חתימת העסקה להעברת השליטה בבזק לשאול אלוביץ', תמורת 7 מיליארד שקל - צפויה עד מחר

בסוף השבוע נמשכו המגעים בין הצדדים ול-TheMarker נודע כי הפערים ביניהם קטנים ביותר ■ לעסקת מכירת השליטה בבזק תהיה השלכה גם על המכרז למכירת השליטה במירס, שנערך בימים אלה

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, עד מחר צפויה להתפרסם הודעה רשמית לפיה עסקת בזק נסגרה וחברת התקשורת הענקית מחליפה ידיים. כפי שנחשף ב-TheMarker ביום שישי, המוכרים, קבוצת אייפקס-סבן-ארקין נפרדים מהחברה לאחר ארבע שנים ותשואה על ההשקעה של כ-300%. הרוכש, טייקון התקשורת שאול אלוביץ', ישלם כ-7 מיליארד שקל עבור 30.7% מהשליטה בחברה.

בסוף השבוע נמשכו המגעים בין הצדדים להשלמת העסקה והחתימה צפויה ב-48 שעות הקרובות. ל-TheMarker נודע כי הצדדים חיוביים ביותר באשר לפרטי העסקה והפערים ביניהם קטנים ביותר.

ארבע שנים בדיוק לאחר שרכשו את השליטה בזק, קבוצת אייפקס-סבן-ארקין מוכרת את כל אחזקותיה בקבוצת התקשורת הגדולה בישראל לשאול אלוביץ' כך נודע ל‑TheMarker. בעסקה, שהתחילה להתגבש ביום רביעי בלילה, ימכרו בעלי השליטה בבזק 30.7% ממניות החברה. אלוביץ צפוי לשלם כ-7 מיליארד שקל עבור השליטה. ההערכות הן כי המחיר הסופי יהיה גבוה באחוזים אחדים מעל מחיר השוק - המהווים את פרמיית השליטה. מימוש העסקה תלוי בקבלת אישור הממונה על ההגבלים העסקיים ומשרד התקשורת. הצדדים מנהלים מגעים מתקדמים אך העסקה עדיין לא נחתמה.

עוד בנושא
בעקבות עסקת הענק בבזק: סמייל של שאול אלוביץ' פורשת ממכרז מירס

שאול אלוביץ' צפוי לבצע את עסקת אלוביץ'-בזק באמצעות חברת אינטרנט זהב

בנק הפועלים צפוי להוביל את מימון עסקת בזק

קבוצת סבן-איפקס-ארקין מורכבת מחיים סבן, קרן איפקס ומורי ארקין. הקבוצה זכתה במכרז שערכה המדינה ב‑2005 על 30.4% מניות בזק. הקונה, אלוביץ', מחזיק כיום באמצעות חברת יורוקום בשליטה על 012 סמייל וכן ב‑32% מחברת הלוויין yes. בנוסף, מחזיק אלוביץ ב‑57% מחברת הלוויין חלל תקשורת, מפעילת הלוויינים עמוס.

רכישת השליטה הצפויה על ידי אלוביץ' עשויה לגרום לשינוי מפת השליטה בשוק התקשורת הישראלי זאת משום שאלוביץ' ייאלץ למכור את אחזקותיו הצולבות בתחום התקשורת כדי לקבל אישור הממונה על ההגבלים העסקיים לרכישת בזק.

המועמדת הטבעית לרכישת 012 סמייל היא חברת הסלולר פרטנר שנמצאת גם היא בימים אלה בתהליך של העברת השליטה לידי אילן בן-דב.

אלוביץ' ייאלץ גם למכור את אחזקותיו ב‑yes. כיום מחזיקה בזק ב‑49% מ‑yes, וכן אופציה לרכישת 8% נוספים. במשך שנים מנסים בזק ואלוביץ' לפרק את השותפות בחברת הלוויין, אך לפי פסיקת בית המשפט העליון, בזק אינה יכולה להשתלט על yes. רכישת השליטה בבזק על ידי אלוביץ' תביא למצב שבו השליטה ב‑yes ובבזק תהיה בידי גוף השקעה אחד. מצב זה עשוי לעורר את התנגדות הממונה על ההגבלים העסקיים, וייאלץ את אלוביץ' למכור את yes.

