מנכ"ל חברת החשמל נגד גילויי הגז: "צריך לקחת הכל בעירבון מוגבל"

עמוס לסקר: "הרבה יותר נוח להשתמש בחזון של ציונות או של יחסי שכנות טובים מאשר לומר את האמת"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> "באחרונה אנו עדים לקמפיין מצד ספקיות הגז הטבעי: יש לנו חברה שמסבירה את השיקולים הבילטראליים של ישראל ואת חשיבות השמירה על השלום (EMG, א"ב) וחברה אחרת שמדגישה את חזון הציונות והכחול-לבן (ים תטיס ושותפות תמר, א"ב). אבל האמת היא שיש לנו שני ספקים שמה שמוביל אותם זו הגישה העסקית" - במלים אלה ניתח מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, את מפת ספקי הגז הטבעי של ישראל. בדבריו, שנאמרו שלשום בכינוס התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה, הוא פתח צוהר אל מאחורי הקלעים של הלחצים המופעלים על מקבלי ההחלטות בדרג הפוליטי והמקצועי באשר לחתימה על חוזי המיליארדים.

יממה לאחר שחברת החשמל דיווחה על חוזה אספקת הגז עם ים תטיס לחמש השנים הקרובות בהיקף כולל של כמיליארד דולר, התייחס לסקר בדבריו גם למדיניות הרכש של החברה: "אני לא מקבל דיווידנדים והאינטרס שלי הוא נטו - מה שטוב לחברת החשמל. היום האינטרס של החברה זהה לחלוטין לאינטרס של 2.5 מיליון לקוחותיה במדינה, והוא להבטיח מקור אנרגיה זמין ואמין. זה עולה כסף, מכיוון שאם יקרה בעתיד משהו לצינור הגז התת-ימי ממצרים, או שתוכנית הפיתוח של תמר תתעכב בשנה אחת בלבד, זה מספיק, תחשבו מה תהיה העלות האלטרנטיווית למשק".

דבריו של לסקר כוונו אל הצורך של חברת החשמל לדאוג לפרויקטים המתבססים על מקורות אנרגיה זולת הגז הטבעי - בראשם קידום תחנת הכוח הפחמית השנייה באשקלון (פרויקט D) העומדת בימים אלה בשלב התנגדויות הציבור, וכן חזונו לייצור חשמל באמצעות אנרגיה גרעינית. לסקר אף גילה בכנס כי ביקש באחרונה מאוניברסיטת בן גוריון ומהקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) להחיות את החוג ללימודי הנדסה גרעינית. אגב, היום יעבור מערך ייצור החשמל של החברה לראשונה להתבסס על גז טבעי בשיעור של 40%.

"לאחר מה שקרה בין רוסיה לאוקראינה העולם מתחיל להיזהר עם התלות בגז", העיר בדיון סמנכ"ל פרויקטים הנדסיים בחברת החשמל, יעקב (יאשה) חאין. "אנחנו מתחילים להגזים עם הגז - כי בעולם שיעור ייצור החשמל המבוסס גז מגיע ל-20% בלבד", הוסיף חאין.

"השאלה היא אם זה נכון להשתית משק החשמל על גז טבעי בשיעור של 65%", אמר לסקר, בהתייחס לכניסת יצרני החשמל הפרטי בעשור הבא, המבוססים על טורבינות גז. לאחר מכן פנה לעסוק בהיערכות החברה לטווח הקצר יותר. "יש לנו היום מקור גז אחד שהוכיח שאין לו בעיה לקיים הסכמים ולספק גז ומקור שני שעומד לאזול לו הגז, ואף כי גילה עוד כמה שדות יש לו עוד זמן עד לפיתוחם", הוסיף לסקר לעקוץ את האספקה החלקית של הגז ממצרים במהלך השנה החולפת ואת הצהרות שותפות תמר ודלית לפיהן יספקו גז למשק הישראלי כבר ב-2012. "המטרה של חברת החשמל היא להביא למינימום את האי-ודאות באשר לאספקת דלק ולהגיע לאמינות אספקה גם אם במחיר גבוה יותר", ציין ואולי רמז בכך לכוונות חברת החשמל בעבר לעבור לשריפת סולר לתקופת הביניים, שבה יעמוד לרשותה ספק גז אחד.

לסקר סיכם: "לפני שנה אף אחד לא האמין שבנק אוף אמריקה יתמוטט, ולכן, אם אנחנו תלויים בצינור אחד ופרויקט שיש עוד להקימו - אז צריך לקחת את הכל בעירבון מוגבל. אני לא יכול לקחת בשיקולים שלי מקדמי אי-ודאות גדולים, וחייב לחשוב על אספקה סדירה של אנרגיה חמש שנים קדימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט