התעשיינים אופטימיים: המשבר קרוב לתחתית; הפיטורים והירידה ביצוא צפויים להתמתן

סקר: ברבעון השלישי צפויה התייצבות בתפוקת התעשייה לאחר שישה חודשים של ירידות משמעותיות

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

ברבעון השלישי של 2009 צפויה התייצבות בתפוקת התעשייה לאחר שישה רבעונים של ירידות משמעותיות. כך עולה מסקר ציפיות שנערך בקרב התעשיינים. עוד צופים התעשיינים האטה ניכרת בעצמת הירידות בפרמטרים שונים, כמו יצוא. רובי גינל, סמנכ"ל כלכלה ורגולציה בהתאחדות התעשיינים, העריך כי סקר הציפיות המתבסס על השוואה לביצועי הרבעון השני של השנה עשוי להצביע על התקרבות לתחתית. לדבריו, התעשיינים עדיין אינם מדווחים על התאוששות וצמיחה בפרמטר כלשהו. כמו כן, ממשיכים התעשיינים לדווח על קושי בשמירה על מסגרת האשראי הקיימת.

ברבעון השלישי צפויה התמתנות נוספת בקצב פיטורי העובדים בתעשייה. צפוי מאזן נטו משוקלל של 8%- כאשר 26% מהתעשיינים צופים פיטורי עובדים, לעומת 10% אשר צופים גידול קל בלבד.

לגבי הרבעון השני של השנה דיווחו 35% מהנשאלים על פיטורי העובדים בתעשייה, לעומת 10% שדיווחו על קליטה, מרביתם קליטה מתונה. כך, נרשם מאזן נטו שלילי של 15%-, לאחר מאזן נטו של 30%- בתחילת 2009.

גינל מציין כי פיטורי העובדים נמשכו במרבית ענפי התעשייה, למעט ענף הגומי והפלסטיק ששמר על יציבות במצבת העובדים. ענפי הכימיה והאלקטרוניקה המשיכו בפיטורי עובדים בקצב הדומה לזה שנרשם בתחילת השנה ובשאר הענפים נרשמה התמתנות בקצב הפיטורים.

התמתנות צפויה ברבעון שלישי גם בעוצמת הנסיגה במכירות לשוק המקומי. ציפיות התעשיינים עדיין משקפות מאזן נטו משוקלל שלילי של 4%-, כאשר 32% מהתעשיינים צופים ירידה במכירות המקומיות לעומת 29% שצופים עלייה, מרביתם עלייה קלה.

ברבעון השני נרשמה התמתנות משמעותית בעוצמת הנסיגה במכירות התעשייה לשוק המקומי. 46% מהתעשיינים דיווחו על ירידה במכירות המקומיות, לעומת 28% שדיווחו על עלייה - מרביתם עלייה קלה. כך, נרשם מאזן נטו משוקלל שלילי של 12.5%-, לעומת 46%- ברבע הראשון של השנה.

היצואנים צופים לרבעון השלישי התמתנות ניכרת בעוצמת הנסיגה במשלוחי היצוא. מאזן נטו משוקלל שלילי של 7%- צפוי לרבע השלישי, כאשר 31% מהיצואנים צופים נסיגה ביצוא, מול 21% שצופים עלייה, מרביתם עלייה קלה.

לגבי ביצועי הרבעון השני של השנה דיווחו 47% מהיצואנים על ירידה ביצוא, לעומת 23% שדיווחו על עלייה ביצוא.

לאחר שלושה רבעונים רצופים של ירידה, צפויה ברבע השלישי יציבות בהשקעות בתעשייה. צפוי מאזן נטו חיובי נמוך ביותר של 0.5%. 19% מהתעשיינים צופים גידול בהשקעות, מרביתם גידול קל, לעומת 15% שצופים ירידה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית