תסריט האימה: ג'ורג' סורוס נגד סטנלי פישר

פישר צריך להתפלל שהספקולנטים לא יעשו עליו סיבוב

נחמיה שטרסלר
שטרסלר נחמיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
שטרסלר נחמיה

>> הדולר עלה אתמול בחדות בעקבות המהלך של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. כלומר, לטווח הקצר מאוד פישר אמנם הצליח במשימה. הוא העלה את שער החליפין באמצעות העמקת מעורבתו בשוק המט"ח. אבל האם הוא יצליח גם לטווח הארוך?

פישר צריך להתפלל שהספקולנטים הגדולים בעולם לא יחליטו לעשות עליו (ועלינו) סיבוב, כי אז מצבנו יהיה רע ומר. ניקח לדוגמה את המשקיע האגדי ג'ורג' סורוס. לפני 17 שנה, ב-92', הוא זכה לפרסום עולמי כאשר הימר על הליש"ט - מול הבנק המרכזי הבריטי - והרוויח מיליארד דולר על חשבון בריטניה.

גם אז הנגיד הבריטי רצה להחליש את הליש"ט, כלומר להעלות את שער הדולר מול הליש"ט. גם אז הנגיד הבריטי רצה להיות טוב ולעזור ליצוא, לצמיחה ולתעסוקה. לכן הוא רכש דולרים והדפיס ליש"ט בקנה מידה עצום.

סורוס שב להמר על הליש"ט בסוף 2008. הוא הימר על נפילת הליש"ט מול הדולר ועשה סיבוב נוסף על המטבע הבריטי, וגם גרף רווחים גדולים, כי הליש"ט אכן נפלה מול הדולר. אבל זה היה הימור מסוג אחר: מול השוק החופשי ולא מול הבנק המרכזי.

פישר מנסה לעשות עכשיו את מה שנגידים בכל העולם יודעים שאי אפשר לעשות. הוא מנסה להעלות באופן מלאכותי את שער החליפין. אבל הוא לא יכול להצליח.

הבעיה היא שלא רק שהוא לא יצליח לגרום לפיחות השקל, אלא שבמו ידיו הוא יגרום לייסוף נוסף של השקל. כי פישר מנהל מדיניות שאינה בת קיימא לטווח הארוך.

ההדפסה האדירה של השקלים המיועדים לרכישת דולרים מבהירה לכולם שהאינפלציה מחכה לנו מעבר לפינה. כתוצאה מכך עלו הציפיות לאינפלציה והן מגיעות כיום ל-3.5%-4% בשנה.

מכיוון שהמטרה המרכזית של פישר היא שמירה על אינפלציה נמוכה, ברור לכולם שבקרוב מאוד הוא ייאלץ להפסיק את התערבותו בשוק המט"ח, ואז הדולר יצנח כמו אבן. לכן הסוחרים, הספקולנטים וכל מנהלי הכספים מפחדים מהנפילה העתידית, והם מקדימים ומוכרים כבר עכשיו דולרים בכמויות גדולות, כדי ליהנות מהשער הגבוה המלאכותי. וכך גובר הלחץ על בנק ישראל מדי יום - עד שהוא יכרע, יוותר ויפסיק לרכוש דולרים.

פישר העריך שהוא יוכל להפסיק את מדיניות ההתערבות שלו בשוק מט"ח באמצע 2009, כי אז נסבול כבר מגירעון משמעותי במאזן התשלומים. אך זה לא קרה. היבוא ירד מהר יותר מהיצוא ויש עודף בחשבון השוטף.

פישר גם לא העריך שמחירי הדירות יעלו ושהבורסה תמריא אל על. אבל מה הפלא? כך תמיד מתחילה אינפלציה. היא מתחילה בעליית מחירי המוצרים הלא סחירים (כמו דירות ומניות), כי המוצרים הסחירים לא יכולים לעלות, עקב התחרות העזה מצד היבוא.

אם סורוס היה יודע מה הנגיד עושה, הוא היה מבין שיש לו כאן הזדמנות פז לעשות עוד מיליארד - ואז היה יוצא להימור מול פישר. מזל שהוא לא מתעניין בכלכלה הישראלית.

שכח שתמך

אין ויכוח על כך שליהודה טלמון, נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים), יש חוש הומור דק.

הוא הודיע באופן דרמטי כי הוא מתנגד להעלאת תקרת ההפרשה לביטוח הלאומי ולמס בריאות (שתביא להעלאת המס השולי האפקטיווי ל-58%). "שלא ינסו לאחז עיניים ולהגיד שמורידים מס הכנסה. הטלת המס נוגדת את רוח חוק ביטוח לאומי", אמר טלמון.

להב אף הגישה אתמול עתירה לבג"ץ נגד תוספת המס בנימוק שמדובר "בפגיעה לא מידתית בזכות הקניין ובפגיעה בערך השוויון החלוקתי".

רגע, זה לא אותו טלמון שסינגר במרץ רב על עסקת החבילה שנחתמה בין שרגא ברוש ועופר עיני לבין ראש הממשלה? הוא הרי היה חלק מעסקת החבילה. הוא תמך בה בכל פה. הוא ערך מסע חנופה רחב היקף שהילל את "ההישגים" של ברוש. אבל חלק מהותי מעסקת החבילה הוא העלאת תקרת הביטוח הלאומי ומס הבריאות. אז מה פתאום עכשיו הוא מתנגד? האם הוא סומך על הזיכרון הקצר של הציבור?

מי יודע, אולי יום אחד טלמון אף יוציא הודעת התנגדות לחלקים נוספים מעסקת החבילה, כמו העלאת המע"מ והמס על הדלק, המים, הסיגריות והרכב. אולי אפילו יום אחד הוא יוציא הודעה נגד 12 חוקי העבודה החדשים שמגבירים מאוד את כוחה של ההסתדרות - שגם הם חלק בלתי נפרד מעסקת החבילה המהוללת.

גם את הציר המזרחי

אחד התומכים בכביש מספר 6 היה ראש עיריית מעלות-תרשיחא, שלמה בוחבוט. לפני כמה ימים הוא סיפר לי שהכביש עושה עבורו שרות גדול: "נסעתי לתל אביב לפגישה, והנסיעה נמשכה שעה וחצי סך הכל. זהו חיסכון אדיר של זמן".

לעומת זאת, אורי הייטנר מקיבוץ אורטל אומר שהכביש לא פותר את הבעיה של תושבי אזור הגליל העליון, הגליל התחתון, הגולן ועמק הירדן - כי התוכנית לציר המזרחי בוטלה.

לדעתו, יש להמשיך עם התוכנית המקורית ולפצל את כביש 6 בצומת אלקיים: לציר מערבי שיגיע לנהריה ולציר מזרחי שיגיע לצומת עמיעד ויתחבר לכביש 90. תוכנית הציר המזרחי תחבר את הפריפריה הצפון-מזרחית של המדינה למרכז, ובכך הייטנר צודק. צריך לסלול גם את הציר המזרחי.

קולה במחיר מופרז

עיריית תל אביב שיפרה את השירות לאזרח. היא הפכה את כל קומת הקרקע של בניין העירייה לאזור שירות אחד גדול לנושאים שונים.

בפינות האולם יש כמה מזנונים שמיועדים לקהל הרחב. אבל מדוע להפריז? מדוע, לדוגמה, בקבוק שתייה של קוקה קולה עולה עשרה שקלים, כאשר בכל מקום אחר הוא עולה שבעה שקלים?

את המזנון מנהלת חברת נטו אינווסטמנט. ראוי לשאול את ראש העירייה, רון חולדאי, היכן הבעיה. האם זו החברה שרוצה לעשות הון על חשבוננו, או שהיא נאלצה לשלם כל כך הרבה על המכרז, כך שאין לה ברירה אלא לגבות את המחיר המופרז מהקהל השבוי שבא בסך הכל לקבל תווית חנייה - והוא צמא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?