Contrarian Investing

הצפת ערך

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

סגנון השקעה שאפשר להציגו בפשטות כהליכה נגד המגמה. בתרגום חופשי אפשר לקרוא לכנותו גם "השקעה לעומתית". משקיע לעומתי במניות מעדיף להתמקד במניות חבוטות של חברות שנמצאות בקשיים או בשלב של שפל מחזורי.

השקעה לעומתית היא במידה מסויימת וריאציה על שיטת השקעות הערך. גם בשיטה זו המשקיע מנסה לחפש מניות שנסחרות מתחת לערכן האמיתי כפי שהוא מבין ומנתח אותו. ברוב המקרים הוא יחפש חברות שנסחרות במכפילי רווח נמוכים, מכפילי הון נמוכים, ותשואות דיווידנד גבוהות. במקביל הוא ייטה להתרחק מחברות שמחירן גבוה ביחס לרווחים או לביצועים העסקיים שלהן, אפילו אם תחזיות השוק לגביהן ורודות.

ההבדל בין השקעה לעומתית להשקעת ערך קשור בעיקר בניסיון לפענח מה חושבים אנשים אחרים. משקיע ערך ייתמקד בעיקר בנתונים הבסיסיים של החברה כפי שהם מדווחים על ידה או על ידי מתחרותיה. משקיע לעומתי יוסיף למשוואה גם את הסנטימנט הכללי כפי שהוא משתקף בדעת הקהל.

משקיע לעומתי ישתדל להתרחק ממניות של חברה שזוכה לסיקור תקשורתי חיובי, שיש עליה המלצות קנייה רבות מצד האנליסטים או שנוטה להכות את תחזיות הרווח שלה לעתים קרובות. הוא יעדיף חברות שמקבלות סיקור שלילי (או שאינן מקבלות סיקור כלל), או כאלה שהאנליסטים של וול סטריט לא מתייחסים אליהן. הסיקור השלילי הוא רמז ראשון לכך שהמניות של אותה חברה נסחרות בזול.

השקעה בסגנון לעומתי ונון-קונפורמיסטי מחייבת עמידה בלחצים והתמקדות בטווח הארוך. ברוב המקרים היא אינה מתאימה למשקיעים מוסדיים, שצריכים להצדיק את פעולותיהם בפני ועדות השקעה. היא עשויה להתאים בעיקר למשקיעים פרטיים, שאינם חייבים דין וחשבון לאף אחד.

דוגמה להשקעה לעומתית אפשר לראות בהשקעתו של נוחי דנקנר בבנק ההשקעות קרדיט סוויס בעיצומו של המשבר הפיננסי. דנקנר קנה מניות בבנק לאחר שמחירן צנח בעקבות מחיקות ערך עצומות שרשם הבנק על נכסיו. בחודשים הראשונים להשקעה, כאשר מניית קרדיט סוויס הוסיפה לרדת, הוא נאלץ לעמוד בביקורת עזה על המהלך. ואולם בסופו של דבר העסקה השתלמה, ובחודש האחרון מימש דנקנר את ההשקעה ברווח כולל של כ-2.2 מיליארד שקל.

ginzburg@themarker.com.ami

*השקעת ערך

שיטת השקעה שמעדיפה חברות מבוססות ובוגרות, שלהן מודל עסקי מוכח ותזרים מזומנים גבוה. חברות כאלה נסחרות בדרך כלל במכפילי רווח נמוכים, שמשקפים ציפיות לצמיחה אטית ברווח

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"