קרן ההשקעות ATE שבשליטת המיליארדר דן דוד תהפוך לבעלת השליטה בחברת לידר השקעות

קבוצתו של דני ברק, המשמש כיום כמנכ"ל בית ההשקעות לידר שוקי הון, הפסידה את הקרב על לידר ■ במהלך השבועיים הקרובים תנהל הנציגות מגעים עם דוד ונציגיו, כדי לסגור את פרטי ההצעה, שתובא לאחר מכן לאישור בעלי האג"ח והבנקים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

אם לא יחולו שינויים של הרגע, קרן ההשקעות ATE שבשליטת המיליארדר דן דוד תהפוך לבעלת השליטה בחברת לידר השקעות, שנכון להיום מצויה בשליטת חברת שרפ"ג של איציק שרם ויאיר פודים. את ההחלטה קיבלו לאחר התלבטויות קשות חברי הנציגות של מחזיקי אג"ח ד של לידר השקעות ויועציהם הכלכליים ג'וש רוזנצווייג ורויטל אבירם. הנציגות מורכבת מן הנציגים של אקסלנס, הראל ומנורה מבטחים. מחזיקי האג"ח מיוצגים על ידי משרד עו"ד קליר-בנימיני.

לידר שוקי הון
נכון להיום ללידר השקעות חוב של 220 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ד, כ-135 מיליון שקל לבנק לאומי ועוד חוב לא משמעותי לבנק מזרחי טפחות וכן כנגד החברה עומדת התביעה שהוגשה על ידי קבוצת משקיעים בראשות רז שטיינמץ. מלבד לידר שוקי הון, מחזיקה לידר השקעות גם בחברת גרינסטון תעשיות, פולאר תקשורת, פולאר השקעות וכן לידר נדל"ן שבפעילותה במזרח ומרכז אירופה הושקעו מאות מיליוני שקל - והם אלה שבסופו של דבר הפילו את לידר.

החל ממחר הנציגות תנהל משא ומתן בלעדי מול צחי אפלויג, נציגו של דן דוד בישראל, בכדי לסגור את הפרטים הסופיים של ההצעה וכן לקבל את הסכמת בנק לאומי לגבי המתווה שיוגש בשבועות הקרובים לאישור באסיפת בעלי אג"ח ד.

אז מה כוללת בעצם ההצעה של דוד? הוא מתכנן להזרים באופן מיידי לחברה כ-60 מיליון שקל תמורת קבלת 50.1% ממניות לידר השקעות. מתוך סכום זה 50 מיליון שקל ישולם באופן מיידי לבעלי האג"ח. בנוסף לכך תונפק סדרת אג"ח חדשה של כ-35 מיליון שקל לתקופה ארוכה, כך שהביטחונות בגינה יהיו המניות של לידר שוקי הון.

כמו כן יונפק שטר הון לטווח ארוך, שיהיה ניתן להמרה למניות החברה בהיקף של 50 מיליון שקל. תמורת הויתור על יתרת החוב של 85 מיליון שקל יקבלו בעלי האג"ח בין 25%-16% ממניות לידר השקעות, ששוויין כיום בשוק נע בין 11 ל-18 מיליון שקל. לפי ההערכות, המחיר על הטעויות שמשלמים שרם ופודים הינו איבוד שליטה וירידה להחזקה של 20% בלידר. ייתכן כי יאיר פודים יישאר בתפקיד ניהולי בחברה וצחי אפלויג, ששימש בתפקיד בכיר בחברת פולאר השקעות שהיתה אז בשליטת לידר, עשוי להתמנות לתפקיד יו"ר לידר השקעות.

ההצעה הראשונית של ברק דיברה על רכישת 25.1% מהמניות של לידר השקעות במסגרת הקצאת מניות שתבוצע בעתיד, ששוויין כיום הוא 18 מיליון שקל. כמו כן, הציע ברק שיוקצו לו כתבי אופציה הניתנים להמרה למניות לידר השקעות במשך כמה שנים, כך שאחזקתו בחברה תגדל ל-50.1%. ברק הציע למחזיקי אג"ח ד' של לידר אחזקה עשרות אחוזים במניות לידר השקעות.

ברק הציע עוד כי לאחר רכישת השליטה בלידר השקעות הוא ירכוש 33% ממניות בית ההשקעות לידר שוקי הון, כך שלידר השקעות תיהפך לחברה אחות של לידר אחזקות. ההצעה של ברק כוללת גם העברת 18% ממניות לידר שוקי הון למחזיקי אג"ח ד', ששוויין כיום הוא 30 מיליון שקל.

ההצעות של דוד וברק היו מאוד דומות וחברי הנציגות התלבטו עד לדקה ה-90 איזו הצעה מן השתיים להעדיף. בסופו של דבר בחרו בזו של דוד מתוך הערכה כי בנק לאומי יעדיף את דוד על פני ברק. עדיין לא ברור אם ברק יישאר בתפקידו כמנכ"ל לידר שוקי הון, אך במידה והוא ירצה לשמור על אחזקותיו בבית ההשקעות הוא יצטרך להותיר מאחור את הקרב שניהל מול דוד, ולהישאר בתפקיד שנה נוספת - זאת במסגרת תנאי החוזה שלו.

ברק סרב להגיב להתפתחויות ובסביבתו ציינו כי למרות שהיה מוכן נפשית הוא לקח בחשבון את האפשרות כי בסופו של דבר יפסיד במכרז. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של דן דוד ונציגיו. בסביבת דוד ציינו אתמול כי הם מתכוונים לעבוד קשה ולהוכיח לכולם כי הם מסוגלים להשביח את לידר השקעות ולהחזיר אותה לימיה היפים.

חלק מן הגורמים בשוק ההון המכירים שנים את שרם ופודים ציינו כי ההתנהלות של ברק נתפסה אצלם כ"בגידה במישהו שהם גידלו אותו והפכו למיליונר". התחושה שלהם הייתה כי "ברק דאג רק לאינטרסים שלו וללידר שוקי הון, בעוד ששאר הפעילויות לא היו בראש סדר ענייניו." לא ניתן היה להשיג את תגובתם של יצחק שרם ויאיר פודים לידיעה.

איש העסקים דן דוד בן ה-80 היה הראשון שייבא לישראל את מכונות הצילום האוטומטיות בתחילת שנות ה-60. ב-1961 הוא הקים בישראל את פומט, שייצרה ושיווקה מכונות צילום. במשך השנים העמיק דוד את מעורבתו בחברת פוטו מי אינטרנשיונל הבריטית, עד שמונה ליו"ר החברה ב-1992. ב-2006 עזב דוד את התפקיד ומונה לנשיא לכל החיים וחבר דירקטוריון.

בעבר התמודד דוד על רכישת בזק, יחד עם קבוצת פגאסוס האמריקאית, דוד עזריאלי, קרן רוטשילד ופולאר, אך הקבוצה לא זכתה. הוא אף ניהל מגעים מתקדמים לרכישת פורטל האינטרנט וואלה, שלא הבשילו לידי עסקה.

הקשר העיקרי של דוד עם ישראל הוא באמצעות קרן דן דוד, אותה ייסד בשנת 2000 ותרם לה 100 מיליון דולר. הקרן מעניקה פרסים לחוקרים מתחום המדע, הכלכלה וההיסטוריה וכן לבני נוער. הקרן משתפת פעולה עם TheMarker בפרויקט Easy Start, שנועד לתת הזדמנות כלכלית ליזמים צעירים בעלי רעיון חדשני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"