לויד דיימונד: "בשוק ההון התדמית שלנו גרועה - אבל רופאים מסתכלים עלינו אחרת"

לפני כשלוש שנים נמחקה לומניס מהמסחר כחלק מהסדר עם הרשויות בארה"ב, בעקבות אי סדרים בדו"חות הכספיים ■ מאז עברה החברה הליך מקיף של ארגון מחדש ■ לויד דיימונד, סמנכ"ל ניתוחים וראייה: "אני ממליץ למשקיעים להמשיך ולהחזיק במניה שלנו. בעתיד יהיה לה ערך"

ניר צליק
פז וייסמן
ניר צליק
פז וייסמן

<<"אני ממליץ למשקיעים להמשיך ולהחזיק במניה שלנו. בעתיד יהיה לה ערך. אנחנו חברה שונה לגמרי מבעבר" - כך אומר לויד דיימונד, סמנכ"ל לענייני ניתוחים וראייה בלומניס, שמבקר בישראל עם בכירים נוספים בחברה לרגל הכינוס השנתי של הנהלתה. לדבריו, "בשוק ההון יש ללומניס תדמית גרועה, אבל אם תשאל רופאים, תגלה שהם מסתכלים עלינו אחרת לגמרי". שוק ההון אכן אינו אוהב את לומניס. החברה נמחקה מהמסחר ברשימת הפינק שיטס לפני כשלוש שנים, על רקע אי סדרים בדו"חות הכספיים, כחלק מהסדר עם רשות ניירות ערך האמריקאית, שהסכימה לא לתבוע את החברה על ניפוח הכנסות ב-2001-2003 בתמורה למחיקתה. המשקיעים בחברה נותרו עם נייר לא סחיר בידם.

לומניס מייצרת ומשווקת מכשור רפואי על בסיס טכנולוגיות אור ולייזר לטיפולים אסתטיים וטיפולי ראייה. השוק שצפוי, לטענת מנהליה, לצמוח בצורה הרחבה ביותר עבור לומניס הוא באסיה בסין ובהודו. מכירות לומניס בסין וביפן היו כ-31% ממכירותיה ב-2008 - והסתכמו ב-79 מיליון דולר.

ז'הי קיווינג, נשיא לומניס סין, אומר כי הבעיה עם חדירה לשווקים אלה היא לאו דווקא הצורך לשכנע את הלקוחות להשקיע בציוד יקר - אלא התפישה שלפיה טיפול בלייזר הוא מסוכן. קיווינג, שעובד בחברה כבר 16 שנה, מספר שהמטופלים בסין דורשים לראות תצלומים שמוכיחים שהטיפול באבנים בכליות אכן יעיל. זאת, לעומת החולים במערב, שיש להם אמון רב יותר ברופאים.

חדירה קשה לשוק הניתוחים

"כיום מתמקדת החברה בתחום הניתוחים בחדירה מינימלית", אומר דיימונד. לדבריו, המגמה בתחום ציוד הלייזר היא רכישה של ציוד נייד, כזה שניתן לשאת במזוודה. "מה שהרופאים מחפשים כיום", הוא אומר "זו מערכת עם ממשק הפעלה פשוט מאוד, כך שהרופא או האחות יוכלו לתפעל את המערכת בקלות, כמו שהם מפעילים טלפון סלולרי".

החדירה לשוק הניתוחים עשויה להיות קשה, בשל חששות בנוגע לבטיחות הטיפול וכן ביסוס המעמד של מתחרים לפני כניסתה של לומניס לתחום. "עלות הטיפול בהקרנה בסרטן הצוואר היא כ-70 אלף דולר לבית החולים, ואילו בטיפול באמצעות לייזר העלות היא כ-50 אלף דולר, מה שמציג יתרון כלכלי מובהק", אומר דיימונד.

"ואולם החשש של הרופאים בארה"ב הוא בעיקר מפני טכנולוגיות חדשות, שעלולות להביא אותם למצב של תביעות בגין רשלנות אם הפרוצדורה לא תצליח. לכן, החדירה של טכנולוגיות כאלה היא אטית. לעת עתה, נרכשו בארה"ב כ-10 מערכות לייזר מתוצרתנו שנועדו לטיפולים בסרטן צוואר הרחם".

דיימונד מצביע על המאמצים לשיפור השירות הרפואי והוזלת התהליכים הרפואיים שמוביל ממשל אובמה כעל הזדמנות עבור החברה. "כיום בתי החולים בארה"ב נמצאים בגירעון של כ-2 מיליארד דולר, ולכן אין להם את הכסף בכדי לבצע השקעות הוניות כבדות. אלא שהלחץ לצמצם את עלויות הטיפול מעודד אימוץ טכנולוגיות חדשות - והשנה ראינו עליה במכירות בארה"ב".

לומניס הוקמה ב-1991 בידי שמעון אקהויז והונפקה בנאסד"ק ב-1996. מאוחר יותר עזב אקהויז את החברה והקים את סינרון, העוסקת אף היא בטיפולי לייזר - אך מתמקדת בתחום הקוסמטי.

שווייה של לומניס האמיר למאות מיליוני דולרים, אך בעיות הדיווח הביאו להתרסקות המניה. לפי דו"חות שפירסמה החברה בנוגע לביצועיה ב-2008 החברה עדיין רושמת הכנסות לא מבוטלות. היא סיימה את 2008 עם הכנסות של 256 מיליון דולר, אך עם הפסד תפעולי נקי של 44.2 מיליון דולר. החברה ביצעה מחיקות ערך, וככל הנראה מצבה השתפר מאז.

40 עובדים פוטרו בישראל

לומניס נשלטת כיום על ידי LM פרטנרס של הראל בית און ועופר היי-טק, המחזיקות ביחד יותר מ-75% מהחברה. לפני כחודשיים השלימה החברה גיוס של כ-15 מיליון דולר מהמשקיעים הקיימים ומקרן Agate Medical מקבוצת אי.די.בי. חובותיה של החברה מגיעים לכ-112 מיליון דולר לאחר מחיקה של 19 מיליון דולר - ולומניס אמורה לסיים לפרוע אותם ב-2017.

לאחר רכישת השליטה בחברה ומחיקתה ממסחר בנאסד"ק מונה דב עופר למנכ"ל, והוביל תהליך רה-ארגון מקיף. לפני כחצי שנה פיטרה לומניס כ-100 מעובדיה - כ-11% מכוח האדם - 40 מהם בישראל.

כיום מעסיקה החברה כ-800 עובדים. כחלק מהתהליך החליטה החברה לחסל חלק מהפעילויות שלה - למשל את הפעילות בתחום רפואת השיניים והווטרינריה - ולהתמקד בשני תחומים מרכזיים: האחד הוא פיתוח מכשירי לייזר לשוק האסתטי והשני הוא פיתוח מכשור לייזר לניתוחים בחדירה מזערית, בין היתר לתחום האורולוגיה, מערכת העיכול והעיניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"