דן מור - השופט שאוהב לעצבן את המערכת המשפטית

שופט השלום דן מור נהפך באחרונה לסדין האדום של הפרקליטות ורשות המסים ■ הוא תקף את הפרקליטות ש"רדפה", לדבריו, את מרדכי כבירי שהואשם בהרצת מניות, וזעם על כך שלא תוקן כתב אישום נגד רואה חשבון שהיה מעורב בעבירות מס - למרות הנחייתו ■ השיא היה כשביקר בחריפות את המחוזי, שביטל פסק דין שלו. מנגד, לא מעט סניגורים יוצאים להגנתו

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

<< שופטים אינם אוהבים לגלות שערכאת ערעור הופכת את החלטתם. תחושות התסכול נותרות, בדרך כלל, בין השופט לבין עצמו או בינו לבין המתמחה שלו. ואולם לכל כלל יש יוצא מן הכלל.

שופט בית משפט השלום בתל אביב, דן מור, לא רווה נחת מכך שהמחוזי הפך את הזיכוי שלו לנאשמים במשפט מס, והרשיע אותם. לאחר שהמחוזי החזיר את התיק לשלום לקביעת גזר דין, הביע מור את מחאתו כלפי שופטי המחוזי כאשר בחר לגזור עונשים מקלים לעבריינים ונמנע מלהכניסם לבית הסוהר - בניגוד להוראה העקרונית שיש להטיל עונשי מאסר על מעלימי מס. בנוסף, שלא כמקובל, לא הרכין מור ראש בפני ערכאת הערעור, אלא הסתייג בגזר הדין מהכרעתה. "קראתי ועיינתי היטב בפסק דינה של ערכאת הערעור, ולא זו בלבד שלא שוכנעתי באשמתם של הנאשמים, אלא אף נתחזקה דעתי כי לא היתה כל אשמה במעשיהם", כתב בגזר הדין. הוא הוסיף כי לא מצא בפסק הדין בערעור את הסתירות המהותיות בעדויות שאליהן התייחסו שופטי המחוזי.

באורח נדיר ביקר מור את שופטת המחוזי, שכיום היא נשיאתו, דבורה ברלינר: "גם אם נאלץ אני לכוף ראשי מול תוכחת כבוד השופטת, תמהני אם קיימה ערכאת הערעור את אותו קנה מידה של 'צמצום ואיפוק', כדרישתה מהערכאה הדיונית".

ביחסים המורכבים שבין שופטים קשה שלא לכנות דברים אלה של מור חוצפה - או אומץ, תלוי את מי שואלים. המדינה עירערה על העונשים הקלים, ובאופן יוצא דופן התערב הרכב הערעורים של הנשיאה ברלינר בכל הכוח ושלח את המעורבים למאסרים ממושכים.

זו היתה, כמובן, הזדמנות של ההרכב להשיב לשופט המרדן. השופט עוזי פוגלמן, כמו הבהרה לפרח משפטים, כתב שביטול פסק דין על ידי ערכאת ערעור הוא דבר יומיומי ואין בכך ביקורת אישית כלפי שופט השלום או משום מאבק כוחות. לא היה מקום במסגרת גזר הדין של מור, כתב פוגלמן, להעלות תהיות בדבר מסקנות ערכאת הערעור. הנשיאה ברלינר הוסיפה שההתרסה של מור היא "מיותרת, בוטה ואינה ראויה".

ברור לכל משפטן מתחיל כי אין זה ראוי שערכאה נמוכה תבקר ערכאה שמעליה. עו"ד אבי גרוס, שהופיע פעמים רבות בפני השופט מור, מסכים עם גישה עקרונית זו, אך מוסיף: "שופט מנהל משפט במשך חודשים ורואה את האנשים כמה פעמים בשבוע. הוא מגיע למסקנה שהם זכאים, ובסוף צריך לגזור את דינם. למה מצפים שופטי המחוזי? למה הם לא גזרו את העונש באותה הזדמנות? אתם מחזירים לשופט את התיק ובאמת מצפים שלאחר שהוא זיכה אותם הוא יחמיר בעונשם? ירד משה מהר סיני ואמר שהם אשמים".

