האם הצעירים עוזבים את פייסבוק?

ווב 3.0

גדי להב
גדי להב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדי להב
גדי להב

>> בעידן שבו השימוש באינטרנט בכלל ובאתרים חברתיים בפרט צומח בלי הפסקה, נתון אחד שפורסם בשבוע שעבר היה צריך להרים גבה, ואולי גם להטריד כמה אנשים שמתפרנסים מווב 2.0: סקר שפורסם בבריטניה מגלה שבראשונה חלה ירידה בשיעור הצעירים עד גיל 25 שמחזיקים פרופיל ברשת חברתית.

אין זה סוד ש"הרשת החברתית" התבגרה והלכה בשנתיים האחרונות. אמהות, סבים, פרופסורים, קופאיות בסופר ושומרים בלובי - כולם גילו את פייסבוק. כמות האנשים שאמא שלהם גולשת בפייסבוק עלתה פלאים, ותחושתם שהרשת מזדקנת מקבלת גיבוי במספרים: גם בטור הזה דווח לפני כמה חודשים שהסגמנט הצומח ביותר בפייסבוק הוא של נשים בגיל 55 ויותר - עלייה של 175% תוך פחות משנה. לאור הצמיחה הזו, ברור שממוצע הגיל של האתרים החברתיים עלה. ההנחה היתה שהצעירים אימצו את הרשתות החברתיות קודם, וכעת מתבצע תיקון והחתך הדמוגרפי נהפך דומה יותר לזה של כלל האוכלוסייה. ההסתערות הזו של בני 30 ומעלה מסבירה גם את הצמיחה המטאורית של טוויטר, שבו יש מעט מאוד בני נוער.

אבל הסקר הבריטי מצביע לא רק על כך שמספרם היחסי של הצעירים קטן ביחס למבוגרים - המספר המוחלט שלהם קטן יותר. אשתקד, 55% מבני 25-16 החזיקו פרופיל ברשת חברתית, וב-2009 מדובר ב-50% בלבד.

האם הצעירים, אלה שגרמו לרשתות החברתיות ליהפך פופולריים כל כך, נוטשים אותן כעת? ואם הצעירים הם המאמצים הראשונים והנביאים של כל טרנד בעולמנו הדיגיטלי - האם הנטישה הזו מסמנת את סופן של פייסבוק, מייספייס וטוויטר? האם הספינה שכולם ממלאים בחדווה כזו בעדכוני סטטוס על כל צחצוח שיניים, כבר שוקעת?

כדאי לנשום לפני שמגיעים למסקנה נחרצת כזו. ראשית, מדובר עדיין בסקר בודד, מה שלא בטוח מעיד על מגמה. כדאי להמתין עוד כמה חודשים לנתונים ממקורות נוספים. שנית, לאור השינוי בחתך המשתמשים, התרחקות של צעירים היא דבר די הגיוני: כמה בני 20 ירצו לצאת לפאב שבו יושבת אמא שלהם או המורה שלהם? מצד שני - העובדה שהאמא מדברת בסלולרי לא מפריעה לבני נוער לטחון את המכשיר ולהיות מנויים באותה חברת סלולר. עוד מוקדם לדעת אם תלמידים יכולים להיות באותו אתר חברתי שבו חבר המנהל שלהם, ולהרגיש חוויה שונה לחלוטין. אבל דבר אחד בטוח: השימוש באינטרנט בקרב צעירים לא יורד. ייתכן שרשתות חברתיות הן רק חולייה באבולוציה של הרשת.

השלב הבא יכול להיות גוגל וייב, אפליקציה באייפון או כל מוצר אחר, ובלבד שיענה על הצורך הבסיסי שקיים בבני נוער בין אם אמא שלהם גולשת ברשת ובין אם היא לא יודעת להפעיל מחשב: הצורך החברתי ליצור קשר זה עם זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים