מסחר אלגוריתמי: משחק מתוחכם או התערבות לא הוגנת?

איך בונים תוכנת מחשב שסוחרת בעצמה בבורסות ועושה כסף כל יום, מבלי להפסיד כמעט אף פעם?

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

>> מהי נוסחת הפלא של פיינל? איך בונים תוכנת מחשב, או "קופסה שחורה" בעגה המקצועית, שסוחרת בעצמה בבורסות ועושה כסף כל יום, מבלי להפסיד כמעט אף פעם? זהו כמובן הסוד השמור ביותר של פיינל, ואנשיה מסרבים בתוקף לדבר עליו. אך כמה עובדות בכל זאת ידועות: החברה, שהוקמה על ידי מתמטיקאים, עוסקת בניתוח נתונים ומסחר פיננסי אלגוריתמי - כלומר זיהוי הזדמנויות פיננסיות בשווקים בעזרת נוסחאות ותוכנות מחשב מהירות - ואז ביצוע מהיר של קנייה ומכירה לניצול ההזדמנויות.

כתוצאה מכך, חברות מסוגה של פיינל מבצעות כמות גדולה מאוד של עסקות - רבות מהן לא גדולות, אך בהיקפים מצטברים אדירים. בתחום הזה ישנם כמה תת-ענפים וכמה אסטרטגיות שונות. אסטרטגיה אחת היא למעשה עשיית שוק ממוכנת, ויצירת הכנסות מהפערים בין מחירי הקנייה והמכירה. אסטרטגיה אחרת מבוססת על ארביטראז' סטטיסטי, כלומר ניסיון לזהות נכסים דומים או זהים אשר מחירם בשוק יצא מאיזון, ולכן צפויים לחזור לשיווי משקל ארוך-טווח. באופן טיפוסי, המשתמשים בטכניקות מסחר אלה אינם מפעילים כל שיקול דעת אנושי, אלא נותנים למחשב לעבד את נתוני המסחר באופן רציף ולקבל את החלטות המסחר באופן אוטומטי. חלק מהתוכנות הללו קיבלו כינויים מוזרים כמו "אייסברג", "סכין", "גרילה", "צלף" ו"רחרחן".

כמו בענפים אחרים, גם לסוחרי הנוסחאות יש אב רוחני - ג'ים סיימונס (Simons), המייסד והמוח מאחורי חברת רנסנס טכנולוגיות (Renaissance Technologies), העוסקת בניהול קרנות גידור ומנהלת כ-20 מיליארד דולר. סיימונס, לשעבר מרצה למתמטיקה ב-MIT, זכה לתהילה כאשר השיק קרן גידור הסוחרת באופן אוטומטי על בסיס נוסחאות שפיתח. רווחי הקרן הפכו אותו לאדם ה-55 בעושרו באמריקה, על פי דירוג "פורבס". קרן הדגל של רנסנס, מדליון, נחשבת זה שנים רבות לקרן הגידור המוצלחת ביותר בכל הזמנים, עם תשואה שנתית ממוצעת של 35% על פני 20 שנה.

הנוסחאות, המודלים המתמטיים, הטכנולוגיה והמחשבים הם הלב של אסטרטגיות המסחר האלגוריתמיות, לצד הקפדה על עלויות מסחר נמוכות במיוחד. המירוץ של החברות לבצע פעילות מהירה ככל האפשר הביא למצב שבו הפעילים מציבים את המחשבים שלהם בתוך בניין הבורסה או בסמוך אליו, בניסיון לחסוך עוד כמה אלפיות שנייה בקצב העברת ועיבוד המידע.

בשנים האחרונות נוסקת פעילות המסחר האלגוריתמי בעולם. לפי הערכות של חברת הייעוץ האמריקאית אייט, כיום אחראים סוחרי האלגוריתמים ללא פחות מ-73% מהיקפי המסחר בשוק המניות בארה"ב. ואכן, גרף התפתחות המסחר בארה"ב מראה כי בעוד היקף העסקה הממוצעת קטן כל הזמן, גרמו הסוחרים האוטומטיים לעלייה דרמטית בהיקף המסחר הכולל (ראו גרף) - ובעיקר לזינוק בחלק שלהם בעוגת המסחר הכללית.

כתוצאה מכך, בחודשים האחרונים עלתה הסוגיה לדיון ציבורי בקרב הפעילים הפיננסיים בארה"ב. בין המבקרים את השיטה, ישנם הטוענים כי עקב משקלם בזירות המסחר והיתרון הטכנולוגי שלהם, סוחרי האלגוריתמים נהנים ממידע וממחירים שאינם זמינים לשאר השחקנים בשוק. אחרים, לרבות כמה חברי קונגרס, טוענים שלפעילות זו "אין ערך כלכלי", וכי היא לא יותר ממשחק שבו המהיר והמתוחכם יותר מרוויח.

לעומתם, הרוב הגדול של מומחי השווקים מסכימים כי הפעילות של סוחרי האלגוריתמים משכללת את השוק ומגדילה את נזילותו, מאחר שנוסחאותיהם מזהות רבים מעיוותי המחירים - ותורמות לחיסולם. ארתור לוויט, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך האמריקאית, כתב השבוע בטור אישי ב"וול סטריט ג'ורנל": "הסוחרים הללו מחפשים מקרים של חוסר יעילות בשווקים, ומתקנים אותה. אני לא רואה שום דבר פסול בזה, ואסור לנו להגביל אותם או לעצור את הקידמה. יותר נזילות, מחירים טובים יותר ומהירות גבוהה יותר הם אבני הבניין של שווקים יעילים ושקופים - ועלינו לעודד מטרות אלה".

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"