"מתעלמים מהחלטתי"

בשנים האחרונות התחדד המאבק בין מור לפרקליטות. בלי להגזים, אפשר לתאר את השופט - שצמח דווקא על ברכי התביעה בשנות ה-70 - כסדין אדום אמיתי במסדרונות הפרקליטות, רשות המסים ומע"מ.

גם פרקליטה שלא הופיעה בפניו מעולם הודתה השבוע כי הוא השופט הכי פחות אהוב בפרקליטות מיסוי וכלכלה. סיבות לכך אספו שם למכביר. ברשות המסים אף התאגדו כמה תלונות על התנהלותו של מור, ונשלחו על ידי הרשות בשנה החולפת לנציבות קבילות שופטים.

עו"ד מנחם רובינשטיין, פליליסט ותיק, מעיד כי משפטנית בכירה באחת מרשויות התביעה אמרה לו שעל פסק דין של מור מערערים בכל מקרה. דברים אלה מתיישבים עם תחושתו של מור עצמו, כך מעיד מקורב לו, כי הוא נרדף על ידי הדרגים הגבוהים בפרקליטות.

אפילו אם נתמקד רק בשבועיים האחרונים, נמצא שתי החלטות שבהן מותח מור ביקורת גלויה ונוקבת על התנהלות הפרקליטות. גם כשמור מרשיע, הוא מאתר בנקל את נקודות התורפה, לשיטתו, בעבודת הפרקליטות.

לפני שבועיים החליט מור, למשל, לכבד הסדר טיעון שהגיעה אליו הפרקליטות עם מזכירה שמעלה ב-950 אלף שקל מכספי מסעדת 2C שבמרומי מגדלי עזריאלי. עם זאת, מור הצליף בפרקליטות על הדרך שבה הושג ההסדר. לטעמו, קרבן העבירה, כלומר בעל המסעדה, היה זה שבמידה רבה ניהל את המשא ומתן לקראת ההסדר, במקום הפרקליטות - שאמורה לייצג את האינטרס הציבורי. בנוסף, ביקר מור את העובדה שהוסכם בין הצדדים כי בשל הפיצוי הנכבד ששילמה למסעדה, בסך 350 אלף שקל, זכתה הנאשמת להקלה משמעותית בעונש.

לפני כעשרה ימים זיכה מור את רו"ח רונן ספוז'ניקוב מעבירת מס. בכתב האישום המקורי הואשמו לקוח של ספוז'ניקוב, איש עסקים בשם יעקב לזרוביץ, וספוז'ניקוב עצמו, בעבירות מס אגב הליכי פירוק של אחת החברות שבשליטת לזרוביץ. פרקליטות מיסוי וכלכלה כרתה הסדר טיעון עם לזרוביץ, תוך שזה הודה בעבירה קלה יותר.

ספוז'ניקוב חש מופלה וטען כי מדובר באכיפה בררנית, ועל התביעה להאשימו גם בעבירה קלה יותר. לאחר שהמדינה התעקשה להמשיך לנהל משפט נגד רואה החשבון בגין העבירה המקורית, קיבל מור את טענות ההגנה ופסק כי לא ייתכן לייחס לרואה החשבון אחריות פלילית גדולה יותר מזו של הנישום, שהוא הנהנה, לכאורה, בנסיבות אלה. הוא הורה לפרקליטה להכין כתב אישום חדש.

"על אף החלטתי המפורשת, לא זו בלבד שלא הוגש כתב אישום מתוקן לפי הנחייתי, אלא שבאת כוח המאשימה אף הגדילה לעשות ובסיכומיה ניסתה להתעלם מהחלטתי", העיר בפסק הדין שבו זיכה את ספוז'ניקוב לגופו של עניין. בסיכומים דרשה הפרקליטה להרשיע את ספוז'ניקוב בעבירות המקוריות. "התנהלות זו אינה ראויה והמקום לערער על החלטה מקדמית בפלילים הוא בשלב הערעור", לימד מור את המדינה פרק במשפט פלילי.

עוד כתב מור: "שוב ושוב אנו נתקלים במקרים שבהם אנשי רשות המסים, נציגי הפרקליטות ואלה העובדים בשירות הציבור עושים בסמכויותיהם שימוש בלתי ראוי, כאילו הכללים נועדו לטובת ה'משחק' שלהם עצמם, ולא לטובת הציבור". לדבריו, "פקיד השומה מחד ונציגת הפרקליטות מאידך, אינם רואים עין בעין מהו חיוב המיסוי הנכון".

שופטים באדום

התיק הציבורי המשמעותי ביותר של מור מהשנים האחרונות היה בעניין עודד טל, בכיר לשעבר במינהל מקרקעי ישראל. טל הורשע בשלוש פרשיות של קבלת שוחד ונגזר עליו מאסר של ארבע שנים וחצי. לצד ההרשעה הנוקבת איתר מור, כדרכו, גם את הפינה שבה אפשר לתקוף את הפרקליטות.

מור הקשה מדוע לא העמידה הפרקליטות לדין את איש העסקים אביגדור קלנר, שאפילו לא נחקר תחת אזהרה במשטרה והיה עד תביעה במשפט. "אמנם לא הוגש כתב אישום נגד קלנר והוא לא נדרש להתגונן בבית המשפט נגד האשמתו במתן שוחד, אבל על פני הדברים, אין הוא אלא נותן שוחד", חרץ. חשוב להזכיר כי מור ביקר בחריפות בעיקר את התנהלות הנאשם וסניגורו.

בפרשת "שופטים באדום", בנוגע להטיית משחקי כדורגל, החמיר מור בעונשים. כך למשל, גזר שלוש שנות מאסר בפועל על השחקן לשעבר אלי כהן ועל שופט הכדורגל לשעבר יוחנן צ'יבוטרו. תיקים כאלה עשויים לשנות במעט את האופן שבו מור נתפש בפרקליטות, אך קשה לשנות סטיגמה הנדבקת לשופט.

בפרקליטות מיסוי וכלכלה עדיין מלקקים את הפצעים מהזיכוי של בעל השליטה ביובל הנדסה, מרדכי כבירי, שיוצג על ידי עו"ד אלון רון, מהרצת מניות והעלמת מס. מור לא החמיץ הזדמנות לבקר את ניסיון הפרקליטות לתקן את כתב האישום כדי להוכיח את כוונת כבירי להתחמק מהעלמת המס. "לטעמי, הגשת כתב האישום הנוסף היתה הליך פגום ובלתי ראוי ולא היה כל מקום לכך, והדבר גובל ברדיפה ממש", קבע מור. במאי השנה נדחה ערעור המדינה על הזיכוי.

אין חולק, לפחות בין הסניגורים, כי הביקורות של מור הן לעתים מוצדקות. הבעיה שלו, מדגיש סניגור, היא הטונים. הוא מזכיר כי מיכל אגמון-גונן, כיום שופטת מחוזית, הרגיזה את המשטרה כשהיתה בתורנות מעצרים, אך לא עשתה זאת בקיצוניות של מור.

מצליף גם בסניגוריה

"תאומו הסיאמי" של מור בבית משפט השלום בתל אביב, העוסק בתחום האזרחי, הוא השופט צבי כספי. זה הסתבך כמה פעמים עם ערכאת הערעור ועורר סערה, כשבכמה החלטות תקף את שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב דאז, הילה גרסטל (כיום נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז), וטען כי היא מקבלת ערעורים מטעמים לא ענייניים.

"אלה שני שופטים שהם במיעוט שבמיעוט", מסביר עורך דין ותיק. "הקולגות וערכאת הערעור מסתייגים מהם. צריך להעריך את אומץ לבם ועצמאותם. הבעיה היא סגנונם הבוטה. אם הם היו מפגינים את אותו אומץ, אך היו בוטים פחות, יכולתי לשבח אותם לייחוס. ברגע שאתם משבח אותם, אנשים מבינים את זה לא נכון. אתה נהפך למזוהה עם הבוטות, ולא עם האומץ. הלוואי שכל השופטים היו כאלה".

עו"ד אביגדור דורות, שהופיע בעבר בפני השופט מור, אומר: "יש חשיבות גם לשופטים שחושבים באופן עצמאי ופתוחים לדעות שאינן מקובלות על התביעה. על כך הוא ראוי להערכה".

הפליליסט הוותיק, עו"ד מנחם רובינשטיין, אומר: "גם אם לא כל פסקי הדין שלו עולים בקנה אחד עם הציפיות של רשות תביעה זו או אחרת, אין זו סיבה להשתלח בו. איש הגון וישיר, ואתה לא יכול להגיד שהוא נוטה לכיוון זה או אחר. הוא יכול לגעור בסניגור שאינו מוכן, בדיוק באותה מידה שהוא יעשה זאת לתובע. אם אחת מרשויות התביעה החליטה לעשות דמוניזציה לשופט כזה, אני מרחם עליה".

מור הסכין מזמן כנראה עם העובדה כי בגילו המתקדם, 65, ואופיו הביקורתי, הסיכוי שלו להגיע למחוזי שואף לאפס. נראה שנתונים אלה, שלפיהם אין לו מה להפסיד, רק מחדדים את לשונו החדה ממילא. אחד הסניגורים מעיד שהוא וחבריו מעריכים את השופט מור, מכיוון שבניגוד לשופטים אחרים שהם בעד המדינה באופן אוטומטי, "אין לו אלוהים והוא לא חושב רק על המערכת ועל הקידום".

סניגור אחר אינו משוכנע כלל שכל חבריו היו מעדיפים להגן על לקוחותיהם באולם של מור. הוא מתאר אופי נרגן מעט, של איש שאינו מוכר כנחמד יתר על המידה.

מור בילה שש שנים בפרקליטות ושנים רבות במגזר הפרטי. בשונה משאר השופטים, שרובם עשו קריירה ארוכה כתובעים, מור אינו נתפש כמי שנמצא בצד התביעה ואינו מקבל את דבריה כמובן מאליו.

עו"ד ניר רשף, שהופיע אצל מור לא פעם בתיקי מס, אומר: "הוא אחד השופטים הבודדים שאצלו יש שוויון כוחות מלא בין הקטגוריה לסניגוריה. הוא דורש מהתביעה ומההגנה את אותן דרישות. הוא דורש ידיעה מעמיקה של עובדות התיק כבר בשלב המקדמי ביותר. לדעתי, הוא שופט אמיץ. החיים של הסניגור לא יותר קלים אצלו מאשר אצל אחרים".

גרוס מסכם: "מצד אחד, התביעה מסמנת שופטים. אני רואה בחומרה את תיאורו של מור על ידי התביעה כאנטי תביעה. הסיווג הזה מסוכן ומטריד. בזמנו דיברו על נירה לידסקי כפרו-הגנתית, והיא החמירה לעתים כדי להוכיח את ההיפך. התופעה הזו מסוכנת לשלטון הצדק במדינה. מצד שני, אני מודאג מכך שפרקליטי המחוז נכנסים ללשכות השופטים לשיחות הבהרה. אצל מור זה לא קורה. לנו כעורכי דין אין הזכות לעשות לובינג כזה. במקרה של מור, זעקת התביעה נגדו שהוא אנטי תביעתי היא זעקת הקוזאק הנגזל. התביעה כגוף מפעילה לחצים בכל מיני דרגים וזה נורא ואיום. אני באולם של מור ראיתי איך הוא מצליף בסניגוריה לא פחות מתביעה".

במשרד המשפטים סירבו להגיב לכתבה. דוברת מערכת בתי המשפט מסרה: "פסקי הדין של בתי המשפט מדברים בעד עצמם, ואלה כמובן חשופים לביקורת הן ציבורית והן של ערכאת הערעור. יש לזכור כי מול מי שאינו מרוצה מפסק דין זה או אחר יש מי שסבור אחרת".

מרשות המסים נמסר: "העיסוק בתיקים הפליליים ברשות המסים ובפרקליטות הוא על בסיס ענייני, כשלנגד עיננו טובת העניין בלבד. כל החלטה של השופט דן מור נבחנת לגופה ובמידה שאנו סבורים כי יצאה שגגה מלפני בית המשפט נבחנת האפשרות להגיש ערעור כחוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"