לעסקת מכירת השליטה בבזק תהיה השלכה גם על המכרז למכירת השליטה במירס, שנערך בימים אלה. 012 סמייל היתה אחת משלוש המתמודדות במכרז. בעקבות רכישת בזק על ידי אלוביץ' ששולט ב‑012 סמייל פרשה חברת האינטרנט והשיחות לחו"ל ממכרז זה. עתה נותרו בו רק שני מתמודדים: המשקיע הצרפתי פטריק דרהי, בעל המניות הגדול ב‑HOT (33%), וחברת הסלולר פלאפון, מקבוצת בזק.

באוגוסט פרש אלוביץ' מהמכרז לרכישת פרטנר. הוא ובן-דב הגיעו לישורת האחרונה במכרז, אך אלוביץ' החליט לפרוש בשל דרישת המוכרת, האצ'יסון, לקנס ביטול עסקה בהיקף גבוה מאוד של 500 מיליון שקל. אלוביץ' חשש כי לא יצליח לקבל את כל האישורים הרגולטוריים בזמן כדי להימנע מקנס זה.

גם בעסקת פרטנר נחשף אלוביץ' לסוגיית ההגבלים העסקיים בשל אחזקותיו הצולבות בשוק התקשורת כלומר ב‑012 סמייל וב‑yes. ככל הנראה, תנאי העסקה שהתגבשה בינו לקבוצת אייפקס-סבן-ארקין הם מקלים יותר ומעניקים לו זמן רב יותר להשיג את האישורים הרגולטוריים הנדרשים. עוד לפני רכישת פרטנר היה אלוביץ' מועמד לרכישת בזק. בעבר הוא אף התעניין בחברה וכבר ניהל מגעים עם בעלי השליטה הנוכחיים.

רכישת השליטה בבזק תזניק את אלוביץ' לחזית שוק התקשורת המקומי. לחזית זו הצטרף באחרונה בן-דב, גם הוא דמות מוכרת בשוק התקשורת שעשה קפיצת מדרגה מהותית עם ביצוע העסקה.

בן-דב ואלוביץ' עשו את הונם מאותו מקור: ייבוא מכשירי סלולר לישראל. אלוביץ' מחזיק ביורוקום-נוקיה, יבואנית מכשירי נוקיה לישראל, בעוד בן-דב מחזיק בסאני, יבואנית מכשירי סמסונג. תחום רווחי זה הניב לשניהם הון עצמי מספיק כדי לבצע השקעות בסדר גודל של בזק ופרטנר.

כדי לרכוש את מניות השליטה בבזק נדרש אלוביץ' לגייס כ‑7 מיליארד שקל. על-פי המתרחש בחודשים האחרונים בשוק האשראי, אפשר להניח כי יוכל לקבל שיעור מימון זר גבוה יחסית של 60% לפחות מהיקף העסקה. בפניו עומדת האפשרות לגייס סכום זה באמצעות שוק ההון, כפי שעושה בימים אלה המתחרה שלו, אילן בן-דב. בנוסף, ייתכן כי יממן את העסקה באמצעות חוב בנקאי, בדומה לדרך המימון המקורית של אייפקס, סבן וארקין. בכל מקרה יהיה על אלוביץ' להעמיד כ‑2.5 מיליארד שקל כהון עצמי.

בשלושת החודשים האחרונים בוצעו ארבע עסקות גדולות במניות בזק. קבוצת השליטה מכרה בשתי עסקות נפרדות כ‑10.6% ממניות החברה. מיד לאחר מכן מכר כונס הנכסים של גד זאבי כ‑10.3% גם בשתי עסקות הפצה נפרדות. המניות שהופצו למוסדיים מקומיים נקלטו היטב בשוק ולא השפיעו לרעה על מחיר מניית בזק, המשייט בימים אלה בשיא של כל הזמנים.

