מנצלים את השפל: פועלים שוקי הון והאחים נפתלי ישקיעו מיליארד דולר בנדל"ן בארה"ב

זרוע ההשקעות של בנק הפועלים תשקיע כ-400 מיליון דולר, מהם 100 מיליון דולר מכספי הבנק וממוסדיים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> פועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק הפועלים, וחברת הנדל"ן ביג של האחים יהודה ורוני נפתלי, במגעים להקמת קרן שתשקיע בשנה הקרובה כמיליארד דולר במרכזים מסחריים בארה"ב - כך נודע ל-TheMarker. באחרונה נפגשו ראשי ביג עם נציג פועלים שוקי הון בארה"ב לצורך הקמת הקרן.

פועלים שוקי הון מתכננת להשקיע בקרן כ-400 מיליון דולר, וביג אמורה להשקיעה 100 מיליון דולר נוספים. יתרת הסכום תגיע מהלוואות שמתכוונת הקרן לקבל מבנקים זרים. מי שמרכז את הפעילות מצד פועלים שוקי הון, הוא הסמנכ"ל, אמיר אביב. לפי התוכנית פועלים שוקי הון אמורה להחזיק ב-17% מחברת הניהול שתנהל את הנכסים, ויתרת המניות תוחזק כנראה על ידי ביג. ההשקעה בקרן מתוכננת להתבצע בשני שלבים. במסגרת השלב הראשון תשקיע ביג, המנוהלת על ידי איתן בר זאב כ-50 מיליון דולר, ופועלים שוקי הון תשקיע 100 מיליון דולר שיגויסו מכספי הבנק, וככל הנראה גם מגופים מוסדיים. בכוונת הצדדים להשלים שלב זה בתוך כמה חודשים. בשלב השני, תשקיע ביג 50 מיליון דולר נוספים, ופועלים שוקי הון תשקיע 300 מיליון דולר, כשחלק מהסכום הזה יגויס ממשקיעים ברחבי העולם. שלב זה אמור להיות מושלם בתוך שנה.

ביג מתכוונת לממן את רכישת הנכסים באמצעות מקורות עצמיים. נכון לסוף מארס 2009 בקופתה היו מזומנים ושווי מזומנים של 36 מיליון שקל. יתרת המימון תהיה באמצעות קווי אשראי לא מנוצלים בבנק הפועלים ולאומי של כ-600 מיליון שקל. ביג מנהלת מגעים עם עוד גוף מוסדי, אך המגעים עם פועלים שוקי הון הם המתקדמים ביותר.

"משבר כמו זה הנוכחי מתרחש אחת ל-100 שנה. צריך לקבל החלטה האם אתה מוכן ליטול את הסיכון גם אם לא הגענו לתחתית בארה"ב. אני יודע שאנחנו כיום מספיק קרובים לשם. התשואות כיום הן 8%-10% לעומת 5.5%-6% לפני שנתיים" - כך אמר לפני כמה שבועות בר זאב ל-TheMarker לאחר שחזר מסיור של 10 ימים בארה"ב.

מחפשים נכסים של חברות שהסתבכו

בכוונת ביג לרכוש עשרות מרכזים מסחריים פתוחים מידי חברות אמריקאיות המחזיקות בנכסים איכותיים אבל בשל המינופים הגבוהים שנטלו, הם הסתבכו עם הבנקים ואינם יכולים לעמוד לבדם החזרי חובות.

ביג כבר החלה באיתור נכסים ברחבי ארה"ב. החברה בוחנת הזדמנויות בחוף המערבי, בעיקר בקליפורניה, וכן בחוף המזרחי של ארה"ב בערים כמו ניו יורק, ואשינגטון ובוסטון. ביג מתכננת להגיע להסכם עם חברות שימכרו את הנכסים, על כך שהם יהיו אלה שינהלו את הנכסים בפועל.

ביג עוסקת בייזום, תפעול והשכרה של מרכזי קניות פתוחים. החברה מפעילה ומנהלת 12 מרכזים כאלה בישראל, ואמורה לפתוח בשנה הקרובה 4 מרכזים נוספים. כמו כן מקימה החברה מרכזים מסחריים בהודו וסרביה.

מניית ביג עלתה ב-20% מתחילת 2009 - והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 538 מיליון שקל, כ-21% מתחת להונה העצמי שהסתכם נכון לסוף מארס 2009 ב-677 מיליון שקל והיווה כ-33% מהיקף המאזן של החברה. ביג ופועלים שוקי הון לא הגיבו לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?