חשיפה של "ניו יורק טיימס": עסקי הביטוח של AIG בסכנה

בחינת הצהרות שהגישו חטיבות של AIG לרגולטורים חושפות תמונה אחרת מהביטחון בעסקי החברה שהוצג לציבור ■ במשך חודשים אחרי שקיבלה AIG סיוע בהיקף של 182 מיליארד דולר ממשרד האוצר והבנק הפדרלי, הצהירו הרגולטוריים המקומיים במדינות ארה"ב שוב ושוב כי עסקי הביטוח של AIG איתנים

מרי ויליאמס וולש
מרי ויליאמס וולש

ניו יורק טיימס

במשך הזמן עשויות חולשות אלה של חטיבות הביטוח להוביל לקשיים רבים עבור מחזיקי הפוליסות של AIG. הן גם מעלות שאלות קשות עבור הרגולטורים, שלרוב מתערבים כשחברת ביטוח נקלעת לצרה. המפקחים המקומיים אמורים למנוע מחברות ביטוח להעניק פוליסות חדשות אם יש ספק בנוגע ליכולתן לכסות את הפוליסות הקיימות שלהן. אך במקרה של AIG מעוניינים הרגולטורים שחברות הביטוח ימשיכו למכור פוליסות, מאחר שהן רואות באפשרות זו את התקווה הטובה ביותר להחזרת כספם של משלמי המסים.

במשך חודשים אחרי שקיבלה AIG סיוע בהיקף של 182 מיליארד דולר ממשרד האוצר והבנק הפדרלי, הצהירו הרגולטוריים המקומיים במדינות ארה"ב שוב ושוב כי עסקי הביטוח של AIG איתנים ושהאסון הפיננסי התרחש בגלל חטיבה קטנה בלונדון שעסקה בנגזרי אשראי אקזוטיים.

אך ההצהרות שהגישו חברות הביטוח של AIG לרגולטורים מצביעות על תמונה אחרת. הן מראות כי חברות הביטוח האינדיווידואליות של AIG עשו עסקים זו עם זו בהיקפים יוצאי דופן במשך שנים - השקיעו במניות זו של זו, לוו מתיקי ההשקעות זו של זו וערבו לפוליסות הביטוח של מקבילותיהן, גם כשלא היו להן את האמצעים לעשות זאת. הרגולטורים במדינות השונות התריעו מדי פעם על פעילויות אלה, אך ללא הועיל.

חמור מכך, רבות מחברות הביטוח של AIG הפחיתו את החשיפה שלהן לסיכונים באמצעות העברת סיכוניהן לחברות אחרות, שלעתים קרובות גם הן חטיבות של החברה האם. בשל חששותיהם של הרגולטורים, אמרה החברה כי התלות ההדדית בין עסקיה אינה מהווה בעיה וחלקה על הסברות כי ישנן חטיבות המחזיקות בהתחייבויות שאין ביכולתן לשלם.

"אין שום חשש בנוגע לרמת הנזילות של חברות אלה", אמר רוב שימק, סמנכ"ל הכספים של חטיבת ביטוח הרכוש והחיים ב-AIG, שקיבל את רשות החברה להתבטא בנושאים אלה.

שיטה להגשת הצהרות כוזבות

העברת סיכונים לחברות אחרות, תהליך הידוע גם כביטוח משנה, אינה מהלך שגוי כשהוא מתבצע בקרב חברות שאינן קשורות זו לזו או סובלות מקשיי נזילות. התהליך גם יכול להיות קביל בהיקפים קטנים בין חברות הקשורות בינן לבין עצמן. אך החברות של AIG ביטחו זו את זו בהיקף כה גדול, לדברי מומחים, שכעת ייתכן כי סיכונים של מיליארדי דולרים התגלגלו לחברות שחסרות את האמצעים לכסות אותם.

"ארגון כמו AIG מסתמך על צמיחה תמידית ועקבית בהיקף הפרמיות, כדי שיוכל לכסותן ולפרוע את חובותיו", אומר וו.או. מיריק, לשעבר המפקח על תעשיית הביטוח מטעם מדינת לואיזיאנה. אם היקף הפרמיות של AIG יתכווץ, הזהיר מיריק, "מגדל הקלפים יתמוטט".

מיריק אמנם לא בחן בקפידה את חטיבות AIG, אך בדיקה שערך בחלק גדול מהדו"חות שהגישו החברות של AIG לרגולטורים, מעוררת חששות רציניים, במיוחד בנוגע לדרך שבה השתמשו החברות בביטוח משנה "כדי להעביר התחייבויות בתוך חברת האחזקות. זו שיטה שבה משתמשות חברות אחזקות כדי להגיש הצהרות כוזבות בנוגע להתחייבויותיהן", לדבריו.

הכנסות AIG מפרמיות ירדו משמעותית. דירוג האשראי של AIG נפל, ולקוחות נמנעים מחברות ביטוח בעלות דירוג נמוך. כדי לפתות אותם, הורידה AIG בכמה מקרים את התעריפים, לדברי המתחרות. בכירי AIG טוענים מאידך כי הם מעדיפים לאבד לקוח מאשר להוריד את המחירים בצורה מסוכנת.

AIG גם התחייבה להעביר חלק מפרמיות ביטוח החיים שלה לבנק הפדרלי, כדי להחזיר לבנק הלוואה בסך 8 מיליארד דולר. פרטי התשלום לא סופקו, אך לדברי מומחים להגנת הצרכן, לא ברור כיצד חברות ביטוח החיים של AIG יוכלו לשלם תביעות עתידיות אם כספי הפרמיות יופנו למטרות אחרות.

"מה שיקרה בסוף הוא קרב בין מחזיקי הפוליסות לבנק הפדרלי והממשל. הבנק הפדרלי יאמר, 'אנו רוצים את הכסף שלנו חזרה', אבל החוק אומר שמחזיקי הפוליסות מקבלים עדיפות עליונה. זה יהיה מכוער", אומר תומס גובר, לשעבר חוקר ביטוח וכיום בעל חברה משלו לראיית חשבון המתמחה בהונאות ביטוח.

גובר משמש יועץ בתביעה שהגישו מחזיקי פוליסות של AIG בבית המשפט העליון של קליפורניה בלוס אנג'לס. במסגרת התביעה, תובעים בעלי הפוליסות צו שיורה לכל חטיבות AIG בקליפורניה להפסיק להעניק פוליסות חדשות, כדי שיוכלו להפנות מספיק כסף לכיסוי התחייבויותיהן בחשבון מיוחד, שיישלט על ידי גזבר המדינה.

מטרת התביעה היא למנוע מכספי פרמיות להיות מועברים מקליפורניה למימון פעילויותיה האחרות של AIG, לדברי מריה סוורסון, פרקליטה מטעם התובעים. כמו כן, דורשת התביעה לאסור על חברותיה של AIG להעניק פוליסות חדשות ללא חשיפה מלאה של מצבן הפיננסי.

מ-AIG ישראל בניהולה של חווה פרידמן שפירא נמסר בתגובה: "AIG ישראל היא חברה עצמאית שרשומה בישראל ונמצאת בבעלות 50% קבוצת עורק ו-50% קבוצת AIG. החברה בעלת עודף הון של כ-140 מיליון שקל מעל ההון הנדרש ממנה על ידי המפקח על הביטוח. החברה ותוכניות ביטוח המשנה שלה מבוקרות ומאושרות על ידי המפקח על הביטוח במשרד האוצר. AIG ישראל אינה משמשת מבטחת משנה לחברות אחרות בקבוצת AIG העולמית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?