קדמו לעסקת מכירת השליטה שתי עסקות נוספות שביצעו בעלי השליטה במניות בזק האחת באוגוסט האחרון והשנייה בספטמבר. בשתי עסקות אלה מכרו אייפקס, סבן וארקין כ‑10.6% ממניותיהם תמורת 1.9 מיליארד שקל. ככל הנראה, מהלך זה סימן את דרך היציאה של קבוצת השליטה מבזק.

במאי 2005 ערכה המדינה מכרז שבו התמודדו שלוש קבוצות על רכישת בזק. קבוצת אייפקס-סבן-ארקין זכתה במכרז לאחר שהציעה עבור 30.4% ממניות החברה, ואופציה ל‑10.6% מניות נוספות, סכום של 4.3 מיליארד שקל. מחיר זה היה גבוה באחוזים בודדים ממחיר השוק באותה עת.

ההערכות הן כי הקבוצה מימנה כ‑66% מסכום זה באמצעות חוב בנקאי. את יתר הסכום, כ‑1.44 מיליארד שקל, העמידו בעלי השליטה כהון עצמי. לפי חישוב TheMarker, שיעור התשואה הפנימי (IRR) של השקעה זו הגיע ל‑54% במונחים שנתיים שיעור תשואה חריג בגובהו.

ההשקעה של קרן איפקס, חיים סבן ומורי ארקין בבזק נחשבת לאחת הגדולות והמוצלחות ביותר שבוצעו בישראל. בעלי השליטה בבזק רשמו רווח לפני מס של יותר מ‑300% על השקעתם בבזק מאז שרכשו את השליטה בה באוקטובר 2005.

במשך השנים שבהן החזיקו בבזק הוציאו בעלי השליטה מהחברה דיווידנד אדיר של 7.9 מיליארד שקל מותכם כ‑2.6 מיליארד שקל זרמו לכיסם. בנוסף, מחיר מניית בזק זינק בתקופה זו פי 2.24 כלומר, במסתכם רשמה הקבוצה רווח לפני מס של 4.9 מיליארד שקל, שהתחלק לפי מפתח האחזקות שלהם.

חיים סבן וקרן איפקס הבריטית הרוויחו 2.21 מיליארד שקל כל אחד, ומורי ארקין, הבעלים לשעבר של חברת התרופות אגיס, הרוויח כ‑490 מיליון שקל מהשקעתו בבזק.

שאול אלוביץ' הוא דמות מוכרת מאוד בשוק התקשורת הישראלי. בעשור האחרון הוא ניסה כמה פעמים להגדיל את השקעותיו בתחום התקשורת. ב‑1998 התמודד על מכרז פרטנר, אך לבסוף הסתפק באחזקות נמוכות יחסית של עד 6% בחברה.

ב‑2000 ניסה להקים עם סלקום מיזם בשם אופק, שבו ביקש להתחרות בבזק. מיזם זה נגנז בסופו של דבר, בשל חוסר כדאיות, לאחר שעלה לאלוביץ' על-פי הערכות כ‑30 מיליון דולר.

מעט לאחר מכן ניסה אלוביץ' לרכוש את בזק, אך גם זה לא הסתייע. עם זאת, הוא הקים עם בזק את חברת הלוויין yes, שבה הוא מחזיק עד היום 32%. באוגוסט האחרון התמודד על רכישת השליטה בפרטנר, אך הפסיד במכרז לאילן בן-דב.

עוד בנושא
שאול אלוביץ' - המסלול העסקי מעובד שכיר לאימפריית תקשורת

מורי ארקין: "הרווחתי 400 מיליון ש' בעסקת בזק, בלי להבין דבר בתקשורת"

חיים סבן: "אם בזק לא היתה חברה ישראלית, הייתי מוותר על הקנייה"

רווח חריג לרוכשי בזק: 300% בארבע שנים / אמיר טייג

אזרחי ישראל לא נהנו מההפרטה / אמיר טייג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"