של כ-15 שנים כבוררת בתחום המסחרי, תחום הנשלט גם הוא רובו ככולו על ידי גברים. הבוררויות בפניה חסויות והיא מסרבת להסגיר תיקים בהם דנה. כמי שמכירה את עולם הבוררויות מבפנים, יש לה ביקורת על חוסר ההפרדה בין עורכי דין המשמשים כבוררים, לבין עמיתיהם עורכי הדין המופיעים אצלם בבוררות. "קשרים בין בורר לבין עו"ד שמופיע בפניו, בין אם זה בבית משפט או בבוררויות, זה לא משהו שאני שמחה איתו, בלשון עדינה. זה מאוד בעייתי. אני חושבת שצריך להימנע מזה. בארץ קהילת עורכי הדין המסחריים המומחים קטנה, אבל אפשר להימנע. צריך להימנע בכלל ממינגלינג. אם כבר זה קורה, צריך לשים את הגבולות. לטעמי הגבולות הם ברורים וחד-משמעיים. בעניין זה, בהבדל מהשקפת עולמי הכללית, אני לא חושבת שיש אפור".

על עצמה כבוררת היא אומרת: "אני בדרך כלל פורשת בפני הצדדים בישיבה ראשונה את כל הקשרים שיש לי בתיק. אני פוסלת את עצמי אם אני חושבת שמשהו לא בסדר. גם במקרה שלא פסלתי את עצמי אני עדיין נותנת לצדדים לבחור.

באחרונה סיימה אבן-להב ללוות הליך אישור של הרשות להגבלים עסקיים לעסקה בה רכשה אסם-נסטלה 51% מחברת מטרנה. התרשמותה מעבודת הרשות מעורבת: "הרשות להגבלים עסקיים עושה עבודה מקצועית ולא מתלהמת. הם קשובים מאוד, והמשא ומתן הוא מאוד ענייני. אך עדיין יש בעיות שהם לא הצליחו לפתור. בעיקר בתחום הבנקאות והביטוח, שם המצב קשה. כל החלטה היא בעלת השפעות עצומות על המשק. מדובר בסכומי עתק, וכמעט בלתי אפשרי לרדת לפרטים הקטנים", היא אומרת. "אני לא יודעת אם יש עבירות, אבל עובדתית השוק לא תחרותי. אין באמת היצע רחב. אפשר טיפה להתמקח עם בנקים, אבל המעבר מבנק לבנק הוא לא פשוט. ההבדל היחיד הוא שניתן להתמקח עם בנק, ולומר 'אם לא אקבל משהו - אני אלך'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה