10 סימני אזהרה מרחפים מעל שוקי המניות

לאחר עלייה חדה של שבעה חודשים ברציפות, שוקי המניות נראים בשלים למימוש ■ האם הוא אכן בפתח?

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

>> שוקי המניות והאג"ח ניצבים בשבועות האחרונים על פרשת דרכים. גל העליות שפקד אותם מאז מארס מתחיל להגיע למיצוי, וסימני האזהרה מתחילים להופיע תחתיו.

ההמלצה הקבועה שלנו לאנשים שנכנסים להשקעה במניות היא להסתכל על הטווח הארוך - לפחות חמש שנים, ורצוי אף יותר מכך. אבל אי אפשר להתעלם מכך שהשווקים מושכים גם משקיעים לטווחים קצרים יותר, שאחראים במידה רבה לתנודתיות בהם. כשבוחנים את השוק תוך ניסיון להעריך את ביצועיו בטווח הקצר והבינוני, נדמה שרמת הסיכון בו עלתה באחרונה מדרגה. המחירים כבר אינם כה נמוכים, והסכנות שמציבה הכלכלה העולמית לפתחם של המשקיעים אינן מבוטלות.

זו כנראה גם הסיבה שבנק ההשקעות מורגן סטנלי הזהיר באחרונה את לקוחותיו כי הגאות בשוקי המניות מקורה בכסף זול המגיע בעיקר מהממשלות. מנהל ההשקעות של מורגן בשווקים המתעוררים, ראשיר שארמה, מודאג במיוחד מהעובדה שכמה מהמגזרים שמושכים את השוק כלפי מעלה - הסחורות למשל - הם אלה שעשו זאת גם בשנים שלפני המפולת. העובדה שתעשיות אחרות מפגרות מאחור מדאיגה אותו.

הפסימיות שמביע שארמה משתלבת עם קולות פסימיים אחרים שנשמעים באחרונה. אלה קולות שכדאי להקשיב להם, משום שככל שהשוק מתקדם צפונה, כך רמת הסיכון בו עולה. אם יש משהו שהמשבר לימד את המשקיעים זהו הצורך להתחשב בסיכונים כאלה ולהיערך להתממשות שלהם.

הנה כמה מסימני האזהרה שכדאי לשים אליהם לב בחודשים הקרובים:

1. הריביות מתחילות לעלות

סוכנות הידיעות בלומברג פירסמה בשבוע שעבר ידיעה שחמקה כנראה מהרדאר של רוב המשקיעים. בידיעה נאמר כי הבנק הפדרלי האמריקאי השלים באחרונה את התוכנית לרכישת אג"ח של ממשלת ארה"ב בהיקף של 300 מיליארד דולר.

לידיעה התמימה הזאת יש כנראה משמעות גדולה. הממשל האמריקאי הנפיק בשנה האחרונה אג"ח בהיקף דמיוני של כ-1.25 טריליון דולר. הרכישות של הבנק נטלו כ-25% מכמות האג"ח שהונפקו, ולמעשה ויסתו את מחירי האג"ח האלה. כך נשמרה הריבית על אג"ח ל-10 שנים סביב תשואה נמוכה יחסית - 3.5%.

הצעד הזה נועד לשמור את הריביות לטווח הארוך והבינוני ברמה נמוכה, וזאת כצעד משלים למדיניות הריבית הנמוכה של הבנק הפדרלי לטווח הקצר. הריבית הנמוכה לטווח הארוך סייעה לאושש את שוק הדיור בארה"ב, שכן הריבית על משכנתאות (כמו גם על חוזים רבים אחרים במשק) נגזרת מהריבית על אג"ח לעשר שנים.

ואולם ויסות מחירים לא יכול להימשך לנצח. הפסקת רכישות האג"ח מצד הבנק הפדרלי מעלימה מהשוק גורם מרכזי שתמך במחיריהן וכך סייע לממשל לגייס חוב. כעת, כשהביקוש המלאכותי לאג"ח של ממשלת ארה"ב ייפסק, מחירי האג"ח עלולים לרדת - והתשואה עליהן עלולה לטפס. עלייה כזו בתשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות עלולה לערער מחדש את שוק הדיור בארה"ב ולהפחית את הביקוש למשכנתאות.

ככלל, נראה שהריביות הנמוכות שמחזיקים הבנקים המרכזיים כבר קרוב לשנה מיצו את עצמן, ובמדינות רבות ניתן לראות התפתחות של לחצים אינפלציוניים. השילוב של ריבית נמוכה עם אינפלציה עולה, שמשמעותו ריבית ריאלית שלילית, הוא מתכון בעייתי, שגורם להתנפחות מחירי הנכסים הפיננסיים.

במדינות שנפגעו פחות במשבר הנוכחי - ישראל למשל - הלחצים האינפלציוניים מתחילים להטריד. חלק מהלחצים האלה מגיעים משוק הסחורות. ישראל היתה החלוצה שהעלתה ריבית, ואליה הצטרפו באחרונה גם אוסטרליה ונורווגיה. הודו חייבה באחרונה את הבנקים שלה להעלות את רזרבות הנזילות, בצעד שגם הוא מתפרש כהכנה להעלאת ריבית.

2. הגירעונות הממשלתיים תופחים

חלק מהגאות שאנחנו רואים כיום בכלכלה הריאלית נובע מביקושים שנוצרו עקב תמריצים ממשלתיים. בארה"ב, למשל, נרשמה בחודשים הראשונים של השנה הצלחה גדולה לתוכנית הסבסוד הממשלתית שנועדה לסייע בהחלפת מכוניות ישנות בחדשות. ההוצאות התקציביות העצומות, שחלקן נבע מהחילוצים במגזר הפיננסי, מתחילות להעיק על הממשלות.

בארה"ב זינק השנה הגירעון התקציבי ליותר מ-12% אחוזי תוצר. בבריטניה הוא הגיע ל-10% - וביפן ל-9%. בשנים הקרובות יצטרכו ממשלות רבות להקטין את חובותיהן, ולכך יש רק שתי דרכים אפשריות - קיצוץ תקציבי והעלאת מסים. המשמעות של שני צעדים אלה ברורה - פחות ביקושים בשוק הריאלי ואיום על שוקי העבודה.

חלק מהממשלות יתקשו מן הסתם לקצץ בתקציבן מסיבות פוליטיות וינסו להמשיך לגייס חוב. הצפת השוק באג"ח ממשלתיות עלולה לגרום לירידה במחירן ולעלייה בתשואות. גם זה מתכון ששוקי מניות ואג"ח חופשיים מתקשים לעכל.

3. מדד הפחד בשפל של שנתיים

מדד VIX של בורסת שיקגו, הקרוי "גם מדד הפחד", נחשב לאחד הכלים החשובים למדידת התנודתיות בשוק המניות האמריקאי. בתקופות של רגיעה בשוק המדד נמצא לרוב ברמות שבין 10 ל-30. בשיאו של המשבר הפיננסי, באוקטובר 2008, נגע המדד ברמת שיא של 80 נקודות. בשנה האחרונה פחתה התנודתיות, ומדד הפחד חזר לרמות "נורמליות". לפני כשבוע הוא נגע ברמה של כ-21 נקודות, הקרובה לרמה שבה היה בתחילת ספטמבר 2008.

ירידת התנודתיות בשוק מעידה בדרך כלל על התייצבות וביטחון גובר של המשקיעים. אבל תקופות של רגיעה עלולות להטעות, ורגיעה יכולה להפוך מהר מאוד לעצבנות. סימנים לכך נראו בשבוע שעבר, כשמדד הפחד זינק בתוך שלושה ימים לרמה של 27 נקודות. קשה מאוד לנבא מה יקרה בהמשך, אבל כדאי להתכונן לאפשרות שהחודשים הקרובים בבורסות העולם יהיו קצת פחות רגועים ויותר תנודתיים מאלה שקדמו להם.

4. מרווח ה-TED בשפל היסטורי

עוד מדד שמאפשר לעקוב אחר הביטחון של שחקני השוק הוא זה שמודד את המרווח בין הריבית על שטרי אוצר אמריקאיים לשלושה חודשים לריבית היורו-דולר שמנפיקים גופים בנקאיים לאותו טווח זמן. מרווח זה נקרא Ted Spread.

גידול במרווח הזה מעיד על חשש גדול יותר לפשיטות רגל במשק ובמגזר הבנקאי, ועל אי רצונם של בנקים ללוות ולהלוות זה לזה. בשפה פשוטה יותר אפשר לקרוא לו מדד מחנק האשראי. בתקופות של רגיעה נע מרווח ה-TED בין 0.2% (20 נקודות בסיס) לכ-0.5% (50 נקודות בסיס).

באוקטובר 2008, בשיאו של המשבר הפיננסי, זינק מרווח ה-TED לרמה של יותר מ-400 נקודות. זו היתה רמה שבה בנקים היו מוכנים להלוות כסף לבנקים אחרים רק תמורת ריבית אסטרונומית.

הזינוק הזה במרווח עצר כמעט לגמרי את הפעילות במשק העולמי. התערבות הממשלות וההבטחה להגן על מוסדות בנקאיים קריטיים סייעה לפתוח את קווי האשראי, ומרווח ה-TED החל להצטמצם בהדרגה. בסוף ספטמבר האחרון צלל המרווח לשפל של כ-19 נקודות בסיס, קרוב לרמתו בפברואר 2007.

מרווח TED נמוך מעיד בעצם על קיומו של שוק אשראי תקין. אבל בדומה למדד הפחד, רמה נמוכה מדי במרווח ה-TED מעידה על שאננות מסוימת. כל זעזוע קל, למשל מחיקה משמעותית של אשראי במוסד פיננסי כלשהו, עלול לערער את היציבות הזאת ולהגביר את התנודתיות בשווקים.

5. שוק הדיור בארה"ב עדיין חלש

אחד הגורמים המרכזיים למשבר הכלכלי העולמי היתה הקריסה בשוק הדיור בארה"ב. השוק הזה רשם אמנם התייצבות מסוימת, שנבעה בחלקה מהריביות הנמוכות, אך הוא עדיין חלש.

היצע הבתים בארה"ב עדיין גדול, שיעור פשיטות הרגל האישיות עדיין גבוה, וכך גם שיעור עיקולי הבתים והמלווים שמתקשים לעמוד בתשלומי המשכנתא. החולשה בשוק העבודה האמריקאי (שיעור האבטלה טיפס באחרונה ל-9.8%) תקשה על שוק הדיור להתאושש בעתיד הקרוב.

נתונים שפורסמו בשבוע שעבר הראו שמכירות הבתים החדשים בארה"ב נפלו בספטמבר במפתיע ב-3.6% לעומת אוגוסט, לאחר כמה חודשים שבהם נדמה היה שהשוק מתייצב. למעשה מדובר בירידה ראשונה במכירות הבתים מאז מארס - ובסך הכל ירדו מכירות הבתים בארה"ב בכ-8% לעומת ספטמבר 2008.

6. התמריצים הממשלתיים אוזלים

ביום חמישי פורסם כי ברבעון השלישי צמח המשק האמריקאי ב-3.5%, מעל לתחזיות שציפו לצמיחה של 3.2%. ואולם חלק ניכר מהצמיחה מיוחס עדיין לתוכניות העידוד הממשלתיות, שתמכו בכלכלה מכיוונים שונים (עידוד הצריכה הפרטית ותמיכה בשוקי האשראי).

בארה"ב כבר מתחילים לדבר על תוכניות תמריצים ממשלתיות חדשות, שאמורות לעודד את הביקושים הדועכים. אבל כמה תמריצים כבר אפשר לתת במדינה שהחובות שלה תופחים לממדים מדאיגים? וכמה תמריצים כבר אפשר לשפוך על ראשו של הצרכן האמריקאי, שמעדיף כיום דווקא להגדיל את היקפי החיסכון שלו?

אלו שאלות שקשה מאוד להשיב עליהן, אך אין ספק שהתמריצים הממשלתיים יצטמצמו בעתיד, ומי שמצפה להתאוששות מהירה בכלכלה העולמית צריך לקחת זאת בחשבון.

7. ההכנסות של החברות מתכווצות

באוקטובר פירסמו חברות רבות את תוצאותיהן הכספיות לרבעון השלישי. רוב הדו"חות שפורסמו מצביעים על חולשה. עד אמצע השבוע שעבר פירסמו 166 חברות מתוך 500 הכלולות במדד 500 S&P את תוצאותיהן. כ-62% מהן דיווחו על הפסדים, ורק 38% רשמו רווחים. הדו"חות עדיין מצביעים על חולשה משמעותית בכלכלה האמריקאית, ובעקיפין גם על חולשה של הכלכלה האירופית. אצל מרבית החברות, גם אלה שרשמו רווחים, ההכנסה הכוללת ירדה.

החברות ממשיכות אמנם להתייעל, לקצץ ולהתאים את עצמן לרמת הכנסות נמוכה יותר, אבל המשמעות היא ששוק העבודה והביקושים במשק האמריקאי עדיין חלשים.

8. מחירי הנפט והזהב שוב מטפסים

שוק הסחורות העולמי התאושש השנה יפה מהנפילה החדה שנרשמה בו בחודשי המשבר. מחיר הנפט חצה באחרונה את רף 80 הדולר לחבית (ומאז נחלש מעט), ומחיר הזהב שוהה מעל 1,000 דולר לאונקיה מאז תחילת אוקטובר.

מחירי הנפט הגבוהים מפתיעים מעט נוכח רמות המלאי הגבוהות שקיימות בעולם. ההסבר העיקרי למחירים אלה הוא הציפיות להתאוששות כלכלית מהירה יחסית, והחולשה של הדולר מול היורו ומטבעות מובילים אחרים. כך או כך, מחירי נפט הגבוהים יוצרים מגבלה ליכולת הצמיחה העולמית ומגבירים את הלחצים האינפלציוניים.

גם מחירו הגבוה של הזהב מוסבר דרך חולשת הדולר והחשש מהתפרצות אינפלציונית. ככלל, מחיר הזהב נוטה לעלות בתקופות של אי ודאות, וייתכן שמחירו כיום מעיד על עצבנות בקרב משקיעים רבים, שעלולה לנדוד גם לחלקים אחרים של שוק ההון.

9. שווקים עולים נזקקים לתיקונים

שווקים פיננסיים אינם עולים בדרך כלל בקו ישר. כל שוק שעולה בחדות חשוף מדי פעם לתיקונים. הסיבה העיקרית לכך היא רצון המשקיעים לממש רווחים שנוצרו בתוך זמן קצר.

עלייה חדה כמעט תמיד מלווה גם בתיקון כלשהו. סימנים ראשונים לכך כבר נראים בחלק מהשווקים. כך למשל שוק המניות של ברזיל, שהיה אחד החזקים בשנה האחרונה, איבד בסוף אוקטובר 11% בתוך שבעה ימי מסחר בלבד.

.10לשווקים יש מהיכן לרדת

לאחר שבעה חודשים שבהם הבורסות עולות ברציפות, מחירי הנכסים כבר לא נמוכים כל כך. אף שהם אינם גבוהים ממש, ובתרחיש של התאוששות כלכלית המחירים האלה בהחלט מוצדקים. גם האג"ח הקונצרניות אינן זולות, וחלק מהסיבה לכך הן הריביות הממשלתיות - התחליף חסר הסיכון - שמצויות בשפל היסטורי.

אם נסתכל למשל על מכפילי ההון הממוצעים בשוק המניות של תל אביב, נראה שהם נעים כעת בין רמה של כ-1 (במניות הבנקים) ל-1.9 (הממוצע במדד ת"א 25). אלה מכפילים סבירים, אך לא נמוכים מאוד. גם מכפילי הרווח נמצאים פחות או יותר ברמה סבירה. חברות טובות במכפילים של 5-6 כפי שהיו כאן לפני חצי שנה כבר לא ניתן כמעט למצוא.

ברמת המחירים הנוכחית השוק יכול ללכת לשני הכיוונים ואין שום דרך לדעת לאן יפנה קודם. רמת המחירים הנוכחית אינה צריכה להרתיע את מי שמסתכל על השקעות לטווחים ארוכים של חמש שנים ויותר, אבל מי שנמצא בשוק לטווחים קצרים יותר צריך לקחת בחשבון שרמת הסיכון בהחזקת מניות וחלק מהאג"ח הקונצרניות עלתה מדרגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"