משכון לא רשום? זו צרה

פרופ' שלום לרנר
פרופ' שלום לרנר

>> סוגיה המתעוררת לא אחת בחיי העסקים - צד מקבל שעבוד להבטחת תשלום, למשל משכון על נכס. משום מה המשכון לא נרשם כנדרש. איזה מעמד יש לבעל אותו שעבוד שהיה אמור להיות נושה מובטח אם השעבוד לא נרשם כלל, כנדרש בחוק?

אני מבקש לדון בסוגיה שלא נדונה בפסק הדין: תוקפו של שעבוד שלא נרשם כלל, אף לא באיחור, כנגד נושים רגילים של החברה בעת חדלות פירעון.

בית המשפט הניח כדבר פשוט כי שעבוד שלא נרשם אינו תקף. למעשה, כך קובעים סעיף 178 לפקודת החברות וסעיף 4 לחוק המשכון. בית המשפט ציטט כמה תקדימים שלפיהם פומביות הזכות, לרוב באמצעות רישומה במרשם, היא תנאי לתוקפה כלפי צדדים שלישיים. דברים אלה מתעלמים מזרם אחר בפסיקה שהמעיט בחשיבות המרשם ונתן תוקף מלא לזכות לא רשומה, קרי - "זכות מן היושר".

פסק הדין הראשון בכיוון זה הוא בנק אוצר החייל נגד אהרונוב שהעדיף קונה מקרקעין שלא רשם הערת אזהרה על פני מעקל. לאחר מכן, העדיף פסק הדין כספי נגד נס קונה שאף הוא לא רשם הערת אזהרה על פני בעל תפקיד בחדלות פירעון.

בית המשפט העליון לא דן עד היום במישרין בעימות בין שעבוד לא רשום לבין עיקול או בעל תפקיד בחדלות פירעון, ובכמה מקרים הניח כי השעבוד אינו תקף כלפיהם. עם זאת, עדיפותו של רוכש לא רשום על פני אחרים נלמדת מכללי העסקות הנוגדות החלים גם על עסקות שעבוד. מפליא איפוא שבית המשפט הכיר בזכויות שביושר של קונה ולא של בעל שעבוד (כגון מי שקיבל משכון). אמנם, קביעה שבעל שעבוד לא רשום עדיף על פני נושים רגילים נוגדת הוראות מסוימות בפקודת החברות ובחוק המשכון, אך גם ההכרה בזכויות שביושר ביחס לרוכש התעלמה מהוראות בחוק המקרקעין.

בערכאות נמוכות נקבע דווקא כי שעבוד לא רשום גובר עקרונית על מעקל. למשל, בעניין רשף נגד לוי סבר כך בית המשפט, אך הוסיף כי מכוח חובת תום הלב מוטל על הנושה המובטח לרשום את השעבוד או להודיע עליו לאחרים בדרך אחרת. יישום תום הלב בהקשר זה נשען על גישה לפיה אי רישום הערת אזהרה עשוי להיחשב כהפרה של חובת תום הלב כלפי בעלי עסקות נוגדות. ואולם מאוחר יותר פסק בית המשפט העליון בעניין אחר כי חובת תום חלה כלפי עסקה נוגדת אך לא כלפי נושים רגילים.

לסיכום, הפסיקה ביחס למעמדו של שעבוד לא רשום אינה אחידה. חבל שפסק דין רגיס לא שימש במה להבהרתה.

-

הכותב הוא פרופ' למשפטים באוניברסיטת בר אילן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות