המגזר השלישי: שער חליפין חברתי

עמותות זקוקות לתוכנית עסקית שתתרגם כסף לפעילות חיונית

אלי הורביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי הורביץ

>> הקסם הפשוט לכאורה של עולם העסקים טמון בכך שתשומות ותוצאות פועלות באותו מטבע. אתה משקיע כסף כדי להפיק יותר כסף, שמאפשר לעסק לפעול, להתרחב ולצמוח. בעולם החברתי, לעומת זאת, תשומות ותוצאות פועלות במטבעות שונים. אתה משקיע כסף ומקבל תמורתו תשואה חברתית. מבחינה פיננסית, פעילות חברתית מייצרת בעיקר חובות, וככל שעמותה מצליחה יותר, כך גוברת התלות שלה במימון חיצוני.

עמותות נקלעות לקשיים כאשר בפעילותן אין הלימה בין הצד החברתי לצד הפיננסי. עמותה המגדירה את ייעודה צמצום פערים חברתיים תתקשה להצליח אם ברשותה רק חמישה עובדים ותקציב של מיליון שקל. עמותה שאינה מתמחרת את מלוא ההוצאות הישירות והעקיפות תיקלע לגירעון. עמותה שלא גייסה את מלוא המשאבים הדרושים לתפעול או להתרחבות תשלם מחיר בשחיקת העובדים, המתנדבים והשירות.

חלק גדול מהפתרון נמצא בידיהם של גורמי המימון. תרומות, תמיכות ומענקים לעמותות צריכים להיות יציבים, גדולים וממושכים יותר. אין להגביל את ייעוד הכסף לשירותים עצמם, אלא להקדיש נתח ניכר מתוכו לטיפוח היכולת של העמותה להפעיל את שירותיה. עקב כך יותר משאבים יושקעו בפחות עמותות, וכדי שההעדפה ביניהן תיעשה בתבונה ובהיגיון נדרשת יכולת להבחין בין שירות אפקטיבי לבין שירות פחות מוצלח.

גם העמותות צריכות לשדרג את התנהלותן. עליהן לאטום את הפרצה שבין החזון לבין שלל הפעילויות שהן מציעות. לשם כך הן זקוקות לתוכנית עסקית שתגדיר תפוקות ברורות ותגזור מהן יעדים מדידים. הן צריכות להטמיע מערכים פנימיים של ניטור ביצועים ולהגיע למסקנות לגבי מה בפעילותן עובד ומה לא.

התוכנית אמורה לפצח את יחסי ההמרה בין הכסף לבין התוצאות החברתיות, כלומר לכמת את ההחזר החברתי שמניבה ההשקעה הכספית. על התוכנית להבהיר כיצד הכסף מתורגם לפעילות ואיך הפעילות מיתרגמת לשיפור חיוני אצל קהל היעד. זה תהליך קשה המחייב את העמותות להתמקד, תוך מבט ביקורתי על מה שלא ניתן להוכיח כי תורם לתוצאה המיוחלת.

הכותב הוא המשנה למנכ"ל קרן רוטשילד (יד הנדיב)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות