השאלה הפילוסופית שתקבע כמה הפסדנו אצל לבייב

BenchMarker

אתי אפללו
אתי אפללו

>> לפני שבוע פירסם TheMarker את הסכום האמיתי שחייבת אפריקה ישראל לעמיתי הפנסיה, לאחר שהגופים המוסדיים שמנהלים את כספם השקיעו באג"ח של אפריקה ישראל. מדובר בסכום של 4 מיליארד שקל.

הפער בין 4 מיליארד שקל ל-1.6 מיליארד שקל טמון בשאלה פילוסופית: האם כשהגופים משקיעים באג"ח, הם משקיעים בנייר ערך לכל דבר שערכו משתנה; או שהם מעניקים הלוואה שהם צריכים לקבל חזרה. בשיא המשבר, כשנטען נגד הגופים המוסדיים שהם הפסידו מיליארדי שקלים בהשקעות באג"ח, הם טענו כי בגופים המנהלים את חסכונות הציבור לטווח ארוך, לא נכון להסתכל על שווי השוק של האג"ח. "אג"ח זה כמו הלוואה, שבסופו של דבר החברות יחזירו, אז בכלל לא רלוונטי מהו שער האיגרת בנקודת זמן מסוימת", אמרו אז המוסדיים בתשובה לביקורת.

לפני שבוע, כשפירסם האוצר כי חשיפת כספי הפנסיה של הציבור לאג"ח של אפריקה ישראל היא בסכום של 1.6 מיליארד שקל במונחי שווי שוק, ניסינו לברר מהו החוב של אפריקה ישראל לעמיתי הפנסיה במונחי ערך התחייבותי. "אתם לא מבינים, זה אג"ח, זה כמו השקעה בנייר ערך. מה זה משנה מה הערך ההתחייבותי שלה, מה שחשוב הוא מה החשיפה כיום לפי השער שלה. מה שירד כבר ירד וגולם בתשואות העבר", אמרו לנו במשרד האוצר ובשוק המוסדי. הם הוסיפו כי "גם בנק שנותן הלוואה ומשעבד מולה נכס, סובל אם שווי הנכס יורד. אין מה לעשות".

ערב תחילת התהליך של הסדרי החוב באפריקה, ההבדל מקבל משמעות חדשה. אם מדובר בהשקעה פיננסית, ציבור הפנסיונרים שנתן 4 מיליארד שקל לאפריקה ישראל כבר הפסיד כמעט 3 מיליארד שקל, ומדובר בהפסד קשה ביותר של כספי ציבור בהשקעה בחברה אחת. אם מדובר בהלוואה, המוסדיים עדיין לא הפסידו כסף בפועל אלא רק על הנייר, ועל הגופים המוסדיים לדאוג שהציבור יקבל את מלוא הכסף חזרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?