הגיע הזמן לשינוי חברתי

המגזר השלישי

אהובה ינאי
אהובה ינאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהובה ינאי
אהובה ינאי

>> הביקוש המתעצם לפתחן של עמותות המזון לקראת החגים מעורר הרהורים על פניה של החברה הישראלית. שאלות עולות לגבי תפקידי הממשלה וזרועותיה לעומת תפקידיה של החברה האזרחית - אותו מגזר אזרחי שאינו עסקי או ממשלתי, המתגייס לטובת מטרות שונות בקהילה.

בימי משבר כלכלי ובכלל, מוטלת עלינו האחריות להתמיד בוויכוח החשוב על הפער שבין תפקידי הממשלה לבין תפקידי החברה האזרחית, ולדון בגבולות האחריות לקיום בכבוד כזכות אוניברסלית. אחריות זו אינה ניתנת להעברה מהממשלה לעמותות. בנוסף, ההתארגנות האזרחית שמטרתה לסייע, חייבת להיות עקבית וסדורה. היא חייבת להיות כזו החותרת ליצור שינוי חברתי, לשנות דפוסי חיים ולא רק כזו שמתרחשת בימי שמחה מיוחדים או, להבדיל, בימי צער ומצור.

לכן, לא די בהתארגנויות עונתיות שכאלה. לצורך המשך הערבות ההדדית וההתארגנות החברתית, יש לפעול לאורך כל השנה לחיזוק הארגונים החברתיים המספקים תמיכה וסיוע לכלל הצרכים החברתיים. עלינו לראות בחובת הערבות ההדדית חלק מחוסנה של החברה הישראלית. לשם כך דרושה לנו חברה אזרחית חזקה ויצירתית התובעת שינוי מעצמה וממוסדות המדינה. אין מי שאינו זקוק לארגוני המגזר השלישי: ממצוינות ופיתוח הישגיות, דרך ארגוני בריאות וטיפול במצבי מצוקה ועוני ועד לארגונים עבור אנשים עם צרכים מיוחדים. המגזר השלישי הוא זה ש"רואה" את האחר וזועק את זעקתו.

לתוך המשוואה של ארגונים חברתיים מול שירותים ממשלתיים, היתוסף בשנים האחרונות מרכיב נוסף - המגזר העסקי. לחברה הישראלית צרכים מרובים וחיבור זה מהווה תשתית חיונית עבורם. המעורבות הפעילה של עסקים על מנהליהם ועובדיהם, התפתחות חשיבות ההשקעה האישית והארגונית בקהילה והפיכת האחריות החברתית לחלק בלתי נפרד מעולם העסקים, הוא אחד השינויים בעלי המשמעות בחברה הישראלית.

חיבור העסקים לקהילה הוא המפתח לחברה ישראלית טובה יותר עם עתיד טוב יותר. בתקופת החגים ראוי שנעצור לרגע לחשוב על הדברים החשובים לנו כחברה ולעשות ככל יכולתנו לחיזוק החברה שבה אנו חיים.

הכותבת היא מנכ"לית מתן, ארגון חברתי המתמחה בחיבור עסקים וקהילה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב