יומיים אחרי השוק: בחברת הדירוג מעלות נזכרו להוריד את דירוג החוב של אפריקה ב-10 דרגות

הדירוג של אפריקה ירד מרמה של BBB+ ל-CCC עם תחזית דירוג שלילית

טל לוי
טל לוי

באיחור של יומיים, נזכרו בחברת הדירוג מעלות להוריד את דירוג החוב של אפריקה ישראל בלא פחות מ-10 דרגות: מ-BBB+ ל-CCC. חברת הדירוג מידרוג הודיעה אתמול כי איגרות החוב של אפריקה ייכנסו לרשימת מעקב. מעלות מענקה אופק שלילי לדירוג בשל "השלכות שליליות צפויות על הדירוג אשר צפויים להתממש במידה שהחברה תגיע להסדר אשר להערכתנו יכלול מאפיינים שונים המגלמים אי עמידה בתשלומי הקרן ו/או הריבית של איגרות החוב במועדן".

קבוצת אפריקה דיווחה ביום ראשון על הפסד של 1.3 מיליארד שקל ברבעון השני של 2009. הנהלת החברה אף הודיעה אתמול כי תוכל לשלם לבעלי החוב עד שנת 2011 אולם לאחר מכן קיימת אי ודאות. בעקבות כך, מעוניינת אפריקה לפתוח במו"מ מול הנושים במטרה להגיע להסדר חוב שיכלול, כנראה, פריסתו לזמן ארוך יותר או ויתור על חלקו. איגרות החוב של אפריקה צללו ביומיים האחרונים וכעת הן מציעות תשואה של עד 350% המשקפות את אי האמון של המשקיעים ביכולת ההחזר.

במעלות מציינים כי הורדת הדירוג נובעת מהשפעת התמשכות המשבר העולמי על פעילות הנדל"ן והייזום של החברה, בעיקר בארה"ב, אשר באה לידי ביטוי בהמשך עיכובים בהשכרת נכסים ובמכירת דירוג בפרויקטים מהותיים, בירידה מהותית בשווי פרויקטים ובעיקר בשווייו של פרויקט הטיימס אשר גרמה אף לחריגה מהתניות מול ההלוואה הבכירה. כמו כן, מכירת קרקע בהפסד מהותי וכן עיכוב במימושי נכסים.

להערכת מעלות, התמשכות המשבר בארה"ב מזיקה לנזילותה של החברה בשל גידול בצרכי ההשקעה בפרויקטים הקיימים, עצירת מימון ואשראים וכן סטייה מתוכניות ההשקעה הקודמות. במעלות גם מצטטים את הדו"חות הכספיים של אפריקה ובעיקר ההפניה של רואי החשבון כי תוכניות ההנהלה כוללות בין השאר משאים ומתנים עם בנקים לדחיית מועדי פירעון ההלוואות וארגון מחדש של מצבת התחייבויותיה כלפי מחזיקי איגרות החוב של החברה וכן הודעת החברה בדו"חותיה הכספיים כי בשל התמשכותו של המשבר בשווקים העיקריים בהם פועלת החברה (בעיקר ארה"ב ורוסיה) והקושי בקבלת מימון בתנאי השוק הנוכחייים, אישר דירקטורון החברה את המלצת ההנהלה להתחיל בהליך של בחינה וארגון מחדש של מצבת התחייבויותיה כלפי כלל מחזיקי איגרות החוב.

במעלות מציינים כי "בכוונתנו לבחון מקרוב את תנאי ההסדר לכשיתגבש ואת השפעתו על דירוג האג"ח של החברה במידה שיכלול מאפיינים שלהערכתנו יגלמו אי עמידה בתשלום מלוא האג"ח ובמועדן".

באוגוסט 2008 הורידה מעלות את דירוג האג"ח של אפריקה בשלוש דרגות מ-AA ל-A, לאחר שאפריקה הוכנסה לרשימת מעקב. אפריקה הוציאה אז הודעה חריפה בה כתבה כי "החברה דוחה את הודעת מעלות בדבר הורדת הדירוג כפי שפורט בדו"ח מעלות. החברה סבורה שנפלו פגמים בתהליך בחינת הדירוג אשר הובילו, לדעת החברה, לקבלת החלטה שגויה על ידי מעלות".

אפריקה פירסמה גם הודעה לעיתונות בה נכתב כי "כי העבודה של מעלות נעשתה באופן שטחי, לא ענייני ולא מקצועי, בלחץ ובחיפזון. זאת מבלי שנערכה אנליזה מיומנת, יסודית ועניינית של עסקי החברה. גישתה של מעלות מושפעת, בין היתר, מהסנטימנט השלילי בעולם כלפי ענף הנדל"ן, מבלי שמעלות התעמקה בפעילות החברה ומבלי שגילתה הבנה במאפייני הפעילות של חברה יזמית לעומת חברה העוסקת בנדל"ן מניב". אתמול הודיעה אפריקה כי קשייה נובעים מהאטה במדינות היא פועלת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?