כך תמומן עסקת בזק: 1.2 מיליארד שקל - ממכירת 012 סמייל; 3.8 מיליארד שקל - חוב בנקאי, אג"ח ומניות

(עדכון) 400 מיליון שקל יגיעו מקופת המזומנים של סמייל ■ 400 מיליון שקל - מאינטרנט זהב ■ 700 מיליון שקל - דיבידנד בזק

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

(עדכון) חברת בזק אישרה הבוקר את חשיפת TheMarker והודיעה כי 012 סמייל שבבעלות שאול אלוביץ' תרכוש 30.6% מהחברה מקבוצת חיים סבן-מורי ארקין-איפקס בכ-6.5 מיליארד שקל. המחיר למניה הוא 8 שקלים.

לא מדובר בעסקת מיזוג אלא עניין רישומי בלבד בו בזק תכנס את תחת הישות המשפטית (ח.פ.) של סמייל, אך זה יקרה רק אחרי שסמייל עצמה תימכר.

היקף העסקה כולה הוא 6.5 מיליארד שקל וכך היא תמומן: 1.2 מיליארד שקל מהסכום הם תקבול עתידי מתוכנן ממכירת סמייל עצמה. המתעניינות ברכישה הם HOT ופרטנר.

400 מיליון שקל נוספים יגיעו על בסיס יתרת המזומנים שבקופת סמייל כרגע, ועוד 400 מיליון שקל על בסיס יתרת המזומנים שבקופת חברת האחזקות אינטרנט זהב.

בחוזה הוגדר כי הרוכשת סמייל תקבל את הדיבידנד של רבעון השני של 2009 אותו חילקה בזק, בשווי של 300 מיליון שקל. כמו כן, היא תהנה מדיבידנד חד פעמי אותו תחלק בזק עקב רישום yes מחוץ לבזק, והיקפו הוא עוד 400 מיליון שקל. שני הדיבידנדים ישמשו גם הם למיון העסקה.

את 3.8 מיליארד השקלים הנוספים יממן שאול אלוביץ' באמצעות גיוס חוב בנקאי (בנק הפועלים יוביל את הגיוס), גיוס אג"ח מהציבור וחלק נוסף מהמימון יתקבל תמורת הנפקת זכויות (מניות) לשותפים.

ממבנה מימון זה ניתן ללמוד כי יורוקום לא תצטרך "להביא כסף מהבית" לצורך מימון העסקה. "זו עסקה טובה מאד עבורנו", אמר גורם מצד אלוביץ'. לדבריו, העסקה נסגרה בתוך מספר ימים, ומשרדי עורכי הדין קיבלו את ההוראה להוציאה לפועל ביום רביעי בשעות אחר הצהריים. מאז ועד הבוקר, נעשתה עבודה מרתונית כדי לאפשר את החתימה.

כך תמומן העסקה

עסקת בזק - ההשלכות על ענף התקשורת

אחזקותיו המרכזיות של אלוביץ' בענף התקשורת הן בחברת האינטרנט, השיחות הבינלאומיות והטלפוניה 012 סמייל, וכן 32% מחברת הלוויין yes. בעקבות עסקת בזק ייאלץ אלוביץ' למכור את אחזקותיו הצולבות בשוק התקשורת, כדי לקבל אישור הממונה על ההגבלים העסקיים. ככל הנראה, תנאי העסקה שהתגבשה בין אלוביץ' לקבוצת איפקס-סבן-ארקין הם מקלים יותר ומעניקים לו זמן רב יותר להשיג את האישורים הרגולטוריים הנדרשים.

העסקה לרכישת בזק על ידי אלוביץ' תשפיע גם על המכרז למכירת מירס, שמתקיים בשבועות האחרונים ושסמייל לקחה בו חלק. כעת, לאור עסקת בזק, נאלצת החברה לפרוש ממנו בשל. בנק ההשקעות מריל לינץ', שמנהל את המכרז על מירס, דרש מהמתמודדות להגיש הצעות עד 20 באוקטובר. אלוביץ', שניהל באותן שעות משא ומתן עם בעלי המניות בבזק, אייפקס, סבן וארקין, קיבל לבקשתו הארכה של 24 שעות. אך לבסוף, בשל התקדמות המשא ומתן עם בזק, לא הוגשה כלל הצעה לרכישת מירס מטעם סמייל. כעת נותרו במכרז על מירס חברת פלאפון והמשקיע הצרפתי פטריק דרהי.

המגעים בעסקת המכירה של בזק נמשכו לאורך סוף השבוע, בשאיפה להגיע לחתימה סופית ביום ראשון. לכן טרם יצאה הודעת בורסה בנושא העסקה ומסיבה זו שומרים כל הצדדים על שקט תקשורתי מוחלט.

מחיר המניה שנקבע בעסקה ומבנה המימון עדיין לא ידועים. ההערכה היא כי אלוביץ' ישלם פרמיה של אחוזים בודדים על מחיר מניית בזק בשוק, שהיה 8.6 שקלים בעת סגירת המסחר בשבוע שעבר, והיקף העסקה כולה יסתכם בכ-7 מיליארד שקל.

אלוביץ' לוטש עיניים לכיוון בזק כבר זמן רב. עתה, לאחר שתושלם העסקה ברמה החוזית והפיננסית, אלוביץ' יצטרך להתמודד עם משימות לא פשוטות, ובראשן האילוץ למכור את סמייל ו-yes בשל ההגבלים העסקיים.

בהתאם למדיניות רבת השנים של אלוביץ', העסקה הנוכחית בוצעה בזריזות ובסודיות. המשא ומתן היה מהיר, וזאת כדי למנוע דליפת המידע.

התוכנית של הצדדים היתה להודיע באופן מפתיע על ביצוע העסקה בתחילת השבוע הנוכחי. הנהלת בזק לא ידעה דבר על ההתפתחויות עם אלוביץ' שנעשו מעל ראשם. אלוביץ' הבין כי חשיפת המשא ומתן תגרום לו נזק, ולכן האיץ את השיחות.

בסוד העניין היו רק בעלי המניות ונציגיהם, וכן יו"ר בזק שלמה רודב. כפי הנראה, גם הבנקאים המממנים לא ידעו על קיום המשא ומתן הזריז. ההערכות הן כי אלוביץ' קיבל מהבנקים הסכמה מקדמית להעמיד את המימון, על סמך חבילת המימון שגיבשו לו עבור רכישת פרטנר.

מכיוון שבדרך כלל עסקות אלו נמשכות במשך ימים עד שבועות, הפרסום החד-משמעי ב-TheMarker ביום שישי בבוקר הותיר חלק גדול מהבכירים בשוק התקשורת המומים.

בן דב ואלוביץ' מצריחים

העסקה הצפויות יוצרות משחק צירופים חדש בשוק המקומי. אפשר להבין מעט ממה שצפוי לקרות מהסיפור הבא: באוגוסט האחרון, ימים ספורים לאחר שאילן בן דב רכש את חברת פרטנר, התקשר אליו אלוביץ' והשניים קבעו להיפגש.

"אני הולך לעזור לשאול לרכוש את בזק", אמר אז בן דב למקורביו. בן דב התכוון כי הוא יתרום לאלוביץ' מניסיונו בעסקת הענק לרכישת פרטנר. באותה נשימה אמר בן דב: "תראו שגם סמייל תהיה שלי".

ייתכן שאכן כך יהיה: בזק תעבור לשליטת אלוביץ', ואילו חברת האינטרנט סמייל תמוזג אל תוך פרטנר - עסקה לא פשוטה מבחינת בן דב, שממונף על עסקת פרטנר בהיקף של כ-5.3 מיליארד שקל.

שאלה גדולה נוספת נוגעת לעתידה של yes. כלכלן בשוק העריך כי ייתכן שקבוצת התקשורת של אי.די.בי שבבעלות נוחי דנקנר, שאין לה זרוע תוכן מהותית, תרכוש את yes, שתצטרף לקבוצה שבה נמצאות נטוויז'ן וסלקום.

מי עוד נהנה מהעסקה

בעסקת בזק מעורבים גופים נוספים שעומלים ברגעים אלה על סיום העבודה ויגזרו קופון עם השלמתה.

מצדו של אלוביץ' פועל בנק ההשקעות ג'י.פי מורגן צ'ייס, שייצג את סמייל גם במכרז מירס. עורך דינו של אלוביץ', אברמי וול ממשרד עורכי הדין פישר-בכר-חן-וול- אוריון, ייהנה גם הוא מהשלמת העסקה. המשרד פעיל בתחום התקשורת וייצג בתיקים שונים את נטוויז'ן, HOT, ואף היה שותף בגיבוש הסדר האג"ח של דפי זהב.

מצד בזק נשכר משרד עורכי הדין צלרמאיר-פילוסוף, ועורכי דין המטפלים בעסקה הם מיכאל צלרמאיר וליאור אורן. המשרד ייצג באחרונה את אייפקס בהליך הרכישה של תנובה וב-2005 ליווה המשרד את אייפקס-סבן-ארקין כאשר הקבוצה רכשה את בזק מהמדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"