שרם ופודים נפרדים מהנכס הכי טוב שלהם

מיד לאחר יום הדין היהודי יוציאו שרם ופודים את אחד מבתי ההשקעות המעניינים למכירה במכרז ■ למי שמתכנן להתמודד יש את כל יום כיפור כדי לחשוב איך הוא מנצח במירוץ, משכנע את המנכ"ל דני ברק והעובדים להישאר ולא נקלע בעוד שנה לצרות עם האחזקה בילין לפידות

אתי אפללו
אתי אפללו

<<בדיוק לפני ארבע שנים, בתקופת החגים של 2005, התרחש המפץ הגדול ביותר שידע שוק ההון המקומי עד כה. בערב ראש השנה סיכם בנק לאומי על מכירת חברת הקרנות פיא לחברת הביטוח הראל. במוצאי יום כיפור סיכם בנק הפועלים על מכירת פק"ן לעמית ברגר, בעסקה שהתגלגלה בתוך כמה שבועות לפתחה של קרן מרקסטון.

לאחר שתי העסקות האלה פרץ זרם עסקות דומות, שבעקבותיו השתנה מן היסוד מערך הכוחות בשוק ההון. חברות הביטוח והברוקרים הפרטיים תפסו את מקומם של הבנקים כמנהלי ההשקעות של הציבור. שלוש שנים לאחר גל העסקות ההוא, ועל רקע המשבר הקשה בכלכלות העולם, יצא מקצה השיפורים לדרך: בית ההשקעות פריזמה פורק ומוזג לתוך פסגות ואקסלנס; בתי ההשקעות מיטב, גאון וישיר מוזגו לגוף אחד; ואלטשולר-שחם רכש את בית ההשקעות הקטן פרפקט. במוצאי יום כיפור הקרוב אמור להיפתח חלון הזדמנויות נוסף - גם הוא בחסות המשבר הכלכלי. ביום זה אמורים הגופים שמעוניינים לרכוש 51% מחברת לידר שוקי הון - חברה בת של לידר השקעות שבשליטת איציק שרם ויאיר פודים - להציע הצעות מחייבות במכרז למכירת השליטה בחברה.

לידר השקעות מחזיקה בשליטה בבית ההשקעות לידר שוקי הון (51%). מתחת ללידר שוקי הון נמצאים גם 50% מבית ההשקעות ילין לפידות.

היקף החובות של לידר השקעות למחזיקי אג"ח ד' הוא כ-215 מיליון שקל, והחברה לא עמדה במאי האחרון בתשלומי קרן וריבית של כ-57 מיליון שקל. היקף ההתחייבויות לבנקים הוא כ-110 מיליון שקל.

לידר שוקי הון הוא אחד הנכסים האיכותיים הבודדים של שרם ופודים שאינו משועבד, ושהמכירה שלו יכולה לסייע לשניים להיחלץ מהחובות הכבדים שבהם הם שרויים.

לידר שוק הון נחשב אחד מבתי ההשקעות האיכותיים, הייחודיים והמעניינים בשוק. בית ההשקעות אינו עוסק באופן ישיר בניהול השקעות בעבור לקוחות, אלא בפעילות ברוקראז', חיתום ומחקר.

הלקוחות המרכזיים של לידר שוקי הון הם חברות ציבוריות גדולות המבצעות הנפקות, וגופים מוסדיים - להם מספקת לידר שוקי הון שירותי מחקר וברוקראז'.

בתחום החיתום נהנה לידר שוקי הון ממוניטין של אחד השחקנים המובילים בענף. ללידר שוק הון חשיפה עקיפה לתחום ניהול ההשקעות באמצעות אחזקה של 50% בבית ההשקעות ילין לפידות - שבניהולם של דב ילין ויאיר לפידות - הנחשב לגוף השקעות סולידי שנהנה גם הוא ממוניטין גבוהים.

עסקות "כלבים וחתולים"

במחצית הראשונה של 2009 דיווח לידר שוקי הון על הכנסות של 56 מיליון שקל ורווח נקי של 14 מיליון שקל. החברה נסחרת לפי שווי שוק של 180 מיליון שקל. עם זאת, בשוק מתקשים לגזור משווי השוק את המחיר שבו צפוי בית ההשקעות להימכר.

ככלל, נהוג לבצע עסקות לרכישת בתי השקעות לפי מחיר שמחושב כמכפלת הנכסים שבית ההשקעות מנהל בשיעור שנגזר מדמי הניהול שהוא גובה. כך, בעסקות שבוצעו בקופות גמל נקבע המחיר ברמה של 3% מהנכסים המנוהלים.

ואולם במקרה של לידר שוקי הון אי אפשר להשתמש במנגנון הזה, מכיוון שעיקר הפעילות של בית ההשקעות היא חיתום וברוקראז', ולא ניהול נכסים פיננסיים.

באשר לעסקי ניהול ההשקעות, לידר שוקי הון מחזיק במחצית מילין לפידות, שמנהל כ-7.5 מיליארד שקל. הבעיה באחזקה בילין לפידות היא שמייסדי בית ההשקעות, ילין ולפידות, שמחזיקים ב-50% הנותרים (ובשליטה) בילין לפידות, מחזיקים גם באופציה שמאפשרת להם לרכוש את מלוא האחזקה בבית ההשקעות שלהם בסוף השנה הבאה.

ללידר שוקי הון יש אמנם אופציה נגדית לחייב את השניים למכור את האחזקות שלהם במחיר הנמוך ב-20% מהמחיר שבו הם יבקשו להפעיל את האופציה, אך בכל מקרה מי שיתמודד על רכישת לידר שוקי הון צריך להביא בחשבון כי לאחר שייכנס לחברה ייאלץ להיפרד או מילין לפידות, או מכמות לא מבוטלת של מזומנים נוספים - במקרה שילין לפידות יהיו מעוניינים להיפרד.

דרך נוספת לאמוד שווי של בתי השקעות היא על פי מכפיל הרווח. בתי ההשקעות בישראל נסחרים בדרך כלל לפי שווי שמשקף מכפיל 7-10 על הרווח שרשמו בארבעת הרבעונים האחרונים. ואולם ב-2008 הציגו מרבית בתי ההשקעות בישראל הפסדים, ולאור המשבר הפיננסי שטילטל את שוק ההון, קשה לאמוד את הרווח היציג של בתי ההשקעות בישראל - לרבות הרווח של לידר שוקי הון.

זו הסיבה המרכזית שרוב עסקות מיזוגי בתי ההשקעות בחצי השנה האחרונה היו עסקות "כלבים וחתולים" - כלומר, בתי השקעות שרצו להתמזג קיבלו תמורת הנכסים הפיננסיים שלהם מניות בבית ההשקעות שאליו התמזגו - ולא מזומנים.

כמה שווים העובדים?

מרכיב חשוב נוסף בשווי של בתי השקעות הוא העובדים. דוגמה טובה לכך אפשר למצוא בכישלון של פריזמה, שלא הצליח לייסד במהירות מצבת כוח אדם איתנה שתתמוך בניהול עשרות מיליארדי השקלים שנרכשו - ומנגד בהצלחה של פסגות, שנמכר יחד עם מצבת עובדים יציבה ומלוכדת.

חישוב השווי של כוח האדם בלידר שוקי הון עשוי להיות מורכב עוד יותר. אופי הפעילות של לידר, שמתרכז בחיתום ובברוקראז', גורם לכך שהוא תלוי באופן מובהק בעובדי החברה. בעסקי החיתום, הלקוחות הם בדרך כלל חברות גדולות שבוחרות בחתם כזה או אחר בהתאם לקשריו העסקיים. בעבר, חתמים מובילים שעברו מבית השקעות זה לאחר, לקחו עמם את הפעילות. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא של מאיר דלאל, שעבר מלאומי ושות' לאנליסט.

גם בתחום הברוקראז' הלקוחות הם בעיקר מוסדיים, והקשרים בין הסוחרים ללקוחות חשובים. בנוסף, בשני התחומים האלה חסמי הכניסה נמוכים באופן יחסי. כלומר, עובדים שבוחרים לנטוש את מקום העבודה שלהם עשויים לחזור לפעילות במקום עבודה חדש בקלות יחסית - ולצרף אליהם לקוחות ממקום העבודה הקודם.

לידר שוקי הון מעסיק כ-35 עובדים. רוכש פוטנציאלי עלול להידרש להוסיף רכיב נוסף לעלות הרכישה בדמות עדכון שכר העובדים, שצפויים לנצל את חילופי המשמרות לצורך שדרוג תנאים.

דוגמאות לחשיבות העובדים בתהליך של השתלטות על בתי השקעות קיימות לא רק בישראל. אחת הדוגמאות המפורסמות היא של בנק ההשקעות האמריקאי ווסרסטין פרלה (Wasserstein Perella). הבנק הוקם ב-1990 על ידי שני יוצאי קרדיט סוויס בוסטון (Credit Suisse Boston). כמו לידר בישראל, WP התמחה בגיוסי הון, מיזוגים ורכישות, והעסיק כ-600 עובדים בכמה סניפים בארה"ב ובאירופה. ב-2000 נרכשה פעילות WP על ידי החטיבה לבנקאות השקעות של בנק דרזנר (Dresdner) הגרמני תמורת 1.4 מיליארד דולר.

בעקבות הרכישה שינה WP את שמו ל-Dresdner Klinwort Wasserstein. לאחר המיזוג עזב ברוס ווסרטסין, ממייסדי WP, כדי לנהל את בנק ההשקעות לאזארד (Lazard), ועד 2004 עזבו כל חמשת הבכירים ב-WP את הבנק. בשש השנים שלאחר הרכישה סבל בנק ההשקעות מבעיות ארגוניות. ב-2006 בוצע שינוי ארגוני נוסף, שבסופו מחק הבנק הגרמני את השם של בנק ההשקעות האמריקאי - על אף הסכום הנכבד שבו נרכש.

מצד שני, למרות הסיכונים וההוצאה הכרוכה בהותרת מצבת העובדים על כנה, המכירה של לידר נעשית בתקופה שבה שינוי הרגולציה בתחום החיתום והברוקראז' מיטיב עם בית ההשקעות. בשנה האחרונה החליטו הרגולטורים כי קרנות הנאמנות וקופות הגמל לא יוכלו לבצע ברוקראז' בכספי עמיתים בגופים קשורים (כלומר, חתם שמשתייך לקבוצה שבעלותה גם בית ההשקעות), וכי תוגבל רכישת ניירות ערך לקופות גמל של עמיתים כאשר החיתום של ניירות אלה בוצע בגוף קשור. המשמעות היא שקופות הגמל וקרנות הנאמנות, שבבעלות גופים שלהם גם חברות חיתום וברוקראז', יצמצמו או יפסיקו את הפעילות בתוך הבית, ויוציאו אותה לגופים אחרים בשוק.

מכת ברק

ברור אם כך כי מי שירצה להשתלט על לידר שוקי הון ייאלץ להביא בחשבון את העובדים של בית ההשקעות. דמות מפתח בסוגיה זו הוא המנכ"ל, דני ברק. לפי אחד התרחישים הבעייתיים, שנייה לאחר חילופי הבעלים עוזב ברק את לידר ולוקח עמו חלק נכבד מהלקוחות והעובדים של בית ההשקעות.

הסיפור מסתבך עוד יותר אם מביאים בחשבון שברק, שמחזיק בעצמו 15% מלידר, נחשב לאחד המתמודדים המובילים בהתמודדות על רכישת השליטה משרם ופודים. חוזה ההעסקה של ברק כמנכ"ל לידר שוקי הון מסתיים בעוד כשנה, וכלל לא בטוח שהוא ימשיך בתפקידו בבית ההשקעות אם יפסיד במכרז.

בנוסף לברק, במכרז על לידר יש עוד שלושה מתמודדים: איש ההשקעות צביקה בארינבוים; איש העסקים דן דוד; וקבוצה של כמה אנשי עסקים בהובלת רוני פוסמן.

ארבעת המתמודדים הגישו הצעה ראשונית להשקעה בחברה במסגרת הסדר החוב שלה עם מחזיקי האג"ח והבנקים, כאשר לאחר יום כיפור יגישו את ההצעות המחייבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"