סוף עידן הדפים הלבנים: דפי זהב תפסיק להדפיס ספרים עבור בזק

דפי זהב תמשיך לחלק מדריך עסקי; בזק תעמיד את מאגר המספרים שלה לרשות הציבור רק בטלפון ובאינטרנט

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

>> עידן מדריכי הטלפון הפרטיים המודפסים עומד להסתיים בקרוב. לפני כמה ימים הודיעה בזק לדפי זהב כי החל ביולי יסתיים שיתוף הפעולה ביניהן, לאחר שבמשך עשרות שנים מעבירה בזק לדפי זהב את בסיס הנתונים שלה על מספרי טלפון פרטיים, ודפי זהב מדפיסה מדריכים עסקיים (על דפים צהובים) ופרטיים (על דפים לבנים).

הרקע להחלטת בזק הוא סכסוך עסקי בין החברות, שפרץ בעקבות השקתו המחודשת של אתר האינטרנט של בזק המאפשר חיפוש מספרי טלפון (b144.co.il) לפני מעט פחות משנה, וגלש לבית המשפט. כעת תמשיך דפי זהב להדפיס ולחלק רק מדריכי טלפון עסקיים, ונראה כי בזק לא תדפיס מדריך פרטי חדש. בעקבות זאת אפשר יהיה למצוא מספרי טלפון פרטיים רק באמצעות אתר בזק או באמצעות חיוג או שליחת SMS למוקד 144. הצעד יפגע במי שאינם גולשים באינטרנט, למשל חרדים וקשישים. עלות שיחה ל-144 היא 1.83 שקל (לא כולל זמן אוויר), ועלות בירור ב-SMS היא 1.50 שקלים.

עם ההשקה המחודשת של אתר החיפוש שלה נכנסה בזק לתחרות חזיתית מול דפי זהב, כשהחליטה לכלול באתר לראשונה גם מספרים של בתי עסק. לפני כמה חודשים הגיבה דפי זהב בהקמת האתר phonebook.co.il, המתחרה במדריך של בזק. האתר מכיל בינתיים רק מידע על אזור החיוג 02 (ירושלים והסביבה), אך אמור להיות מורחב לכל אזורי החיוג.

בזק פנתה לדפי זהב ולבית המשפט בדרישה להוריד את האתר מהאוויר. לטענת בזק, האתר מבוסס על מאגר הנתונים של 144, שהוא רכוש של בזק ומוגן בזכויות יוצרים. דפי זהב מצדה סירבה להשבית את האתר והשיבה כי בזק מנסה לשמר מצב שבו היא "הגורם היחיד המאפשר לציבור לקבל שירותי מודיעין". עוד טענה דפי זהב כי מאגר מספרי הטלפון אינו רכוש של בזק, אלא של בעלי המספרים - הציבור.

המדריך הצהוב ימשיך להגיע לבתים

>> גם אם לא ייפתר הסכסוך עם בזק, המדריך הצהוב של דפי זהב עם מספרי הטלפון של עסקים ימשיך להיות מחולק לבתים בישראל. החברה גם שוקלת להשתמש במאגרי הנתונים שיש לה כדי לספק, בחלק מהאזורים, גם את החלק הלבן של המדריך.

מדריך דפי זהב של אזור תל אביב והמרכז חולק לפני כחודש. במדריך ל-2009-2010 היו 922 עמודים, 20% פחות מהשנה הקודמת. הירידה בהיקף הפרסום בדפי זהב נובעת בעיקר מהפיחות במעמד המדריכים המודפסים ביחס לאינדקסי האינטרנט.

מלבד פעילות המדריכים דפי זהב היא חברת אינטרנט שבבעלותה האתרים זאפ, מתחתנים, rest ,weekend ועוד. החברה מפתחת גם פעילות סלולרית כמו שירות השאילתות ב-SMS של החברה (2580), ובפיתוח נמצאים שירותים סלולריים נוספים.

מצבה העסקי של דפי זהב אינו מזהיר, ובפברואר 2009 הודיעה החברה לבעלי האג"ח שלה כי החברה אינה עומדת באמות המידה הפיננסיות. הכנסות החברה לרבעון הראשון צמחו ב-8% והגיעו ל-81 מיליון שקל - שמהם המדריכים המודפסים של החברה תופסים נתח הכנסות של 50%, לעומת 54% ברבעון המקביל. דפי זהב נמצאת על המדף כבר חודשים, וכמה חברות פיננסיות וחברות בתחום התקשורת מעוניינות לרכוש את החברה בסכומים שמשקפים לה שווי של 280-360 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט