הלמ"ס: התוצר התכווץ ברבעון הראשון של 2009 ב-3.9%; שיעור האבטלה זינק ל-7.8%

הלמ"ס באומדן שני: התוצר העסקי ירד ב-5.4% בחישוב שנתי וההוצאה לצריכה פרטית ירדה ב-3.4%

התוצר המקומי הגולמי, במחירים קבועים ולאחר ניכוי השפעת העונתיות, ירד ברבעון הראשון של שנת 2009 ב-3.9% בחישוב שנתי, לאחר ירידה של 1.6% ברבע האחרון של 2008 ועלייה של 0.7% ברבע השלישי - כך הודיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. התוצר העסקי התכווץ ב-5.4%.

הירידה בתוצר ברבע הראשון השנה משקפת ירידות בולטות ביצוא סחורות ושירותים ובהשקעות בנכסים קבועים. כמו כן, ירדו ההוצאה לצריכה פרטית - למעט מוצרים בני קיימה - וההוצאה לצריכה ציבורית. כך עולה מסיכום שני של אומדני החשבונות הלאומיים לרבע הראשון של 2009.

זהו האומדן השני לצמיחה ברבעון הראשון של 2009, לאחר שעל פי האומדן הראשון, התכווץ התוצר ב-3.6% בחישוב שנתי. על פי האומדן הקודם: התוצר העסקי התכווץ ב-4.2% בחישוב שנתי לעומת ירידה של 5.4% על פי האומדן המעודכן.

הנתונים שמציגה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הם נתוני "אומדן שני": האומדן הראשון פורסם ב-17 במאי - כ-6 שבועות לאחר תום הרבעון. האומדן לרבעון השני מתפרסם לאחר כ-10 שבועות מתום הרבעון והאומדן השלישי יתפרסם בעוד חודש. האומדן לרבע הראשון עודכן לאחר קבלת מידע משלים ממאזן התשלומים, מסקרי עסקים, מדו"חות כספיים של חברות גדולות, נתונים על תיירות נכנסת ויוצאת, סקרי בנייה, סקרי כוח אדם ונתוני שכר לרבע הראשון של שנת 2009.

פירוט השימושים במקורות מראה שההוצאה לצריכה פרטית ירדה ברבע הראשון של שנת 2009 ב-3.4% בחישוב שנתי, שפירושו ירידה של 5.1% בהוצאה לנפש. הירידה בהוצאה לצריכה הפרטית לנפש ברבע הראשון באה לאחר ירידות של 6.1%, 1.7% ו-2.3% בחישוב שנתי בשלושת הרבעונים הקודמים.

הירידה בהוצאה לצריכה הפרטית לנפש ברבעון הראשון של 2009 משקפת ירידה בהוצאה למוצרים בני קיימה לנפש של 2.3% בחישוב רבעוני (9.0% בחישוב שנתי), לאחר ירידה של 11% בחישוב רבעוני (37.3% בחישוב שנתי) בסעיף זה ברבע הקודם. התפתחות זו מבטאת ירידות ניכרות בהוצאות לרכישת ציוד משק הבית כגון: מקררים, מכונות כביסה, מזגנים, ובהוצאות לרכישת ריהוט.

יצוא הסחורות והשירותים ירד ברבעון הראשון של 2009 ב-10.9% (37% בחישוב שנתי), בהמשך לירידה של 14.3% (46% בחישוב שנתי) ברבעון הקודם. הירידה ביצוא ברבעון הראשון של 2009 משקפת ירידה בולטת בכל המרכיבים: היצוא התעשייתי למעט יהלומים ירד ב-10.2% בחישוב רבעוני (35.1% בחישוב שנתי), יצוא החקלאות ב-10.7% בחישוב שנתי, יצוא שירותי התיירות ב-28.9 בחישוב רבעוני (74.4% בחישוב שנתי) ויצוא שירותים אחרים (בעיקר שירותי תוכנה, מו"פ ותחבורה) ב-7.9% בחישוב רבעוני (28.2% בחישוב שנתי). יצוא ענף היהלומים ירד ב-6.8% בחישוב רבעוני (24.5% בחישוב שנתי).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"