סוכני הנסיעות: רשות ההגבלים אינה מטפלת בקרטל בענף התעופה

התאחדות הסוכנים, הנחקרת על ידי רשות ההגבלים, טוענת כי הגישה במשך שנים תלונות נגד ארגון חברות התעופה הסדירות. "זהו קרטל, מכיוון שאנחנו חייבים לחתום הסכמים עמו ולא עם חברות התעופה"

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

<<התאחדות סוכני הנסיעות, העומדת בימים אלה במרכז חקירה של רשות ההגבלים העסקיים, מותחת ביקורת על הרשות. לטענת בכיר בהתאחדות, הרשות אינה מטפלת בתלונות שהיא מגישה שוב ושוב זה כמה שנים על קרטל לכאורה בענף התעופה.

"הטענה שהתאחדות סוכני הנסיעות והתיירות יכולה להשפיע על התחרות היא מופרכת; ההפך הוא הנכון", אמר הבכיר. במסמך רשמי של התאחדות סוכני הנסיעות נכתב: "זה כמה שנים אנחנו מגישים לרשות ההגבלים תלונות על קרטל נגד חברות התעופה הסדירות. הרשות אף הכירה בחלק מהטענות שהציגה בפניה ההתאחדות. אנחנו מצפים כי הרשות תסיים את הטיפול בהסדרים הכובלים האמיתיים שהוצגו בפניה - אלה של חברות התעופה".

מבדיקה שערך TheMarker עולה שהתאחדות סוכני הנסיעות התלוננה כמה פעמים בפני רשות ההגבלים כי קיים הסכם שעל כל סוכן נסיעות לחתום עם יאט"א - הארגון הבינלאומי של חברות התעופה הסדירות. במלים אחרות, סוכני הנסיעות התלוננו כי עליהם לעבוד מול יאט"א ולא מול כל אחת מחברות התעופה הסדירות.

"יאט"א היא קרטל של חברות התעופה הסדירות אשר פועל מול סוכני הנסיעות והתיירות בישראל", טען הבכיר בהתאחדות סוכני הנסיעות. "יש איגוד, יאט"א, שהוא מונופול, שעמו נדרש סוכן הנסיעות לחתום על הסכם ולא עם כל חברת תעופה בנפרד".

בתגובה דחו אתמול בחברות התעופה הסדירות את טענות הסוכנים. מנהל בחברת תעופה זרה החבר ביאט"א אמר: "אין קשר בין חקירת הרשות להגבלים עסקיים לבין טענותיה של התאחדות סוכני הנסיעות. סוכני הנסיעות מנסים להסיט מהם את האש וליצור ערפל על החקירה". לא ניתן היה להשיג את תגובת מנכ"ל יאט"א בישראל, קובי זוסמן, הנמצא בחו"ל.

מקורבים לתחום התעופה ציינו כי התלונה שהגישו סוכני הנסיעות לרשות כוללת פרטים שאינם מדויקים ולכן תהליכי הבדיקה נמשכים זמן רב. בנוסף, הרשות עוסקת בעדיפות גבוהה יותר בבדיקת הסכמים אחרים בין חברות תעופה לשיתוף פעולה במכירת כרטיסים לאותו יעד בטיסה משותפת ("קוד שרינג"), לאחר שהחילה את חוק ההגבלים העסקיים על ענף התעופה.

ברשות ההגבלים העסקיים סירבו להתייחס לטענות סוכני הנסיעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008