תנו לעמותות להרוויח - כדי שיוכלו לשרוד

המשבר הנחית מכה אנושה על המגזר השלישי

עמירם בוגט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם בוגט

>> המשבר הכלכלי יוצר מציאות חדשה, שבה רק מי שמסתגל במהירות יוכל לשרוד. המשבר פגע בפעילות המגזר העסקי, אך המגזר השלישי - העמותות שאינן למטרת רווח - ספג מכה אנושה.

המשבר גרם להקטנה משמעותית בשניים משלושת אפיקי ההכנסה המרכזיים של העמותות - התמיכות הממשלתיות, שהקיצוץ בתקציביהן החל עוד קודם למשבר; והתרומות מהציבור, שנעלמו כמעט לחלוטין בשל תחושת האי יציבות במשק. על רקע מצב זה, נותרה הפעילות העסקית של העמותות, שהכנסותיהן מיועדות למטרות הציבוריות שלשמן הם פועלים, מקור הכנסתם היחיד כמעט. אלא שבמקום לעודד את פעילותן העסקית ולסייע להן, נדמה שמדיניות רשם העמותות דווקא מערימה קשיים בפני עמותות הנאבקות לשמר אפיק הכנסה כלשהו שיאפשר להן לשרוד. זאת בשעה שהמשבר דווקא מעצים את הצורך בפעילות העמותות ומגדיל את קהל הנזקקים לשירותי הארגונים החברתיים.

ניקח למשל את הסעיף הראשון בחוק העמותות, המגדיר עמותה מהי. התכונה העיקרית של עמותה היא שמדובר בהתאגדות שאינה למטרת רווח. כך מקובל בכל העולם. אצלנו המחוקק הוסיף להגדרה, ביוזמת רשם העמותות, גם את ההגבלה שלפיה מטרתה העיקרית של העמותה לא תהיה עשיית רווחים.

מדוע בעצם? לכל עמותה יש מטרה ציבורית שאושרה על ידי הרשם במסמך ההתאגדות שלה, והכספים שיגיעו לידיה כרווח מפעילותה העסקית יושקעו ביעדים החברתיים שלשמם נועדה העמותה. לדוגמה, בניו יורק פועלת עמותה שמטרתה הפעלת תיאטרון אלטרנטיבי, ולשם כך הקימו מייסדיה עסק של השכרת דירות יוקרה בגורדי שחקים. הרווחים מעסקי ההשכרה שימשו לקיומו של התיאטרון, לרווחת הציבור ולקידום המגוון התרבותי. אצלנו, לעומת זאת, דווקא מערימים קשיים על האפשרות שעמותות ייצרו מקורות רווח עצמאיים.

דוגמה נוספת לגישתו הבלתי מתקבלת על הדעת של רשם העמותות, נעוצה בהגבלות על היתרות הכספיות שהעמותות רשאיות להחזיק. ההיגיון אומר שכחלק מהנחיות הרשם, תהיה חייבת כל עמותה להחזיק סך כספי מינימלי, שמתחתיו קיימת סכנה להמשך פעילותה התקינה. התקן האמריקאי מחייב שבידי עמותה יהיו מזומנים נזילים בגובה מחזורה השנתי. בידי הרשם מצוי כלי רב עוצמה - בסמכותו לקבוע איזו עמותה תקבל אישור "ניהול תקין", וממי יישלל אישור חיוני זה.

אך במקום לדאוג לקיומה של יתרת מזומנים מינימלית בידי העמותה, נוקט הרשם סנקציות דווקא כלפי ארגונים המחזיקים יתרות כספיות גבוהות. הרשם אף איים בעבר לשלול את אישור ה"ניהול התקין" מעמותות שהיתרות הכספיות בחשבונן יהיו גדולות מסך המחזור השנתי. עמותות מרוויחות נחשבו על ידי הרגולטור, דווקא בגלל ניהולן המקצועי, כעסק מסחרי שמטרתו השאת רווחים, אף שהכספים לא חולקו כרווחים בין חברי העמותה. הנחיות הרשם גרמו ליצירת הוצאות פיקטיביות כדי לעמוד בתנאים שהגדיר לשם קבלת אישור "ניהול תקין", ולאובדן רזרבות הכספים ששימשו תעודת ביטוח ליום סגריר, שאכן הגיע.

על רשם העמותות להבין כי כדי שהעמותות יוכלו לשרוד יש לעודד את הפעילות העסקית שלהן ולא להגבילן. כל עוד הרווחים מפעילות העמותה לא מיועדים לחלוקה בין חבריה, יש להגדיל את מרווח הפעולה שלה ולאפשר להמשיך את פעילותה בתקופה קשה זו.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין בוגט-קידר והיה רשם העמותות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"