למנות שופטים ערבים

מערכת המשפט

עלי חיידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלי חיידר

>> המערכת המשפטית היתה עסוקה באחרונה במינוי השופטים החדשים לבית המשפט העליון ולבתי המשפט המחוזיים. הוועדה לבחירת שופטים, שלא התכנסה במשך יותר משנה מפני ששופטי בג"ץ קבעו כי אין לבחור שופטים לפני בחירות, מינתה שלושה שופטים לעליון ובמועד מאוחר יותר מינתה 21 שופטים לבתי המשפט המחוזיים. אין ספק שהשופטים שנבחרו מוכשרים, אך מצער מאוד שהוועדה לא מצאה לנכון למנות אפילו ערבי אחד לשופט.

הנתונים רחוקים מאוד מהצגת תמונה של ייצוג הולם, אך חוק שירות המדינה (מינויים) אינו חל על מינויי שופטים. שופטים אינם עובדי שירות המדינה - הם מתמנים על ידי הוועדה לבחירת שופטים, המורכבת מנציגי בית המשפט העליון, הממשלה, הכנסת ולשכת עורכי הדין, ובהרכבה אין אף חבר ערבי. מן הראוי כי תימצא דרך להבטיח ייצוג של האזרחים הערבים בהרכב הוועדה. על העובדים בסגל האדמיניסטרטיווי חלה החובה לייצוג הולם מכוח החוק.

ביולי 2008 קיבלה הכנסת חוק שהציע ח"כ גדעון סער, שלפיו ניתן לבחור שופט לעליון רק על דעת שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה לבחירת שופטים. בכך הפך מינוי שופטים ערבים בעתיד למשימה קשה בעליל, לאור ההרכב הימני של הוועדה הנוכחית. חסם מבני נוסף שמונע מינוי אזרחים ערבים המעוניינים להתמנות לכהונת שיפוט הוא המקורות שמהם מגיעים שופטים - ובמיוחד לבית המשפט העליון: מדובר בשופטים בבתי המשפט המחוזי, עורכי דין בשירותי הציבורי, עורכי דין פרטיים ומרצים ומומחים מהאקדמיה. בכל המגזרים והתחומים הללו, למעט עורכי הדין הפרטיים, ייצוגם של האזרחים הערבים שולי מאוד. עם זאת, יש ביניהם מספר נכבד של עורכי דין ומשפטנים בעלי רמה גבוהה של מקצועיות וידע, חוכמת חיים, יכולות ניהול, מזג שיפוטי ויעילות, ומן הראוי שמתוכם יימצאו המתאימים להתמנות לשופטים.

שר המשפטים יעקב נאמן והוועדה למינוי שופטים צריכים להוביל מהלך למינוי שופטים ערבים. אם הם לא נתנו את דעתם לצורך זה בשני הסיבובים הקודמים, כעת עומדת בפניהם ההזדמנות למנות יותר שופטים ערבים מוכשרים לבתי המשפט השלום, בתקווה שכמה מהם יקודמו בעתיד לערכאות הגבוהות יותר. בנוסף, על הוועדה לבחירת שופטים לפעול למינוים ולקידומם של שופטים ערבים בעלי התאמה מקצועית, כישורים ומזג שיפוטי בערכאות המשפטיות השונות.

הכותב הוא מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"